Sistem izposoje koles BicikeLJ

izvedeno

Zaključek projekta: 2021

Opis projekta

Od maja 2011, se lahko Ljubljančani in obiskovalci glavnega mesta po Ljubljani vozijo z novimi mestnimi kolesi v samopostrežnem sistemu izposoje BicikeLJ, ki dopolnjuje druge oblike javnega prevoza v mestu.

Sistem postopno širimo v vse dele mesta – leta 2011 je bilo uporabnikom na voljo 30 postaj s 300 kolesi, zdaj pa imamo že 82 postaj BicikLJa in 820 koles.

Ljubljančani in obiskovalci se lahko z novimi kolesi po širšem območju ljubljanskega središča vozijo praktično brezplačno, saj stane letna registracija za uporabo koles le tri evre in se zapiše kot dobropis. Tedenska uporaba sistema je namenjena predvsem obiskovalcem Ljubljane, strošek prijave pa znaša en evro. Za vse uporabnike sistema Bicikelj je prva ura izposoje brezplačna. Že po petih minutah, ko kolo vrnete na eni od postaj s parkirišči za kolesa, si lahko znova izposodite kolo, ki jo bo sistem beležil kot novo vožnjo s prvo brezplačno uro izposoje.

Pred prvo uporabo je potrebna registracija na spletni strani www.bicikelj.si. Možna sta dva načina uporabe, in sicer letna ali tedenska naročnina. Letni naročniki lahko sistem uporabljajo s kartico Urbana in osebnim geslom, tedenski uporabniki pa ob registraciji prejmejo kodo uporabnika in osebno geslo.

Ker gre za samopostrežni sistem izposoje koles, ta deluje 24 ur na dan vse dni v letu. Za delovanje in vzdrževanje samopostrežnega sistema izposoje koles skrbi sedem članska ekipa, vzpostavljena pa je tudi delavnica za popravilo koles. Uporabnikom koles v sistemu Bicikelj je na voljo pomoč na brezplačni telefonski številki 080 23 34 vsak delovnik med 6. in 22. uro, med vikendi in prazniki pa med 8. in 20. uro. Na to številko uporabniki lahko sporočijo tudi informacije o morebitnih poškodbah na kolesu, da jih bodo vzdrževalci čim prej popravili in vrnili v uporabo.

Samopostrežni sistem izposoje koles Bicikelj je vzpostavila družba Europlakat d.o.o. v okviru javno-zasebnega partnerstva z Mestno občino Ljubljana. Sistem so zasnovali pri družbi JCDecaux in je že več let v uporabi v več kot 20 mestih po Evropi ter v svetu, JCDecaux je za ta sistem prejel tudi številne nagrade.

 

Več +

Podrobnejše informacije

Terminali na postajah so med seboj povezani z informacijskim sistemom, zato so na vsakem od terminalov in v glavni enoti za upravljanje ves čas na voljo informacije o tem, koliko koles je na voljo za izposojo in koliko je prostih mest za oddajo koles. Ker sistem ves čas beleži premike koles, bo podporna služba po potrebi prestavlja kolesa iz polnih postaj na prazne.

V sistem so vključena posebej za ta sistem zasnovana in izdelana kolesa, pri čemer vsako tehta več kot 20 kilogramov. Glede na to, da so izpostavljena vremenskim vplivom (dež, sneg, mraz, sonce) vse dni v letu, morajo biti posebej vzdržljiva in odporna tudi na vandalizem. Zato ima mestno kolo robustno in vzdržljivo ogrodje, gumirana kolesa (torej se izognemo predrtim zračnicam), žaromet z avtomatskim dinamom, zadnjo zavoro na pedalu, košaro spredaj in ključavnico. Zaradi varnosti uporabnikov uporaba otroških sedežev na mestnih kolesih ni predvidena.

Prijava in uporaba sistema izposoje koles

Možna sta dva načina uporabe sistema, in sicer se lahko uporabnik prijavi:

  • za letno uporabo sistema (torej letni abonma), ali pa
  • za tedensko uporabo (tedenski abonma, ki je namenjen predvsem obiskovalcem).

Za letno uporabo sistema uporabnik plača tri evre, ki se zapišejo kot dobropis. Strošek prijave za tedensko uporabo sistema je en evro. Prva ura izposoje je brezplačna, druga en evro, tretja dva evra, od četrte ure naprej pa je cena na uro štiri evre. Če uporabnik kolo vrne v prvih 60 minutah uporabe, bo sistem že po petih minutah zabeležil novo izposojo z novo prvo brezplačno uro. Plačilo prijavnine in pristojbin za vožnje, za katere se plačuje (torej vožnje, ki so daljše od ene ure), se vršijo preko bančnega nakazila. Letna uporaba sistema je predvidena s kartico Urbana, medtem ko pri tedenski naročnini kartica Urbana ni potrebna.

Prijava k uporabi sistema za letne abonente

Prijavo za letno uporabo sistema izposoje koles uporabniki lahko opravijo preko spleta (www.bicikelj.si), na informativnih točkah (Turistično informacijski centri v Ljubljani) ali pa obrazec s prijavo pošljejo po pošti na naslov izvajalca (Europlakat, d.o.o., Koprska ulica 98, 1000 Ljubljana). Za prijavo preko spleta uporabniki potrebuje elektronski naslov in kreditno kartico, za prijavo po pošti pa bančno kartico oziroma osebni račun. Poleg osebnih podatkov mora uporabnik navesti tudi podatke o banki, saj se plačilo prijavnine in pristojbin za vožnje, za katere se plačuje (torej vožnje, ki so daljše od ene ure), vršijo preko bančnega nakazila. Ob registraciji uporabnik prejme 4-mestno PIN kodo, številko uporabnika in 12-mestno kodo za aktiviranje. Te kode so potrebne ob prvi izposoji kolesa na terminalu skupaj z mestno kartico Urbana.

Izposoja kolesa letnih abonentov

Ob prvi uporabi stranka približa svojo kartico Urbana čitalniku pristopnega terminala na eni od postaj s kolesi. Preko tipkovnice na terminalu vnese najprej številko uporabnika (identifikacija, da bo uporabnik sistem uporabljal preko te kartice Urbana). Nato vtipka 12-mestno kodo za aktiviranje sistema izposoje, nato pa vnese še svojo 4-mestno kodo. Prijava za uporabo sistema izposoje koles s tem postane aktivna. Ob vsakokratni izposoji kolesa nato stranka uporablja svojo aktivirano kartico Urbana in 4-mestno PIN kodo. Na pristopnem terminalu se izpiše sporočilo, ki stranko pozove k izbiri številke stojala iz seznama razpoložljivih koles. Z izbiro želenega razpoložljivega kolesa se kolo odklene, na kar opozori tudi zvočni signal in opozorilna lučka. Stranka vzame izbrano kolo iz stojala in ga po uporabi vrne na katero koli od 36 postaj s stojali. Pri tem kolo potisne v prosto stojalo, zvočni signal in opozorilna lučka pa sporočita, da je bilo kolo pravilno vrnjeno.

Prijava in izposoja za tedenske abonente

Prijava na tedensko uporabo sistema je možna le preko spleta, zato uporabnik poleg elektronskega naslova rabi še kreditno kartico, ne potrebuje pa mestne kartice Urbana. Postopek je podoben kot pri prijavi na letno uporabo sistema, le da uporabnik prejme le številko uporabnika in 4-mestno osebno PIN kodo. Ob vsakokratni izposoji uporabi številko uporabnika, nato pa še osebno 4-mestno PIN kodo za izposojo kolesa.  

Projekt vključuje

  • Odprli smo novo postajo na Prušnikovi ulici

    izvedeno

    Leto zaključka: 2021

    Na pobudo dijakov Škofijske klasične gimnazije smo na Prušnikovi ulici uredili novo postajališče. 

  • Novo postajališče na Gerbičevi ulici

    izvedeno

    Leto zaključka: 2021

    Odprli smo postajališče Biciklja na Gerbičevi ulici, pri Športnem parku Svoboda.

  • Uredili smo še 9 novih lokacij z 90 kolesi

    izvedeno

    Leto zaključka: 2020

    Nova postajališča sistema BicikeLJ smo postavili na naslednjih lokacijah:

    • Kopališče Kolezija (Gunduličeva ulica, pri krožišču)
    • Viško polje (Cesta na Brdo, pri istoimenskem avtobusnem postajališču – smer center)
    • Koseški bajer (pri otroškem igrišču)
    • Dravlje (pri avtobusnem postajališču LPP Kompas – smer center)
    • Črnuče (ob Dunajski cesti, pri križišču s Cesto Ceneta Štuparja)
    • Studenec (ob Zaloški cesti, postajališču LPP Studenec – smer center)
    • Polje (Zadobrovška cesta, pri pokopališču)
    • Zalog (Zaloška cesta, pri križišču z Agrokombinatsko cesto)
    • Lidl – Rudnik (poslovalnica Lidla, Betettova cesta; postajališče je financiralo podjetje Lidl Slovenija).

    S tem smo izpolnili želje številnih meščank in meščanov za postavitev postajališč sistema BicikeLJ, ne pa vseh, saj zaradi izjemne priljubljenosti sistema prejemamo nove in nove pobude. Devet jih bomo uresničili že prihodnje leto, ko bomo postavili nova postajališča tudi s pomočjo podjetij Lek (2), Hofer, Supernova, Ikea in Butan plin.

  • V letu 2019 še dve novi postajališči Bicik(LJ)a

    izvedeno

    Leto zaključka: 2019

    Septembra smo na Rakovniku vzpostavili že 61. postajališče, junija pa ob Mercatorju Market na Celovški cesti 163 še 60. postajališče koles BicikeLJ. Tako je sedaj v sistemu 61 postajališč in 610 koles.
    Od 12. maja 2011, ko je sistem BicikeLJ pričel delovati, je bilo opravljenih že več kot 6,5 milijonov izposoj koles. Povprečen čas posamezne izposoje je bil 16 minut.

  • V letu 2018 začele obratovati še tri nove postaje Bicik(LJ)a

    izvedeno

    Leto zaključka: 2018

    V letu 2018 so začele obratovati še tri nove postaje Bicik(LJ)a: 

    Št. postaje 57 - Povšetova (Grablovičeva ulica 60) 
    Št. postaje 58 - Tržnica Koseze (Vodnikova cesta 187)
    Št. postaje 59 - Lidl Bežigrad (Bežigrad 11)

     

  • 18 novih postajališč

    izvedeno

    Leto zaključka: 2017

    Sistem souporabe mestnih koles Bicike(LJ) smo razširili z ureditvijo novih postajališč na različnih koncih Ljubljane, s čimer spodbujamo razvoj trajnostne mobilnosti in tako še izboljšujemo kakovost življenja v Ljubljani. V mrežo je odslej vključenih kar 18 novih postajališč.
    V sistemu je zdaj skupaj že 51 postaj in 510 koles, s katerimi so kolesarji od vzpostavitve sistema maja 2011 do konec marca 2017 opravili že skoraj 4 milijone voženj.
    Nova postajališča so na naslednjih lokacijah: 

    Št. postaje 39 - P+R Dolgi most
    Št. postaje 40 - Bonifacija
    Št. postaje 41 - Antonov trg
    Št. postaje 42 - Bratovševa ploščad
    Št. postaje 43 - BS4 - Stožice
    Št. postaje 44 - Savsko naselje 2 - Linhartova cesta
    Št. postaje 45 - Savsko naselje 1 - Šmartinska cesta 
    Št. postaje 46 - Situla
    Št. postaje 47 - Štepanjsko naselje 1 - Jakčeva ulica
    Št. postaje 48 - Hofer - Kajuhova
    Št. postaje 49 - Brodarjev trg
    Št. postaje 50 - Preglov trg
    Št. postaje 51 - Lidl - Litijska cesta
    Št. postaje 52 - Živalski vrt
    Št. postaje 53 - Cesta na Rožnik
    Št. postaje 54 - Šmartinski park
    Št. postaje 55 - Poljanska - Potočnikova
    Št. postaje 56 - Srednja frizerska šola

     

  • Na Trnovem dve novi postajališči Bicik(LJ)a

    izvedeno

    Leto zaključka: 2016

    Projekt obsega širitev sistema Bicike(LJ). Postavili smo dve novi postajališči pri Trnovskih vratih (št. postaje 37) in na P+R Barje (št. postaje 38).

  • Z novimi postajališči Bicik(LJ)a smo povezali BTC City z mestno prometno infrastrukturo

    izvedeno

    Leto zaključka: 2014

    Vzpostavili smo tri nova postajališča BicikeLJ, ki povezujejo BTC City z mestno prometno infrastrukturo ter pomembno prispevajo k razvoju trajnostne urbane mobilnosti ter priljubljenosti kolesarstva. Dve postajališči je sofinancirala družba BTC, enega pa Citypark Ljubljana. Nove postaje se nahajajo pri Cityparku (št. postaje 34), Dvorani A (št. postaje 35) in pri Vodnem mestu Atlantis (št. postaje 36). V okviru sistema BicikeLJ je sedaj na voljo 36 postajališč.

  • Postaja Bicike(LJ)a tudi pri Mercator centru v Šiški

    izvedeno

    Leto zaključka: 2013

    V sodelovanju z zasebnim partnerjem Europlakat d.o.o. ter z Mercatorjem d.d. smo izvedli projekt širitve sistema Bicike(LJ) in vzpostavili novo postajo v Šiški (št. postaje 33).

  • Vzpostavili smo sistema izposoje koles Bicike(LJ)

    izvedeno

    Leto zaključka: 2011

    Vrednost: 1.800.000 €

    Projekt obsega vzpostavitev sistema izposoje koles po ožjem z 31 postajami in terminali, s 300 kolesi in glavno enoto za upravljanje. Postaje so razporejene po širšem središču Ljubljane, pri čemer med seboj niso oddaljene več kot 400 metrov. MOL v projektu financira napeljavo optične in električne infrastrukture do terminalov na postajališčih, v višini 54.660 evrov. Ostale stroške, kot zasebni partner pri projektu, krije Europlakat d.o.o.. Stroški delovanja in vzdrževanja sistema na letni ravni znašajo okoli 900.000 evrov.

    Postaje smo vzpostavili na naslednjih lokacijah:

    Št. postaje 1 - Prešernov trg - Petkovškovo nabrežje
    Št. postaje 2 - Pogačarjev trg - Tržnica
    Št. postaje 3 - Kongresni trg - Šubičeva ul.
    Št. postaje 4 - Cankarjeva ul. - Nama
    Št. postaje 5 - Breg
    Št. postaje 6 - Grudnovo nabrežje - Karlovška c.
    Št. postaje 7 - Miklošičev park
    Št. postaje 8 - Bavarski dvor
    Št. postaje 9 - Trg OF - Kolodvorska ul.
    Št. postaje 10 - Masarykova DDC
    Št. postaje 11 - Vilharjeva cesta
    Št. postaje 12 - Park Navje - Železna c.
    Št. postaje 13 - Trg MDB
    Št. postaje 14 - Parkirišče NUK 2 - FF
    Št. postaje 15 - Ambrožev trg
    Št. postaje 16 - GH Šentpeter - Njegoševa c.
    Št. postaje 17 - Ilirska ulica
    Št. postaje 18 - Tržaška c. - Ilirija
    Št. postaje 19 - Tivoli
    Št. postaje 20 - Stara cerkev
    Št. postaje 21 - Kino Šiška
    Št. postaje 22 - Špica
    Št. postaje 23 - Barjanska c. - Center starejših Trnovo
    Št. postaje 24 - Zaloška c. - Grablovičeva c.
    Št. postaje 25 - Tržnica Moste
    Št. postaje 26 - Rožna dolina - Škrabčeva c.
    Št. postaje 27 - Dunajska c. - PS Petrol
    Št. postaje 28 - Plečnikov stadion
    Št. postaje 29 - Dunajska c. PS Mercator
    Št. postaje 30 - Vojkova c. - Baragova c.
    Št. postaje 31 - Športni center Stožice
    Št. postaje 32 - Koprska ulica