Škodljivci in bolezni na drevju v mestu

v teku

Zaključek projekta: 2009

Opis projekta

Z ugodno lego, z vseh strani objeta z dobro ohranjenim naravnim zaledjem in z mestnim tkivom, ki ga izdatno prepleta zelenje, je Ljubljana poznana kot zeleno mesto. Vendar za vitalen in trajen zeleni sistem ne zadostuje le oblica zelenja. Potrebno je zagotoviti urejenost, smiselne povezave in upoštevati stalne spremembe v prostoru, ki vplivajo na mestno rastišče in soustvarjajo razmere za življenje rastlin. Posledice tovrstnih sprememb so vidne na današnjem stanju rastlinja, predvsem v mestnih jedrih, kjer so razmere še posebej izostrene.

Izostanek hranil, škodljive snovi v tleh in v zraku, mehanske poškodbe korenin in debla so glavni razlog slabe rasti in propadanja nekoč zdravih dreves. Vse pogostejše so tudi bolezni, ki so za oslabela drevesa še nevarnejše.

V procesu vzpostavitve in ohranjanja zelenega sistema mesta je zato še posebej pomembno in potrebno poskrbeti za najpomembnejše elemente sistema - drevesa. Drevo kot vegetacijska prvina predstavlja enega osnovnih elementov zelenih površin. Zanj je značilna kompleksna prepletenost različnih funkcij. Ustvarja pomembno členitev prostora, ki omogoča orientacijo, povečuje doživljajsko vrednost, predvsem pa ima ekološki pomen za številne rastlinske in živalske vrste, tudi za človeka.