ponedeljek, 21. 7. 2025

Odprli smo Kopališče Vevče

V nedeljo, 20. julija 2025, smo odprli prenovljeno Kopališče Vevče. S Kopališčem Vevče smo oživeli nekdaj degradirano območje ob Ljubljanici in poskrbela za ureditev še enega rekreativnega središča v mestu. Hkrati s kopališčem smo prenovili tudi bližnji cesti, Pot heroja Trtnika in Papirniško pot.

Novi objekt je zasnovan trajnostno, opremljen je s sončno elektrarno, toplotnimi črpalkami in sistemom za izkoriščanje podtalnice. Na sami lokaciji objekta pa najdete notranji 25-metrski bazen z dvižnim dnom, večnamensko športno dvorano, savne (finska, turška in infrardeča), zunanji 50-metrski bazen, otroški bazen in čofotalnik, gostinski lokal s teraso, otroško igrišče, igrišče za odbojko na mivki ter mizi za namizni tenis.

Kopališče je odprto od ponedeljka do petka od 6. do 22. ure, ob sobotah, nedeljah in praznikih pa od 9. do 22. ure. Cenik najdete tukaj.

Zunanji del kopališča z olimpijskim bazenom, manjšim bazenom in čofotalnikom  

Olimpijski bazen. Foto: N. Rovan

Zunanja ploščad bo zagotovo glavni prostor dogajanja na Kopališču Vevče. Na osrednjem delu se razprostira 50-metrski olimpijski bazen, ob njem sta še manjši bazen za neplavalce in čofotalnik za otroke. Kopališče ima izjemno lego, saj se odpira proti Ljubljanici. 

Manjši bazen za neplavalce in čofotalnik za otroke. Foto: N. Rovan

Dodatna vrednost - urejeno nabrežje Ljubljanice z drevesi

Nabrežje Ljubljanice pod drevesi. Foto: N. Rovan

Ob robu ploščadi so postavljene lesene terase za obiskovalce, za njimi pa je veliko prostora za sprostitev, saj je tam urejeno nabrežje Ljubljanice z drevesi, ki bodo ves dan zagotavljala prijetno senco. Tu bodo svoj prostor našli vsi tisti, ki si bodo med plavanjem zaželeli sprostitve in počitka. 

Notranji bazen

Notranji bazen. Foto: N. Rovan

Notranji, 25-metrski bazen bodo rekreativni kopalci lahko uporabljali vse leto, ne glede na vremenske razmere. V prvi vrsti je namenjen rekreativcem, omogoča pa tudi treninge vaterpola in plavanja. Med prednostmi bazena naj omenimo dvižno dno, s katerim bodo lahko globino vode prilagodili tistim, ki se plavanja še učijo. Na leseni ploščadi ob robu bazena pa so razporejeni udobni ležalniki. 

Prostori za sprostitev in telovadnica za različne rekreativne dejavnosti

Telovadnica. Foto: N. Rovan

Za ozelenjeno teraso s pogledom na zunanji bazen so v prvem nadstropju kopališča umeščeni prostori za sprostitev, v središču katerih so finska, turška in infrardeča savna. Te dopolnjujejo še hladen bazen na terasi in mirni prostori za počitek. Če vam bo dovolj sproščanja, pa lahko obiščete telovadnico na drugi strani stavbe, namenjeno različnim rekreativnim dejavnostim.  

Odbojka na mivki, namizni tenis in otroška igrala 

Robert Golob in Zoran Janković sta zaplavala v družbi Neže Klančar. Foto:N.Rovan
Predsednik vlade Robert Golob in župan Zoran Janković sta zaplavala v družbi olimpijke Neže Klančar. 

  

V zunanjem delu kopališča je igrišče za odbojko na mivki, postavljeni sta tudi dve mizi za namizni tenis, tako da zabave res ne bo manjkalo. Otroci bodo zagotovo uživali na otroškem igrišču z lesenimi igrali, ki jim bo ponudilo neskončno možnosti za predah med plavalnimi podvigi.

Kako do Kopališča Vevče?  

Kopališče Vevče. Foto: N. Rovan

Do Kopališča Vevče lahko pridete na različne načine. Za kolesarje je pred vhodom postavljenih 88 stojal, nekaj minut stran je tudi postajališče samopostrežne izposoje koles BicikeLJ. Pripeljete se lahko z mestnim avtobusom linije 27, ki smo jo podaljšali do Vevč. Za avtomobile je v neposredni bližini urejeno parkirišče, parkirna mesta pa so na voljo tudi ob Papirniški poti in Poti heroja Trtnika.  

Zemljevid avtobusne linije 28. Vir: LPP
Zemljevid avtobusne linije 27. Vir: LPP

   

Kopališče Vevče v objemu lesa

Kopališče Vevče. Foto: N. Rovan

Arhitekta Mojco Gužič Trplan in Gregorja Trplana je pri oblikovanju novega kopališča vodila izbira naravnih materialov, zato je celoten kompleks lesen, kar obiskovalcem daje občutek topline in domačnosti. Les nas spremlja že pri vhodu, na recepciji in v garderobah, skozi katere pridemo do notranjega bazena, prav tako odetega v topel les. Od tod se na eno stran odpre pogled na zunanji bazen, na drugi pa so na dvignjenem podestu razporejeni ležalniki.

Vrednost projekta

Za izgradnjo Kopališča Vevče smo z izvajalcem VG5 d.o.o. podpisali pogodbo za 15,7 milijonov evrov brez DDV, prejeli pa smo sredstva za sofinanciranje z mehanizmom CTN v višini 5.899.056,66 EUR. Od tega polovico znaša podpora Evropske unije, polovico pa nacionalni prispevek, zagotovljen iz državnega proračuna. Ta sredstva smo že prejeli, dodatno pa imamo zagotovljenih 5.439.341,34 evrov (polovico predstavljajo sredstva EU, polovico pa sredstva RS). Prejeli smo tudi sredstva Eko sklada v višini 527.721,63 evrov.
Skupaj smo torej pridobili 11,8 milijonov evrov, kar pomeni, da smo iz proračuna MOL morali zagotoviti sredstva za le 25 % vrednosti projekta.

Sofinancira Evropska unija in Republika Slovenija

 

Preberite tudi: