V Ljubljanski urbani regiji uspešno črpamo evropska sredstva
V Ljubljanski urbani regiji sta potrjena že 102 milijona evrov za financiranje evropskih projektov. Več kot polovica teh sredstev je nepovratnih.
Na podlagi povabila Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj razvojnim svetom regij za pripravo in podpis dogovorov za razvoj regij 2021–2027 je Ljubljanska urbana regija upravičena do koriščenja 59,69 milijona evrov nepovratnih evropskih in nacionalnih sredstev. Doslej sta bila podpisana dogovora za devet projektov v skupni vrednosti 43 milijonov evrov, pri čemer skupni znesek sofinanciranja znaša 22,2 milijona evrov. Na zadnjih sejah Razvojnega sveta LUR in Sveta LUR pa je soglasje prejelo še 22 projektov v skupni vrednosti 59,3 milijona evrov, s 30,9 milijona evrov predvidenih nepovratnih sredstev, za kar sta minister dr. Aleksander Jevšek in predsednik Razvojnega sveta Ljubljanske urbane regije Metod Ropret v torek, 8. julija 2025, podpisala drugo dopolnitev dogovora.
Za uspešno črpanje sredstev morajo občine pripraviti vloge in izpeljati projekte skladno z vsemi pogoji. Vloge za projekte morajo občine oddati najkasneje do 30. 9. 2026 za projekte v pristojnosti Ministrstva za infrastrukturo ter do 31. 12. 2026 za projekte v pristojnosti Ministrstva za naravne vire in prostor. Projekti pa morajo biti izvedljivi oziroma zaključeni do konca leta 2029.
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je povabilo objavilo že junija 2023, nakar so pod okriljem Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije (RRA LUR) sledili zahtevni postopki usklajevanja med občinami in resornimi ministrstvi ter priprava projektov. Kot kažejo rezultati, zelo uspešno, saj je potrjen že tretji sklop projektov, kar pomeni pomemben korak k učinkoviti izrabi razpoložljivih sredstev.
Na RRA LUR so z rezultati izjemno zadovoljni. Direktorica RRA LUR mag. Lilijana Madjar je povedala: »Z intenzivnim usklajevanjem med občinami in državo smo potrdili že tretji sklop projektov v okviru Dogovora za razvoj regij. Ponosni smo, da regija izkazuje visoko pripravljenost za črpanje sredstev in trajnostni razvoj.« Državni sekretar mag. Marko Koprivc je poudaril, da si na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj zastavljajo dva ključna cilja: da kohezijska sredstva dosežejo pravi namen, torej, da pridejo do tistih uporabnikov, ki jih najbolj potrebujejo, ter da se z njimi podpirajo ukrepi, ki omogočajo dolgoročno korist celotni regiji. Da tem ciljem sledijo tudi vse občine Ljubljanske urbane regije, je potrdil predsednik Razvojnega sveta LUR in župan Občine Brezovica Metod Ropret, ki je povedal: »Z odobrenimi sredstvi so občine Ljubljanske urbane regije lahko zelo zadovoljne. To je rezultat številnih razprav in argumentov s pristojnimi ministrstvi, ki jih je uspešno vodila RRA LUR. Ključno pa je tudi razumevanje večjih občin, predvsem Ljubljane, da je včasih potrebno za nekatere projekte, ki so širšega regijskega pomena in so locirani v manjših občinah, nameniti več sredstev. Pomembno je, da se med sabo slišimo, razumemo in uskladimo.« Predsednik Sveta LUR in župan MOL Zoran Janković je dodal, da sta za uspeh tega instrumenta financiranja projektov ključni dve dejstvi – na eni strani minister Aleksander Jevšek, ki kot nekdanji župan izjemno dobro pozna potrebe lokalne skupnosti, in na drugi strani sodelovanje vseh občin Ljubljanske urbane regije pri iskanju najboljših rešitev. »Petindvajset županov različnih političnih opcij delamo z roko v roki in se pri potrditvi projektov odločamo v dobro celotne regije,« je izpostavil.
Projekti, upravičeni do sofinanciranja, naslavljajo področja podjetništva, odvajanja in čiščenja odpadnih voda, oskrbe s pitno vodo, zelene infrastrukture, trajnostne mobilnosti ter državnega kolesarskega omrežja.
PONI LUR - prvi odobreni projekt
Prvi odobreni projekt je bil že decembra 2023 – Podjetno nad izzive v Ljubljanski urbani regiji 2023–2027, ki ga vodi RRA LUR. Do 30. 6. 2025 je usposabljanje zaključila že četrta skupina udeležencev oziroma enajsta generacija, saj je projekt potekal že v prejšnjem obdobju. Projekt, vreden 1,54 milijona evrov, je v celoti financiran z evropskimi in nacionalnimi sredstvi.
8 potrjenih projektov, 22 s soglasjem
Aprila 2025 je bilo potrjenih 8 projektov s področja odvajanja in čiščenja odpadnih voda in trajnostne mobilnosti, na julijski seji Sveta LUR pa je soglasje prejelo še 22 projektov s področij državnih kolesarskih povezav, zelene infrastrukture ter oskrbe s pitno vodo. V čakanju na soglasje Ministrstva za naravne vire in prostor je še en projekt z vrednostjo sofinanciranja 0,96 mio EUR, na soglasja pa čakajo tudi projekti v pripravi v vrednosti 5,6 mio EUR, ki bodo umeščeni v tretjo dopolnitev dogovora.
Objavljen je tudi že javni razpis Ministrstva za okolje, podnebje in energijo za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti 2023–2029. Ti bodo sofinancirani 80 %, 20 % bo soudeležba občin. V Sloveniji je na voljo skupno 49,5 milijona evrov, (od tega 85 % EU, 15 % nacionalna sredstva) iz Kohezijskega sklada, namenjenih ukrepom za preoblikovanje javnih površin - celovite preureditve cest ali ulic po načelih trajnostne mobilnosti, izboljšanje infrastrukture za javni potniški promet, pešce in kolesarje. Med občinami je med drugim velik interes za vzpostavitev regijskega sistema izposoje e-koles, saj je že oktobra 2024 21 občin LUR podpisalo sporazum o sodelovanju. Cilj je vzpostavitev enotne mreže z integriranim informacijskim in plačilnim sistemom (tudi s kartico Urbana), ki bo omogočala enostavno izposojo, vračilo in polnjenje e-koles ter povezavo s P+R sistemi in javnim prometom.
Za usklajeno izvajanje ukrepov trajnostne mobilnosti skrbi Komisija Sveta LUR za razvoj trajnostne mobilnosti, ki jo vodi dr. Peter Verlič, župan občine Grosuplje. Članom komisije sta se pridružila nova, in sicer doc. Rok Žnidaršič, podžupan MOL, in Miran Sečki, direktor Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa. Poleg njiju so člani komisije še mag. Renata Kosec (županja Občine Domžale), Peter Ložar (župan Občine Trzin), Nejc Smole (župan Občine Medvode), Berto Menard (župan Občine Logatec), mag. Rok Prevc (direktor OU Dol pri Ljubljani), dr. Ivan Kenda (direktor OU Vodice) ter mag. Lilijana Madjar (direktorica RRA LUR).