Zaključek projekta: 2025
Projekt vključuje
-
Sonce je vir prihodnosti. Skupaj gradimo zeleno in trajnostno Ljubljano.
v tekuLeto zaključka: 2025
S projektom Zelena energija na površinah in objektih MOL na strehe javnih stavb nameščamo sončne elektrarne, s katerimi prispevamo k trajnostni prihodnosti in energetski neodvisnosti mesta. Gradnja sončnih elektrarn na strehah vrtcev, šol, zdravstvenih domov ter kulturnih in športnih objektov, je ključni ukrep na poti do ogljične nevtralnosti do leta 2030, h kateri se je Ljubljana zavezala tudi v programu Misije 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest.
Projekt bo sofinanciran s strani Mehanizma za okrevanje in odpornost.
Javno-zasebno partnerstvo za stabilno energetsko prihodnost
Projekt se izvaja v obliki javno-zasebnega partnerstva, v katerega so vključeni zasebni partnerji: Resalta d.o.o., RES ERP d.o.o. in Energetika Ljubljana d.o.o.
Skupna vrednost investicije: 5.053.247 evrov
Trajanje koncesijske pogodbe: 17 let. Po tem obdobju bodo elektrarne prešle v last MOL.Prednosti javno-zasebnega partnerstva:
- Zasebni partnerji zagotavljajo:
- proizvodnjo zelene energije,
- upravljanje in redno investicijsko vzdrževanje naprav,
- dobavo električne energije ob mankih.
- Stabilna oskrba javnih objektov z električno energijo brez obremenjevanja z morebitnimi finančnimi dolgovi.
- Mesečni obračun električne energije (net billing) omogoča porabo presežkov energije v obdobjih manjše sončne osvetlitve.
- Optimalno upravljanje presežkov in mankov energije s pomočjo strokovne presoje zasebnih partnerjev.
Zelena energija in največja energetska skupnost v Sloveniji
V okviru projekta je na strehe javnih stavb nameščenih 51 sončnih elektrarn, od tega jih je 48 povezanih v največjo energetsko skupnost v Sloveniji.
Predvidena skupna letna proizvodnja vseh elektrarn je 5214,63 MWh, kar zadošča za oskrbo skoraj 1.300 štiričlanskih gospodinjstev.Zagotavljanje požarne varnosti
S pomočjo dronov smo izvedli predhodne analize stanja streh. Pri namestitvi smo uporabili panele, ki so obojestransko stekleni in brez gorljivih materialov ter posebni razsmerniki, ki skupaj z optimizatorji povečujejo učinkovitost celotnega sistema, saj optimizirajo delovanje vsakega modula posebej.
Največja sončna elektrarna v Ljubljani
V sklopu projekta je bila nameščena tudi največja sončna elektrarna v Ljubljani. Nameščena je na strehi novega športnega centra Ilirija. Letno bo proizvedla približno 763,13 MWh električne energije, kar zadostuje za oskrbo 188 gospodinjstev.
Nadaljevanje projekta – Zelena energija 2
Po uspešni namestitvi sončnih elektrarn na objekte javnih stavb, se bo projekt nadaljeval z nameščanjem sončnih panelov na površine javnih parkirišč v upravljanju podjetja LPT. S tem bomo še dodatno razširili uporabo zelene energije in prispevali k energetsko učinkoviti prihodnosti Ljubljane.