V pomladi slovenskega knjižnega jezika

Prostorska postavitev

Razstava z naslovom V pomladi slovenskega knjižnega jezika predstavlja povezavo med prelomnim reformacijskim gibanjem na Nemškem (Luther) in nastankom slovenskega knjižnega jezika in književnosti. »Ustanovni očetje« protestantske cerkve na Kranjskem – Trubar, Dalmatin, Bohorič, Krelj ... – so bili namreč plodoviti pisci za potrebe nove vere. Slovenci so po tej poti dobili prvo knjigo v lastnem jeziku, prvi celovit prevod Svetega pisma, katekizme, pesmarice ..., in tako celotno humanistično književnost protestantskega tipa, ki obsega skoraj 15.000 tiskanih strani. V slabega pol stoletja (1550–1599) je izšlo 56 knjižnih naslovov, med njimi celotna Biblija (Dalmatin, Hutter) kar dvakrat.

Razstava gledalca seznanja s ključnimi osebnostmi, dogodki in kraji, ki so v Ljubljani ter na širšem slovenskem ozemlju povezani z nastankom protestantizma. Časovna zamejitev sega od prvih odmevov reformacije na slovenskih tleh oz. na Kranjskem na začetku 20. let do konca 16. stoletja, ko protireformacija in rekatolizacija v Notranji Avstriji, in tako tudi med Slovenci, zatreta javno delujočo protestantsko cerkev, šolstvo in tiskarstvo, evangeličani pa morajo ali prestopiti v katoliško cerkev ali se izseliti.

 

Avtor besedil: dr. Jonatan Vinkler

Kustosinja razstave: dr. Nadja Zgonik

 

V sodelovanju z Narodno in univerzitetno knjižnico Ljubljana.

250nuk logo

Razstava je del projekta Luther in slovenski protestanti.

Predsednik častnega odbora v počastitev 500. obletnice začetka protestantskega gibanja in reformacije je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

 

Za obisk razstave priporočamo vožnjo s tirno vzpenjačo.