Zeleni ambasador 2016

Pester program

Četrtna skupnost Rudnik je prevzela zeleno ambasadorstvo od Četrtne skupnosti Posavje. Ta predaja štafete je bila nekaj posebnega, saj je potekala na popolnoma trajnostni način. Predsednika obeh četrtnih skupnosti sta skupaj z županom, g. Zoranom Jankovićem, podžupani ter svetniki ČS Rudnik v Botanični vrt prišli kar z zapravljivčki.

Folklorna skupina Pušele je obiskovalce sprejela s plesom in dobro voljo. Sledil je sprehod skozi Botanični vrt do čajnice Primula. Učenci OŠ Oskarja Kovačiča so zapeli himno ZPE, nato pa je sledil nagovor predsednika ČS Posavje, g. Amirja Crnojevića. Zahvalil se je celotni ekipi, s katero so v treh tednih izpeljali kar 17 zelenih projektov. Svoji naslednici, ČS Rudnik, pa je zaželel vso srečo naj ponosno nosi naziv aktualne zelene ambasadorke.

Predsednica ČS Rudnik, ga. Katarina Juvanc Šinkovec, se je zahvalila vsem prisotnim za tako veliko udeležbo. Priznala je, da sprva niso čisto dobro vedeli, kako bi se lotili vseh zelenih projektov. A strah je bil zaman, saj so z njihovimi društvi združili moči in pred njimi so trije tedni polni zanimivih in aktivnih dogodkov. Vse navzoče je vljudno povabila, da se jih udeležijo v čim večjem številu ter da uživajo v tem lepem dnevu in v objemu zelenja in dobre družbe. Sledil je nastop ŽPZ Kulturnega prosvetnega društva Barje in nagovor župana Zorana Jankovića. Župan je poudaril, kako je vsaka predaja štafete nekaj posebnega in da ga veseli, da je udeležba vsakič večja. Zahvalil se je g. Crnojeviću za vse izvedene projekte. Ob vsakem obisku v tujini se potrdi dejstvo, da je Ljubljana resnično najlepše mesto na svetu. Za naziv Zelene prestolnica Evrope 2016 se je zahvalil vsem meščankam in meščanom, podžupanu prof. Koželju ter podžupanji ge. Ficko. Ljubljana prejema številne nagrade ter priznanja, zanimiva pa je postala tudi za investitorje. Na koncu je župan poudaril pomen sprave. In sprava je to, da smo skupaj in uživamo v najstarejšem botaničnem vrtu pri nas v najlepšem mestu na svetu!

Sledil je inštrumentalni nastop dijakov Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana ter plesni nastop plesalk Plesne šole Mojce Horvat. Druženje ob domačih dobrotah in svežem sadju pa se je nadaljevalo še v večernih urah. (http://www.zelenaljubljana.si/blog/zelena-ambasadorka-je-postala-cs-rudnik)

Prevzem ambasadorstva

Točka.Zate.

30.6.2016 med 10. in 12. uro
V Točki.Zate pred Mestno hišo bo ČS Rudnik v sodelovanju z otroci Vrtca Galjevica pripravila zanimive EKO ustvarjalne in naravoslovne delavnice.

6.7.2016 med 10. in 13. uro
V Točki.Zate pred Mestno hišo bo ČS Rudnik v sodelovanju s Turističnim društvom Barje pripravila slikovno predstavitev Ljubljanskega barja z degustacijo domačega peciva. 

7.7.2016 med10. in 12. uro
V Točki.Zate pred Mestno hišo bo ČS Rudnik v sodelovanju z društvom Poligilda izvedla delavnico o recikliranju izdelkov na temo Čebelji roj.

7.7.2016 med 14. in 16. uro
V Točki.Zate pred Mestno hišo bo ČS Rudnik v sodelovanju z društvom Poligilda izvedla delavnico o recikliranju izdelkov na temo Čebelji roj.

Ostali dogodki v času ambasadorstva

  • 28.6.2016 ob 19. uri, Botanični vrt Univerze v Ljubljani, Ižanska cesta 1
    Prevzem štafete zelenega ambasadorstva ČS Rudnik.
    Predstavniki ČS Posavje in ČS Rudnik so si predali repliko ZPE. Sledil je kratek kulturni program. Obiskovalce je pozdravila tudi zmajčica Flora.
  • 28.6.2016 ob 17. uri, Četrtna skupnost Rudnik, Pot k ribniku 20 (dvorana)
    EKO delavnica »poenostavimo si življenje«.
    Brezplačna delavnica o tem, kako beliti perilo, narediti BIO pralni prašek, domači dezodorant, odmašiti odtoke, očistiti fuge, zažgano pečico, odstraniti vonjave iz prepotenih čevljev in še in še.
  • 1.7.2016 ob 18. uri, Botanični vrt Univerze v Ljubljani, Ižanska cesta 15 (predavalnica/dvorana)
    Predavanje z naslovom »Ohranjanje biodiverzitete na Ljubljanskem barju«.
    Brezplačno strokovno predavanje o ohranitvi biodiverzitete Ljubljanskega barja. Predavateljica dr. Tjaša Tolar.
  • 5.7.2016 ob 18. uri, zbirno mesto bo na začetku Srčne poti pri kozolcu (za nogometnim igriščem)
    Predstavitev biotske raznovrstnosti ob Srčni poti.
    Aktiven in poučen pohod po Srčni poti in po drugih poteh po Golovcu ter Trim otokih s predstavitvijo biotske raznovrstnosti.
  • 9.7.2016 ob 9. uri, zbirno mesto bo na sejmišču Barje, Ižanska cesta 303
    Pohod po Ljubljanskem barju.
    Voden pohod in ogled Ljubljanskega barja od Črne vasi do Kozlerjeve gošče ter predstavitev barjanskih avtohtonih rastlin in živali.
  • 10.7.2016 ob 10. uri, Botanični vrt Univerze v Ljubljani, Ižanska cesta 15 (dvorana)
    Prezentacija (s kratkim ogledom Botaničnega vrta) in pohod po Čebelji poti.
    Na krajši prezentaciji in učni poti so se obiskovalci lahko seznanili z dediščino čebelarstva v Ljubljani in pomenu čebel za preživetje.
  • 11.7.2016 ob 9. uri, zbirno mesto bo pred ČS Rudnik, Pot k ribniku 20
    Akcija Rokavice gor!
    Voden sprehod in ogled invazivnih tujerodnih vrst rastlin.
  • 16.7.2016 ob 9. uri, ČS Rudnik, Ižanska cesta 303, I. nadstropje (sejna soba)
    Predavanje o vzreji SHL pasme konj.
    Brezplačno strokovno predavanja o vzreji Slo. Hladnokrvne pasme konj na LJ. Barju in v celotni Sloveniji za člane društva in vse krajane; predavatelj: doc. dr. Matjaž Mesarič iz Veterinarske fakultete v Ljubljani.
  • 16.7.2016 ob 10.30 uri, zbirno mesto bo na sejmišču Barje, Ižanska cesta 303
    Brezplačna vožnja z zapravljivčki po Ljubljanskem barju in pogostitev
    Brezplačen ogled barja za krajane z zapravljivčki (Plečnikova cerkev, Kozlarjeva gošča) in pogostitev udeležencev na sejmišču Barje.
  • 28.6.2016 – 31.8.2016, Botanični vrt Univerze v Ljubljani, Ižanska cesta 15
    Razstava slik in drugih ustvarjalnih predmetov  na temo ZPE 2016.
    Učenci OŠ Oskarja Kovačiča, Vrtca Galjevica ter številna društva iz Četrtne skupnosti Rudnik so pripravili ustvarjalno razstavo na temo Zelene prestolnice Evrope 2016

V času ambasadorstva je ČS Rudnik sodelovala z 18 deležniki:
Botanični vrt Univerze v Ljubljani ; Vrtec Galjevica; Osnovna šola Oskarja Kovačiča; Biotehniški izobraževalni center Ljubljana; Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana; Konjerejsko društvo Barje; Turistično društvo Barje; Društvo ustvarjalcev Poligilda; Zavod za ohranjanje naravne in kulturne dediščine Ljubljanskega barja; Čebelarsko društvo Barje; Društvo šola zdravja; Folklorna skupina Pušelc; Kulturno prosvetno društvo Barje; Plesna šola Mojce Horvat; Društvo za zdravje srca in ožilja; Zveza športnih društev Krim; Društvo tabornikov rod Podkovani krap; Sadjarsko in vrtnarsko društvo v Ljubljani.