S preventivo nad rak materničnega vratu
V tretjem tednu januarja vsako leto obeležujemo Evropski teden boja proti raku materničnega vratu. Rak materničnega vratu je ena redkih rakavih bolezni, ki jo je mogoče preprečiti s pravočasnim odkrivanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb. Redni preventivni ginekološki pregledi so zato izjemnega pomena.
Od okužbe z virusom do razvoja raka
Rak metričnega vratu se razvije kot posledica spolno prenosljive okužbe s humanim papilomskim virusom (HPV), ki jo lahko prenašajo tako moški kot ženske. Od okužbe z virusom do razvoja raka navadno poteče več let, v tem času pa se zdrave celice počasi in postopoma spreminjajo v predrakave in kasneje rakave celice. Problem pri raku materničnega vratu je pomanjkanje zgodnjih simptomov; znaki bolezni se praviloma pojavijo pozno, ko so predrakave celice že postale rakave.
Med simptome spadajo:
- krvavitve ali rjav izcedek po spolnem odnosu ali med dvema menstruacijskima krvavitvama,
- dolgotrajen izcedek iz nožnice z neprijetnim vonjem,
- boleč spolni odnos,
- nenehne bolečine v križu,
- pogosto in boleče uriniranje ali kri v urinu ter druge.
Preventiva, ki rešuje življenja
Ženske, ki redno obiskujejo presejalne preglede, imajo med 70-80 % manjšo verjetnost, da zbolijo, podobno velja za tiste, ki so bile še pred prvo okužbo proti HPV cepljene. Presejalni pregledi pomenijo odkrivanje potencialnih predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb s preprostimi preiskavami. Pomembni so za vse generacije in se lahko izvedejo v obliki pasivnega ali aktivnega presejanja. Prvega ginekolog opravi na ginekološkem pregledu (PAP test oziroma bris materničnega vratu), drugi pa se izvaja v okviru programa ZORA.
Presejalni program ZORA Slovenija - odzovite se vabilu
Prav presejalni program ZORA Slovenijo v primerjavi z drugimi evropskimi državami danes uvršča med tiste z najmanjšim bremenom te bolezni. Program ZORA je odstotek žensk, ki zbolijo, v 20. letih od obstoja kar prepolovil. Odzivnost se med starostmi in regijami razlikuje. Nižja udeležba je značilna za ženske med 30-39 let, kar je zaskrbljujoče, saj je rak materničnega vratu eden redkih rakov, ki se najpogosteje pojavljajo še pred 50. letom starosti. Za Slovenijo je v zadnjih 3 letih (2022-2024) odzivnost znašala med 69 in 71 odstotki, za Mestno občino Ljubljana pa je z vrednostmi od 67 do 69 odstotkov malce pod povprečjem. Ozaveščanje o pomembnosti preventive in opravljanja presejalnih pregledov je tudi zato ena izmed prioritet na področju zdravja v občini.