petek, 28. 3. 2025

Mednarodni dan brez odpadkov

30. marca obeležujemo mednarodni dan brez odpadkov (Zero Waste), ki ga je Generalna skupščina Združenih narodov razglasila leta 2022. Ljubljana je Strategijo ravnanja z odpadki, oziroma Zero Waste načrt za obdobje 2014–2035, dobila že leta 2014, istega leta pa smo postali tudi člani evropske Zero Waste mreže in s tem prvo glavno mesto znotraj Evropske unije, ki je v omenjeno mrežo vključeno.

Skrbimo za uresničevanje strategije Zero Waste

Na področju ravnanja z odpadki v Mestni občini Ljubljana sledimo načelom trajnostnega razvoja in krožnega gospodarstva ter spodbujamo občane, da sprejemajo do družbe in okolja odgovorne odločitve. Skrbimo za uresničevanje glavnih izhodišč strategije Zero Waste in uspešno stopamo po poti uresničevanja ciljev: zmanjšanje uporabe primarnih virov, preprečevanje nastajanja odpadkov na izvoru, ponovna uporaba, povečevanje deleža vseh ločeno zbranih frakcij in zagotavljanje zaprtih zank recikliranja za čim večji del materialnih tokov. Vse aktivnosti, ki jih izvajamo, vključujejo elemente komuniciranja, izobraževanja in ozaveščanja, saj se zavedamo, da bomo le tako spremenili razmišljanje in posledično ravnanje, s katerim bomo lahko postali družba na poti k nič odpadkov (družba Zero Waste).

RCERO Ljubljana - najsodobnejši objekt za predelavo odpadkov v Evropi 

Regijski center za ravnanje z odpadki (RCERO Ljubljana), ki je začel redno obratovati v letu 2016, je najsodobnejši objekt za predelavo odpadkov v Evropi in najboljši primer regionalnega sodelovanja v Sloveniji, ki združuje skoraj 60 občin z okoli 890.000 prebivalcev. Ključno poslanstvo regijskega centra je, da iz mešanih odpadkov izločimo kar največ še uporabnih materialov oziroma surovin ter da iz ločeno zbranih bioloških odpadkov pridelamo kompost. Po predelavi odpadkov lahko tako na odlagališču Barje odložimo manjšo količino odpadkov, kot bi jo sicer. V RCERO pa smo 20. marca 2024 dosegli nov mejnik, predelali smo milijon ton mešanih komunalnih odpadkov. Ker odpadke dobro ločujemo (70%) in s tem zmanjšujemo količino odpadkov v črnih zabojnikih, se lahko pohvalimo, da zagotavljamo trajnostno ravnanje z okoljem in dajemo pomemben prispevek k zmanjšanju onesnaževanja.

Vizija Mestne občine Ljubljana

Vizija Meste občine Ljubljana je postati občina, ki z viri ravna gospodarno in trajnostno, kjer nastajajo zelena delovna mesta ter kjer dragoceni viri ne končajo na odlagališču in hrana ne med odpadki. In verjamemo da uspešno hodimo po zastavljeni poti!

Spremenimo svoje navade in zmanjšajmo nastajanje odpadkov 

Koliko odpadkov pridela vsak posameznik in kaj lahko še storimo, da spremenimo svoje navade in prispevamo k zmanjšanju nastajanja odpadkov?

  • 33 ton gospodinjskih odpadkov ustvari povprečen človek v življenju,
  • 436 kg odpadkov ustvari vsak od nas v Sloveniji na leto,
  • 2/3 vseh odpadkov je mogoče predelati oziroma znova uporabiti,
  • 450 let razpada plastenka, kar je 7-krat toliko, kolikor živi povprečen človek,
  • z recikliranjem 1 kg plastične embalaže prihranimo 2 kg nafte in 1,5 kg CO2 emisij,
  • 16 olimpijskih bazenov hrane odvržemo Evropejci vsak dan; olupki, ogrizki, papirnati robčki se v naravi razkrajajo pol leta,
  • osnovna sestavina papirja je celuloza, ki jo pridobivamo iz lesa; 1 tona recikliranega papirja reši 17 majhnih ali dve veliki drevesi,
  • reciklaža ene steklenice prihrani toliko energije, da lahko 11 vatna sijalka sveti 20 ur; steklo se lahko reciklira neštetokrat, ne da bi pri tem izgubilo svojo kakovost.

Potrudimo se, začnimo pri sebi doma, varujmo naše okolje!

Preberite tudi: