Mladinski simfonični orkester Alpe-Adria

Koncert, 120 min

Mladinski orkester Alpe-Adria je mednarodna zasedba, nastala s sodelovanjem Konservatorija Johann-Joseph-Fux in Musikverein avstrijske Štajerske. Orkester združuje nadarjene mlade glasbenike iz Italije, Avstrije, Slovenije, Madžarske, Hrvaške in Francije, letos pa se ji kot posebna okrepitev pridružujejo mladi glasbeniki iz Ukrajine. Poslanstvo orkestra s sedežem v avstrijskem Gradcu je vzpostavitev in utrjevanje kulturnega čezmejnega mosta ter spodbujanje sodelovanja in umetniške odličnosti.

Glasbeniki sodelujejo in se družijo na intenzivnih vajah, ki jih vodijo priznani mednarodni predavatelji in dirigenti, kar v dinamičnem in multikulturnem okolju udeležencem zagotavlja dragocene poklicne izkušnje. Vsako sezono orkester izvede en koncert v Gradcu in enega ali dva dodatna koncerta v partnerskih državah, kjer pod vodstvom uglednih dirigentov predstavi raznolik repertoar.

Eden najuspešnejših slovenskih dirigentov mlajše generacije Slaven Kulenović je umetnik s pretanjenim čutom za različne glasbene stile. V 100. koncertni sezoni je bil glavni dirigent Sarajevske filharmonije. Ob jubilejnem gala koncertu ob stoletnici Sarajevske filharmonije je bil asistent slovitega dirigenta Riccarda Mutija. Asistiral je tudi Zubinu Mehti. Od 2013 do 2023 je bil dirigent in umetniški vodja Simfoničnega orkestra Domžale - Kamnik, vodi tudi simfonični orkester Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana. Med vrhunci na njegovi poti gre omeniti zelo odmevna gostovanja s Simfoničnim orkestrom KGBL (Dresden, München, Gradec, Budimpešta, Beograd, Sarajevo in Zenica) ter nastop na festivalu IMAGO Sloveniae (Slovanska rapsodija) 2019, kjer je dirigiral Simfoničnemu orkestru SNG Maribor ter združenim zborom hrvaške in srbske radiotelevizije. Lani je z violinistom Žigom Brankom in Simfoničnim orkestrom RTV Slovenije izdal zgoščenko s celotnim opusom L. van Beethovna za violino in orkester. Februarja 2022 je s predstavo La traviata G. Verdija dirigentsko debitiral v SNG Opera in balet Ljubljana. Na Akademiji za glasbo v Ljubljani je najprej študiral klavir v razredu Dubravke Tomšič Srebotnjak (leta 2007 je z odliko diplomiral), nato pa dirigiranje v razredu Milivoja Šurbka (študij je zaključil leta 2009). Za interpretacijo Mozartovega Koncerta za klavir in orkester v c-molu je prejel Prešernovo nagrado Akademije za glasbo. S solističnimi recitali in kot komorni glasbenik je nastopil v številnih državah. Dirigentsko se je izpopolnjeval na mojstrskih tečajih pri Jukki-Pekki Sarasteju, Esi-Pekki Salonenu, Hannuju Lintuju, Klausu Arpu, Marku Letonji, Georgeu Hurstu, Wolfgangu Dörnerju in Andreju Borejku. Dirigiral je med drugim Orkestru Slovenske filharmonije, Simfoničnemu orkestru RTV Slovenije, Orkestru Sarajevske filharmonije, Orkestru SNG Opera in balet Ljubljana, Orkestru SNG Maribor, Orkestru mesta Lohja (Finska), Simfoničnemu orkestru romunskega radia, Simfoničnemu orkestru Akademije za glasbo, Zboru hrvaške radiotelevizije, Zboru srbske radiotelevizije itn. Krstno je izvedel številna dela znanih slovenskih skladateljev. Kulenović je profesor komorne igre na KGBL.

Mariia Khodakivska, čelistka in skladateljica, rojena v mestu Žitomir v Ukrajini. Šolala se je v Harkovu, kjer je diplomirala leta 2023 v razredu Anastazije Valtornist. Na začetku rusko-ukrajinske vojne se je preselila v Lviv in tam začela študirati violončelo in kompozicijo na Državni glasbeni akademiji Mikole Lisenka. Leta 2023 je bila zmagovalka državnega tekmovanja, prejela nagrado Grand Prix in posebno nagrado VERE MUSIC FUND (Kijev). Leta 2024 je s Koncertom za violončelo sodobne ukrajinske skladateljice Lubave Sidorenko debitirala na odru s Simfoničnim orkestrom ukrajinske filharmonije in dirigentom Antonijem Kedrovskim. Sodelovala je na mednarodnih glasbenih festivalih v Ukrajini in Italiji: Festival Bachove glasbe, Virtuozi Lviva, projekt PRIMO VERE-2024 …

V primeru slabega vremena lahko dogodek odpade. Vse spremembe programa lahko spremljate na FB strani Junij v Ljubljani