Športni center Ilirija

izvedeno

Zaključek projekta: 2025

Opis projekta

Kopališče Ilirija je bilo odprto spomladi 1929 in je bilo takrat eno najmodernejših v Evropi. Sedanji olimpijski bazen je razen manjših sprememb tako rekoč enak kot ob izgradnji, po prenovi pa smo v Ljubljani dobili sodoben športni center s pokritim olimpijskim bazenom.

Projekt vključuje

  • Športni center Ilirija je odprl svoja vrata

    izvedeno

    Leto zaključka: 2025

    Z novim, sodobnim Športnim centrom Ilirija, ki je svoja vrata odprl sredi marca 2025, smo v središču mesta vrhunskim športnikom in rekreativcem zagotovili kakovostne pogoje za treninge in rekreacijo ter dobili sodobno opremljen prostor, ki omogoča izvedbo velikih mednarodnih tekmovanj.

    Športni center Ilirija je razdeljen na štiri dele:

    • Vhodni del z rekonstruiranim pročeljem stare Ilirije in kipom Kopalke, kjer so recepcija, gostinski lokal in Muzej Stanka Bloudka, ki je posvečen pionirju slovenskega športa.
    • Notranji del z olimpijskim in trenažnim bazenom ter tribunami, ki sprejmejo do 1.500 obiskovalcev.
    • Objekt s štirimi športnimi dvoranami, ki je z mostovžem povezan z bazenskim delom.
    • Zunanje športne površine, ki se razprostirajo med centrom in Narodnim domom.

    sinhrone plavalke

    Ljubljana je na prenovljeni Iliriji dobila prvi pokriti olimpijski bazen, ki je namenjen predvsem ljubljanskim športnim klubom in društvom ter slovenskim reprezentančnim selekcijam. Celoten center bo v prvi vrsti namenjen registriranim športnikom in izvedbi Letnega programa športa Mestne občine Ljubljana, osnovnim in srednjim šolam ter univerzi, v preostalih terminih pa tudi rekreativcem. Hkrati je to prostor, kjer bomo lahko gostili domača in mednarodna tekmovanja s področja vodnih športov na najvišjem nivoju. Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Franjo Bobinac je napovedal, da bo Športni center Ilirija postal tudi nacionalni olimpijski center.

     župan Zoran Janković
    Župan Zoran Janković na svečanem odprtju Ilirije: »Danes je zame dan zmage, dan uspeha. Moje srce je polno. Zahvaljujem se vsem sodelavkam in sodelavcem, svoji najboljši ekipi, za odlično opravljeno delo. Po več kot četrt stoletja smo dobili izjemen kompleks s prvim pokritim olimpijskim bazenom. Zahvaljujem se tudi projektantom, nadzornikom in izvajalcu del.«

    Štiri športne dvorane so namenjene naslednjim športom: večnamenska dvorana vadbi dvoranskih športov ter rekreativnim aktivnostim, košarkarska treningom in tekmovanjem v košarki, odbojki ter rokometu, gimnastična vadbi gimnastičnih disciplin, borilnica pa je urejena posebej za borilne športe.

    Neža klančar in Peter Mankoč

    Neža Klančar in Peter Mankoč

    Med športnim centrom Ilirija in Narodnim domom so urejene rekreativne površine - večnamensko igrišče in igrišče za odbojko na mivki, zunanje fitnes naprave za vadbo na prostem in atletska steza. Za najmlajše pa sta na prostem postavljena čofotalnik in otroški bazen.

    notranjost centra

    Gradnja Športnega centra Ilirija predstavlja največji projekt s področja športa v Ljubljani, celoten kompleks pa enega prvih javnih objektov v Sloveniji, ki ustreza kriterijem samozadostnih stavb, saj s pomočjo sončne elektrarne in toplotnih črpalk stavbo tako ogrevamo kot tudi hladimo in tako skoraj vso potrebno energijo za obratovanje pridobimo iz reverzibilnih virov. Sončna elektrarna na strehi letno proizvaja približno 763,13 megavatnih ur elektrike, kar zadostuje za oskrbo kar 188 gospodinjstev. Športni center Ilirija tako sodi med okoljsko najbolj sprejemljive ter emisijsko nevtralne večje zgradbe v Sloveniji.

    bazen ilirija

    lattermanov podhod
    Lattermanov prehod pod železniško progo povezuje park Tivoli s središčem mesta

    Pod Športnim centrom Ilirija je urejena garažna hiša, v kateri je 322 parkirnih mest, od teh jih je 15 namenjenih gibalno oviranim osebam, 21 parkiranju motornih koles, 2 dostavi, 6 jih je rezerviranih za vozila, ki prevažajo otroke v otroških vozičkih ter 6 za polnjenje električnih vozil. 120 parkirnih mest je namenjenih mesečnemu najemu okoliških stanovalcev, fizičnim in pravnim osebam. 

    Več o projektu +

    Stanje projekta

    April 2022

    Izvajalec je že zaključil z rušenjem zunanjega bazena, trenutno poteka rušenje objekta ob Bleiweisovi cesti in izvedba varovanja gradbene jame.

    Leto 2018

    Obseg projekta je usklajen z vsemi deležniki, tako da bo lahko v prihodnjih letih finančno zaprt iz proračunskih sredstev MOL.

    Program športa (pokrit olimpijski bazen, športna dvorana) ostaja enak kot po prvotnem projektu.

    Potek projekta 

    Junij 2016

    Plavalni klub Ilirija je s sredstvi Fundacije za šport in prostovoljnim delom ter ob podpori Mestne občine Ljubljana in Javnega zavoda Šport Ljubljana, delno prenovilo kopališče Ilirija. Obnova zajema bazen, ploščad, tuše, toaletne prostore, hodnik in sončno teraso.

    Projekt PGC Ilirija se bo lahko nadaljeval takoj, ko bo zaprta finančna konstrukcija, časovni okvir pa še ni znan. O morebitnih prilagoditvah projekta se bomo odločili ob zaprtju finančne konstrukcije.

    Leto 2015

    Predvideno je bilo, da bo projekt Plavalno – gimnastični center Ilirija kandidiral na EU sredstva z uvrstitvijo v sistem reprogramiranja evropskih projektov, kar pa se kljub številnim pogovorom na ministrstvu ni realiziralo.

    Julij 2014

    Pogodba o pripravi in izvedbi projekta javno-zasebnega partnerstva za projekt Plavalno-gimnastični center Ilirija je bila sporazumno razvezana.

    Na MOL si želimo, da bodo na pristojnem ministrstvu čim prej zagotovili možnost sofinanciranja iz sredstev EU. Že večkrat smo državnim institucijam predlagali, da se projekt sofinancira iz sredstev EU zadnje perspektive, in upamo, da bodo sredstva na voljo v novi perspektivi, do 2020.

    Junij 2012

    Trenutno potekajo pogovori z zasebnima partnerjema o zapiranju finančne konstrukcije projekta. Do sedaj je bila izdelana investicijska dokumentacija in sprejet akt o javno-zasebnem partnerstvu. Zasebna partnerja v projektu prenove, ŠD Narodni dom in Plavalni klub Ilirija, pripravljata projektno dokumentacijo. V kolikor bo finančna konstrukcija zaprta, je v letošnjem letu predvidena pridobitev gradbenega dovoljenja. Zasebna partnerja sta se prijavila tudi na razpis Fundacije za šport.

    Maj 2012

    Mestna občina Ljubljana je za začetek projekta izgradnje bazena Ilirija zagotovila vse pogoje. Sprejet je prostorski načrt, ki omogoča izgradnjo bazena, po projektu izbranem na mednarodnem arhitekturnem natečaju. Sprejet je akt o javno-zasebnem partnerstvu, ki omogoča sklenitev pogodbe s ŠD Narodni dom in Plavalnim klubom Ilirija, za izvedbo projekta. Trenutno, skupaj z obema partnerjema, čakamo na razpis za črpanje evropskih sredstev. Ker gre za nacionalni projekt – olimpijski bazen, ki bo omogočal izvedbo mednarodnih tekmovanj, menimo, da bi morala pri tem projektu sodelovati tudi država s sredstvi iz državnega proračuna in proračuna evropske unije. Projekt se bo lahko pričel izvajati, ko bo zaprta finančna konstrukcija.

    Marec 2012

    Projektna dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja je v fazi izdelave. MOL skupaj z obema partnerjema išče vire financiranja projekta. Pričakujemo, da bo športni del projekta sofinanciran iz evropskih sredstev.

    Junij 2011

    Na seji Mestnega sveta, 30. maja 2011, so svetniki potrdili predlagane spremembe Akta o javno-zasebnem partnerstvu za izgradnjo Plavalno gimnastičnega centra Ilirija in tako ustvarili pogoje za začetek izgradnje nove Ilirije. Projekt po novem vključuje športni del s pokritim olimpijskim bazenom, gimnastično dvorano, druge športne prostore in parkirno-garažno hišo. Partnerji v projektu Mestna občina Ljubljana, Plavalni klub Ilirija in ŠD Narodi dom bodo v projekt vložili zemljišča in projekt. Financiranje bo za izvedbo športnega programa slonelo na javnih sredstvih. Pri tem računamo na evropska in državna sredstva. Trenutno se izdeluje projektna dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja.

    Januar 2011 - Razstava projektov za obeleženje gradbišča PGC Ilirija

    Razstava prikazuje projektne naloge študentskega projektnega natečaja Novi Bloudek za kreativno, estetsko in funkcionalno obeleženje ograje gradbišča Plavalno gimnastičnega centra Ilirija. Na natečaj je prispelo kar 31 projektnih nalog. Strokovna ocenjevalna komisija pod vodstvom predsednika, podžupana prof. Janeza Koželja, je ocenila elaborate in izbrala prvo nagrajenega ter še tri druge, ki so prejeli enakovredne nagrade. Zmagovalni elaborat je skupinsko delo Tea Kajzerja, Mije Mikuž in Sare Slivnik. Študentski natečaj, ki so ga v sodelovanju s Fakulteto za arhitekturo v Ljubljani pripravili Mestna občina Ljubljana, Plavalni klub Ilirija, Športno društvo Narodni dom in družba ZIL inženiring, je potekal konec leta 2010. Prispele elaborate je ocenila sedemčlanska strokovna komisija, v kateri so bili poleg predsednika, podžupana prof. Janeza Koželja, še dekan Fakultete za arhitekturo prof. Peter Gabrijelčič, docent Uroš Lobnik iz Fakultete za gradbeništvo v Mariboru, profesor na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani Ranko Novak, arhitekt in scenograf Ivo Koritnik, predsednik Športnega društva Narodni dom Dejan Crnek in predsednik Plavalnega kluba Ilirija Nestor Mankoč. Komisija je elaborate, ki vključujejo zasnovo ograje in posebno inštalacijo, ocenjevala po vnaprej opredeljenih in objavljenih kriterijih, predvsem z vidikov konstrukcije, uporabnosti, likovnih vzorcev, sporočilnosti in varčnosti (trajnost v povezavi z možnostjo reciklaže).

    Julij 2010

    Ministrstvo za kulturo in Zavod za varstvo kulturne dediščine sta izdala soglasje k dopolnjeni urbanistični zasnovi projekta. Mestna občina Ljubljana, Plavalni klub Ilirija in ŠD Narodni dom bodo s podpisom pogodbe zaključili postopek javno zasebnega partnerstva. S projektom bo Slovenija pridobila osrednji plavalni center za organizacijo mednarodnih tekmovanj, zato pričakujemo tudi pomoč države.

    Januar 2010

    Za izvedbo projekta PGC Ilirija so partnerji Mestna občina Ljubljana, Plavalni klub Ilirija in ŠD Narodni dom predstavili dopolnjeno urbanistično zasnovo projekta Ministrstvu za kulturo in Zavodu za varstvo kulturne dediščine. Za predlagano urbanistično zasnovo pričakujemo soglasje Ministrstva za kulturo oz. Zavoda za varstvo kulturne dediščine.

    Julij 2009

    Mestni svet je na seji 6. julija sprejel predlog Akta o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta izgradnje Plavalno gimnastičnega centra Ilirija.

    Junij 2009

    V projektu Ilirija poteka razpis za javno - zasebno partnerstvo.

    November 2008

    Rešili smo spor z ZIL inženiring, d.d., in pripravljamo dokumentacijo za izvedbo projekta po načelu javno-zasebnega partnerstva.

     

  • Prenovili smo kopališče Ilirija

    izvedeno

    Leto zaključka: 2016

    Vrednost: 88.976 €

    Fundacija za šport je prispevala 25.000 evrov, Plavalni klub Ilirija pa je prispeval ostalo. Mestna občina Ljubljana v kritju stroškov ni bila udeležena.

    Kopališče Ilirija ni bilo v celoti prenovljeno vse od leta 1974 in je bilo že v zelo slabem stanju, zdaj pa smo prenovili fasado, tuše, toalete, ploščad, bazensko školjko, teraso za sončenje in kabine.