Goriški grofje – prezrta plemiška rodbina slovenskega srednjega veka
3. predavanje iz cikla »Plemiške rodbine na Slovenskem«
Zgodovinski spomin Goriškim grofom pri Slovencih ni bil naklonjen. Bolj so jih fascinirali Celjski grofje, čeprav niso od njih po svojem pomenu prav nič zaostajali, dediščina, ki so jo zapustili, pa je v nekaterih pogledih celo bogatejša od celjske. Zgodovinarjem je šele pred kratkim uspelo pojasniti njihov izvor in njihove začetke ob srednji Soči, sicer pa so Goriški grofje po dolgosti svojega obstoja v moški liniji presegli vse druge visokoplemiške rodbine, ki so gospodovale v slovenskem prostoru. Njihova posestva in z njimi povezane pravice, moč in plemiška klientela so segali od Tirolske do Istre in od Furlanije do Bele krajine. V posebno deželo v državnopravnem pomenu se niso razvila samo njihova posestva ob Soči, iz katerih je nastala Goriška, ampak tudi na Dolenjskem in v Istri, iz katerih sta zrasli Grofija v Marki in Metliki ter Pazinska grofija. Pod Habsburžani sta ti dve grofiji v 14. in 15. stoletju doživeli prav poseben razvoj: priključeni, čeprav ne hkrati tudi vključeni, sta bili h Kranjski, ki je imela zaradi te goriške dediščine v začetku 16. stoletja svoj največji obseg.
Predavatelj dr. Peter Štih je redni profesor za slovensko srednjeveško zgodovino na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani in član Slovenske akademije znanosti in umetnosti ter Avstrijske akademije znanosti.
Cena vstopnice:
- odrasli: 3,00 €
- dijaki, študenti, upokojenci: 2,00 €
Prodaja vstopnic: Info center na Ljubljanskem gradu, spodnja postaja vzpenjače, www.ljubljanskigrad.si ter na vseh prodajnih mestih www.mojekarte.si. Uro pred predavanjem bodo vstopnice v prodaji tudi na blagajni Razglednega stolpa.
Za obisk predavanja priporočamo vožnjo s tirno vzpenjačo.