Plinsko-parna enota Ljubljana

v teku

Vrednost projekta: 145.000.000 €

brez DDV

Zaključek projekta: 2023

Projekt vključuje

  • v teku

    Leto zaključka: 2023

    Umikamo premog iz Ljubljane

    Plinsko-parna enota (PPE-TOL) predstavlja največjo energetsko-okoljsko naložbo Energetike Ljubljana doslej. Omogočila bo 70-odstotno zmanjšanje uporabe premoga ter s tem pomemben korak v umikanju premoga iz Ljubljane in Slovenije. Tehnično gledano PPE-TOL obsega dve plinski turbini, ki imata vsaka 57 megavatov nazivne električne moči, in eno parno turbino, ki ima 42 megavatov nazivne moči. Skupaj predstavljajo visoko učinkovito soproizvodno enoto, ki bo zamenjala dva od treh premogovnih blokov v termoelektrarni toplarni v Mostah, to je v enoti TE-TOL. S PPE-TOL bo Energetika Ljubljana še naprej zanesljivo zagotavljala obseg proizvodnje toplote, ki je potreben za sistem daljinskega ogrevanja v Ljubljani, ob tem pa za 100 odstotkov povečala proizvodnjo električne energije za potrebe elektroenergetskega sistema Slovenije. Zamenjava premoga s plinom, ki je po vseh merilih primeren energent za prehod v brezogljično družbo, bo pomembno prispevala tudi k povečanju kakovosti zraka v Ljubljani.

    PPE-TOL bo nadomestila dva najstarejša od sicer treh premogovnih blokov v enoti TE-TOL in omogočila 70-odstotno zmanjšanje uporabe premoga. Primarni energent za proizvodnjo toplote in elektrike bo tako postal zemeljski plin, premog pa se bo uporabljal le še v najmlajšem premogovnem bloku, v katerem uporabljamo tudi lesno biomaso. 

    Vroči zagoni nove plinsko-parne enote v Energetiki Ljubljana

    nova elektrarna

    V jesenskih mesecih leta 2023 smo vstopili v zaključno fazo izgradnje plinsko-parne enote. V novi proizvodni enoti smo začeli izvajati t.i. vroče zagone naprav, to je prvo obratovanje z zemeljskim plinom. Vroči zagoni predstavljajo pomemben mejnik pred začetkom poskusnega in nato rednega obratovanja plinsko-parne enote. 
    V začetku leta 2024 je načrtovan tehnični pregled, temu bo najprej sledilo šestmesečno poskusno obratovanje in nato redno obratovanje nove enote.

    Ljubljana na poti do ogljične nevtralnosti 2030

    logo kampanje

    Ljubljana je bila leta 2022 izbrana v misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest, katere namen je pomaga pospešiti napredek najbolj ambicioznih evropskih mest na poti do podnebne nevtralnosti.
    Namen misije je, da pomaga pospešiti napredek najbolj ambicioznih evropskih mest, ki bodo navdih vsem mestom v Evropi na njihovi poti do podnebne nevtralnosti. Sodelujoča mesta bodo deležna podpore in svetovanja, prednosti pri črpanju evropskih sredstev, sodelovanja v inovacijskih aktivnostih ter pilotnih in demonstracijskih projektih, možnosti povezovanja, izmenjav dobrih praks in visoke prepoznavnosti.