petek, 18. 7. 2025

Z Univerzo v Ljubljani še utrjujemo sodelovanje

Z Univerzo v Ljubljani nadaljujemo z uresničevanjem dogovora o dolgoročnem sodelovanju, podpisanem januarja 2023, ki temelji na skupni viziji Ljubljane kot mesta znanja, ustvarjalnosti in trajnostnega razvoja. V okviru akcijskega načrta za leto 2025 se naše sodelovanje še poglablja, kar se kaže v številnih skupnih projektih, ki povezujejo akademsko skupnost, mestne službe ter prebivalke in prebivalce Ljubljane.

Med pobudami, ki so že zaživele, je sobotna stojnica znanosti in umetnosti pred Mestno hišo, ki od aprila dalje ponuja vpogled v raziskovalno in umetniško delo članic univerze in omogoča neposreden stik med znanstveniki, umetniki in prebivalci ter obiskovalci mesta.

predstavitev akademije za likovno umetnost

Na področju kulture in umetnosti je Univerza v Ljubljani (UL) v okviru festivala Junij v Ljubljani slavnostno obeležila 80. obletnico Akademije za likovno umetnost in oblikovanje UL (UL ALUO), s čimer so umetnost približali širši javnosti in poudarili vlogo UL ALUO kot ene osrednjih ustanov, ki soustvarjajo umetniški prostor v Sloveniji. Študentke in študenti UL ALUO so na sejmu v Parku Zvezda vzporedno predstavljali svoja umetniška dela.
Tako na Mestni občini Ljubljana kot na Univerzi v Ljubljani posebno pozornost namenjamo tudi ozaveščanju o pomenu ohranjanja narave. Ob mednarodnem dnevu biodiverzitete, 22. maja, je UL v sodelovanju s festivalom Raznoživo, ki ga organizira MOL, izvedla brezplačno projekcijo filma Divja Slovenija v kinodvorani Akademije za gledališče, radio, film in televizijo UL (UL AGRFT). Dogodek je spremljala okrogla miza o vlogi naravoslovnih filmov pri dvigu družbene zavesti o nujnosti varovanja naravnega okolja. Nadaljnje aktivnosti na tem področju so načrtovane za september, ko bo skupaj z Botaničnim vrtom UL v sklopu projekta UL za trajnostno družbo – ULTRA izvedena zasaditev avtohtonih rastlin na nadstrešnicah Ljubljanskega potniškega prometa (LPP) pri Živalskem vrtu Ljubljana. S tem bomo skupaj prispevali k dodatnim mikro zelenim površinam v mestu, ki med drugim ponujajo prostor za nadomestno rastišče ogroženih rastlinskih vrst in pašo za opraševalce.
Poteka tudi sodelovanje pri pripravi usmerjevalnih tabel za fakultete in akademije UL, vključevanje v aktivnosti Centra Rog, priprava idejnega projekta sobivanja starejših občanov s študenti, sodelovanje na festivalu Bobri ter širitev nabora ugodnosti za alumne UL.
»Veseli nas, da Mestna občina Ljubljana prepoznava vlogo Univerze kot ključne soustvarjalke znanja, umetnosti in inovacij. V času, ko se soočamo z globalnimi izzivi, kot so podnebne spremembe, družbene delitve in nezaupanje v znanost, je sodelovanje med akademsko skupnostjo in mestom še toliko pomembnejše. Skupaj lahko gradimo prostor, kjer znanost ni oddaljena, temveč živa, prisotna in dostopna, in kjer umetnost ni privilegij, temveč del vsakdanjega življenja,« pravi rektor UL, prof. dr. Gregor Majdič.
Župan Zoran Janković prav tako poudarja pomen sodelovanja med MOL in UL ter dodaja: »Ljubljana je univerzitetno mesto, na kar smo ponosni. Vsako leto se nam pridružijo mladi iz različnih koncev Slovenije pa tudi iz drugih držav, ki so se odločili za študij v našem mestu. Skrb vseh nas pa je, da jim zagotovimo varno in čim prijetnejše bivanje, kjer se bodo ob učenju in pridobivanju novih znanj sproščeno prepustili študentskemu življenju. Tako se bodo razvili v mlade odgovorne posameznike, ki bodo kos tudi marsikateri zahtevni situaciji na poti do uresničitve svojih sanj. Verjamem tudi, da so mladi tisti, ki sprejemajo filozofijo našega mesta – živeti skupaj in spoštovati vse različnosti.«
Sodelovanje med MOL in UL ostaja zgled povezovanja znanja, ustvarjalnosti in odgovornosti do skupnega prostora. Skupaj gradimo mesto, ki spodbuja inovacije, vključuje vse generacije in skrbi za trajnostno prihodnost.