Analiza stanja rabe energije v stavbah MOL, industriji, javni razsvetljavi

v teku

Zaključek projekta: 2009

Opis projekta

Energetski zakon med drugim nalaga lokalnim skupnostim, da sprejmejo lokalni energetski koncept, v katerem je določen način oskrbe z energijo, ukrepi za njeno učinkovito rabo, soproizvodnjo toplote in električne energije ter uporabo obnovljivih virov energije. V okviru naloge smo izdelali analizo stanja rabe energije v stavbah v lasti MOL, industrijskih objektih in na področju javne razsvetljave.

Industrijski objekti in javna razsvetljava

Stanje smo analizirali pri največjih industrijskih podjetjih, ki skupaj porabijo vsaj 70 % energije v tem sektorju ter opraviti pregled rabe električne energije ter stanje javne razsvetljave na območju MOL. Skupna poraba energentov in energij podjetij predelovalne industrije v MOL v letu 2008, je bila po podatkih SURS-a 5.358.218 GJ. To predstavlja 8,8% rabe celotne predelovalne industrije v Sloveniji, ki letno porabi 60,7 PJ.

Zemeljski plin predstavlja najpomembnejši energent s skoraj 47% deležem vse porabljene končne energije v predelovalni industriji. Sledita mu električna energija s 35% ter toplota iz daljinskega ogrevanja s 13%. Ti trije viri energije so najpomembnejši saj skupaj predstavljajo kar 95% vse porabljene končne energije v industrij v MOL.
Skupna letna poraba električne energije za razsvetljavo občinskih cest, državnih cest, avtocest, obvoznic, oglasnih tabel in semaforiziranih križišč na celotnem območju MOL je ocenjena na 25,4 GWh.

Skladno z Uredba o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja je ciljna vrednost letne porabe elektrike vseh svetilk, ki so na območju posamezne občine vgrajene v razsvetljavo občinskih cest in razsvetljavo javnih površin, ki jih občina upravlja, izračunana na prebivalca s stalnim ali začasnim prebivališčem, 44,5 kWh. V letu 2008 je poraba električne energije za javno razsvetljavo občinskih cest in razsvetljavo javnih površin znašala 15.218.663 kWh oziroma 55,1 kWh/prebivalca.

Raba energije v stavbah v lasti MOL

Raba energije je bila analizirana v naslednjih stavbah, ki so v lasti MOL:

  • Lekarne
  • Zdravstveni domovi
  • Knjižnice, gledališča, muzeji in galerije
  • Stavbe, v katerih posluje MU MOL
  • Četrtne skupnosti
  • Športni objekti
  • Osnovne šole
  • Vrtci.

Specifična skupna letna raba energije je za leto 2008 znašala 198 kWh/m2a, od tega predstavlja raba goriv in energije za ogrevanje 157 kWh/m2a, poraba električne energije pa 41 Kwh/m2a.