torek, 12. 12. 2023

Okrasimo zelena drevesa v praznični Ljubljani

Praznično Ljubljano poleg prazničnih luči krasi deset prazničnih smrek ter 89 zelenih dreves. Večino okraskov zanje so izdelali otroci iz ljubljanskih šol ter članice Dnevnih centrov aktivnosti za starejše, svoje okraske pa lahko dodate tudi vi.

Ljubljano krasi deset prazničnih smrek

Jelka na Prešernovem trgu. Foto: Bobo
Največja med smrekami stoji na Prešernovem trgu. Foto: Bobo

   

Osrednja na Prešernovem trgu je visoka 20 metrov, težka 4,5 tone in okrašena s približno desetimi kilometri luči. Smreka je dolga leta rasla pred hišo na Trpinčevi ulici 39, ko pa so strokovni pregledi pokazali, da je čas za njen posek, so se v podjetju MXT, d.o.o. odločili, da jo podarijo mestu in tako pripomorejo k praznični okrasitvi Ljubljane.  Smreke najdete še na Mestnem in Levstikovem trgu, Pod Trančo, pri Figovcu, na Ljubljanskem gradu, v atriju Mestne hiše, na Mali ulici pred Mestnim igriščem, na Slovenski cesti na križišču s Trdinovo ulico in na Trgu mladinskih delovnih brigad.

Okrasite gozdičke zelenih dreves 

Zelena drevesa, ki čakajo na okraske. Foto: N. Rovan
Zelena drevesa čakajo na vaše okraske. Foto: N. Rovan

      

Na več lokacijah po Ljubljani smo postavili tudi 89 zelenih dreves, ki jih bomo po praznikih vrnili v naravo. Vabimo vas, da se nam pridružite pri okraševanju in drevesca okrasite z okraski, ki jih že imate doma oziroma ste jih izdelali sami.

Doma izdelani okraski. Foto: N. Rovan
Ne kupujte novih okraskov, izdelajte jih iz materialov, ki jih že imate doma. Foto: N. Rovan 

   

Okraske za Zelena drevesa so izdelali tudi učenci ljubljanskih osnovnih šol ter članice Dnevnih centrov aktivnosti za starejše Ljubljana. 

Krašenje smrečic v centru mesta in dobre misli učencev ljubljanskih osnovnih šol

Z vami delimo nekaj dobrih misli učencev ljubljanskih osnovnih šol ob okraševanju smrečic v centru mesta ter izjavo učiteljic:

Lina D. Mila, Najla, Julija in Kaja; učenke OŠ Spodnja Šiška: "Ta božič razveseli vse otroke in odrasle. Te okraske smo izdelovali z radostjo in veseljem. Okraski so zdaj polni božičnega daru. Upamo, da bodo popestrili praznike vsem. Zaradi okraskov bo mestna smrečica še bolj zasijala. Na okraske smo naslikali Božičke, jelenčke, snežake in še mnogo drugih stvari. Želimo vam lepe praznike in srečno novo leto."

Hana, Lina R. in Anastazija; učenke OŠ Spodnja Šiška: "V čarobnem mestu Ljubljana naši kolutki na smrekicah visijo in zvezdice svetijo. Ko smo delali kolutke med nami je pravo prijateljstvo vzklilo. Vsi skupaj smo to naredili in veselje pridobili. In se Božička razveselili."

Učenci izdelujejo okraske. Foto arhiv MOL

Lota Gasser Vončina, učiteljica na OŠ Spodnja Šiška: "Veselo praznično vzdušje je že zavzelo naše mesto, saj so učenci treh 4. razredov naše šole zavihali rokave in ustvarili čarobne novoletne okraske. Z nasmehom na obrazu in s pridihom božične magije so izdelovali okraske iz polomljenih češnjevih vej, ustvarjajoč prav posebno praznično vzdušje.

Navdih za ustvarjanje je prišel naravnost iz okolice našega mesta. Učenci so s pomočjo višjih razredov pridobili polomljene češnjeve veje, ki so jim služile kot surovina za kreativno in okolju prijazno ustvarjanje. Veje so bile natančno nažagane na kolutke. Vsak kolutek je postal majhno platno za umetniško izražanje. Učenci so s pridom uporabili akrilne barve, da so na svoje izdelke prenesli najlepše božično-novoletne motive. Božična drevesa, snežaki, in zvezde so zaživele na teh unikatnih okraskih. S prav posebno pozornostjo so poudarili detajle, ki so ustvarili pristen občutek praznične topline.

Projekt je bil prav tako priložnost za sodelovanje med različnimi generacijami učencev. Učenci višjih razredov so z veseljem pomagali mlajšim pri pripravi surovin, žaganju vej in pripravi kolutkov. Skupaj so delili smeh, ideje in ustvarjalno vzdušje, ki je krasilo šolske prostore. Vsak kolutek je dobil svojo unikatno noto s posebno luknjico, skozi katero so dodali barvite trakce. Ti trakci ne predstavljajo le dekorativnega dodatka, ampak so tudi simbol povezanosti in prijateljstva med učenci. Skupaj so ustvarili nekaj, kar bo polepšalo mesto in razveselilo srca vseh obiskovalcev. Z novoletnimi kolutki, ki krasijo mestne ulice, smo pričarali pravo praznično čarobnost. Skozi ustvarjalnost, sodelovanje in prijateljstvo so učenci ustvarili nekaj posebnega, kar nas bo spominjalo na tople trenutke prazničnega obdobja. Občutek veselja, ki ga prinaša božično-novoletni čas, se je zapisal na vsakem kolutku, ki bo krasilo naše mesto."

Učenci podaljšanega bivanja in učiteljica Alenka Peteršič Nežmah z OŠ Hinka Smrekarja: "Za sodelovanje pri krašenju smrečic v centru Ljubljane smo se odločili zaradi vabila MOL-a. Ker je bilo navodilo, da se okraski izdelajo iz odpadnega materiala, ki bi zdržal zimske vremenske razmere, smo najprej začeli zbirati plastenke, plastične lončke, stare CD-je, zamaške in podobno. Navdih smo iskali v božično-novoletnih praznikih in zimski idili.
Na naši šoli je okraske izdelovalo šest oddelkov podaljšanega bivanja, od prvega do četrtega razreda. Učenci so si želeli sodelovati pri okraševanju Ljubljane, želeli so pripomoči k še bolj sijajnemu vzdušju praznične Ljubljane, in sicer na ekološki način. Nekateri so omenili, da so domove očistili odpadne embalaže, ki pa so jo v šoli lahko spremenili v nekaj bleščečega, ponovno uporabnega in v nekaj, na kar so ponosni. Svoje izdelke želijo predstaviti tudi številnim obiskovalcem praznične Ljubljane, predvsem pa svojim staršem, starim staršem in drugim ljubljenim, ki jih bodo decembra popeljali do svoje smrečice sredi prestolnice.
"Za okraševanje smrečic sredi Ljubljane smo se odločili, ker radi ustvarjamo in ker bi radi, da naše izdelke vidijo tudi drugi," je razložila naša učenka 4. a Manja Šerko. "To nam pomeni veliko. Radi bi videli, ali bodo naši izdelki všeč tudi drugim. Nanje smo ponosni," je dodala in sklenila: "Več okrašenih smrečic pomeni več truda." "Svoje izdelke bom sredi Ljubljane zagotovo pokazala svoji družini. Na novo leto pa bom k naši smrečici odpeljala še babi in dedka!""

Vtisi članic Dnevnih centrov aktivnosti ob izdelovanju okraskov  

Članice Dnevnih centrov aktivnosti so na ustvarjalnih uricah okrasile odpadne žarnice, zamaške in storže, ki so jih nabrale v okolici. 

ustvaralne delavnice

Ob tem so povedale:

Stanka Martinc: "Zelo sem uživala pri ustvarjanju okraskov. Odpadnim materialom smo dali novo življenje in ustvarili nekaj lepega za praznike."
Majda De Cecco: "Vesela sem, da smo lahko pomagale pri ustvarjanju prazničnega vzdušja v Ljubljani."
Cvetka Lakner: "Vesela sem bila, ko smo reciklirali, da bomo pokazali tudi mestu, kaj se da narediti."
Aca Justin: "Rade pridemo na ustvarjalne delavnice, da se poveselimo in pogovarjamo. V času novoletnih okraševanj rade naredimo tudi kakšne izdelke iz recikliranega materiala. Z veseljem smo naredile snežake iz zamaškov in zraven porabile še staro blago. Pripravljamo pa se tudi na okrasitev dnevnega centra, kjer bomo porabili star papir, staro blago in ostanke volne."

Jelko v atriju Mestne hiše krasijo okraski iz plastenk

Okraski z jelke. Foto: N. Rovan

Jelko v atriju Mestne hiše os okrasili otroci iz Osnovne šole Koseze. Okraske so izdelali kar iz plastenk, pri tem pa jim je pomagal tudi arhitekt Andrej Erjavec: "Projekt »participacija prebivalcev pri praznični okrasitvi mesta« poteka v Ljubljani že več kot deset let v različnih oblikah. S projektom smo želeli bolj povezati mesto in njegove prebivalce. V mestu je ogromno otrok in starejših, ki včasih niso bili povezani s tovrstnimi posegi v mestni prostor, pomenijo pa velik potencial, saj pri svojih dejavnostih v izobraževalnem procesu (učenci, dijaki, študenti) ali v okviru vodenih dejavnosti (upokojenci in prebivalci domov za starejše) pogosto ustvarjajo različne likovne izdelke, ki ostajajo v okviru institucije, kjer so nastali. To smo videli kot veliko škodo in zamujeno priložnost za povezovanje skupnosti.
Včasih je bilo npr. krašenje smreke v mestni hiši izključno stvar izbranih profesionalnih izvajalcev. Ti so s kupljenimi že izdelanimi elementi okrasili smreko. Sedaj je drugače. Vsako leto je izbrana šola, katere učenci skupaj z mentorji izdelajo okraske za novoletno drevo v mestni hiši. Na določen dan pred prižigom luči pridejo otroci z okraski v atrij mestne hiše in ob pomoči osebja in mentorjev obesijo svoje izdelke. Mesto jih ob tej priložnosti pogosti s čajem in piškoti, srečajo in pogovorijo se tudi z županom ter se skupaj z njim fotografirajo pred »njihovo« smreko. Okraski so zmerom izdelani iz odpadnih materialov kot so na primer plastenke za pijačo, lončki od jogurta in različna druga embalaža, ki ostane od šolskih malic. Otroci iz teh odpadkov zmeraj ustvarijo nekaj novega in pravljičnega."

 krašenje smreke

Otroci iz OŠ Koseze so okraske iz odpadnih plastenk izdelali v popoldanskem bivanju. V približno dveh tednih so izdelali okoli 200 okraskov, ki krasijo smreko v Mestni hiši.

Praznični decembrski program si lahko ogledate tukaj

Preberite tudi: