Aleksandra - zavod za pomoč in svetovanje družini - Kako ravnati z učno in vedenjsko zahtevnimi otroki

Program Kako ravnati z učno in vedenjsko zahtevnimi otroki je sofinanciran s strani MOL-a, in je namenjen osnovnim šolam, vrtcem, organizacijam in inštitucijam ter posameznikom, ki prihajajo v stik s predšolskimi in osnovnošolskimi otroki, ki kažejo in razvijajo značaje povezane s socialnimi, čustvenimi in vedenjskimi motnjami.
Program je razdeljen v tri sklope: Izobraževanje staršev Predavanja namenjena vsem staršem osnovno šolskih in vrtčevskih otrok. Številne teme povezane z odraščanjem otroka, s skupnim naslovom kako ravnati z učno in vedenjsko zahtevnimi otroki in pri tem ohranjati kvaliteten in učinkovit odnos s šolo. Vsebina predavanj je prilagojena potrebam posamezne šole in specifične problematike.
Datumi predavanj se objavljajo na spletni strani Zavoda Aleksandra in na spletni strani OŠ kjer se predavanje izvaja.

Izobraževanje učiteljev

Izobraževanje namenjeno vzgojiteljem, učiteljem in strokovnim delavcem vrtcev in osnovnih šol. Za več informacij se obrnite na Zavod Aleksandra.

Terapevtski program

Program je namenjen otrokom, staršem, učiteljem ter drugim inštitucijam in organizacijam pomembnim za otrokov osebnostni razvoj in funkcioniranje celotne družine. Izvaja na sedežu Zavoda Aleksandra ter v prostorih šole v primerih skupnih razgovorov in načrtovanja pomoči otrokom in njihovim staršem. Vključitev v program je prostovoljna, poteka pa na željo staršev in na priporočilo šol in vrtcev, ter drugih inštitucij, ki zaznajo to potrebo. Omenjeni program poteka že vrsto let in je namenjen obravnavi najzahtevnejših in najtrdovratnejših vedenjsko in čustveno neustreznih vzorcev delovanja (otroci z ADHD motnjo, otroci z nasprotovalno kljubovalno motnjo, agresivni otroci, otroci s čustvenimi in vedenjskimi primankljaji, anksiozni otroci ipd.) Vzorci tovrstnega vedenja otroka so povezani z njegovo stisko, poslabšanjem zdravja, pomembnim povečanjem trpljenja, bolečine in nesposobnosti za njegovo delovanje v šoli/vrtcu ali doma.

Ljubljanske šole, ki so dale soglasje, imajo njihovi starši in otroci možnost brezplačne vključitve v program. Starši lahko to storijo sami preko šole ali se obrnejo direktno na Zavod Aleksandra. Število ur in obravnav je omejeno.