sreda, 16. 9. 2009

14. Ljubljanski maraton

Enega izmed največjih športnih dogodkov prestolnice, Ljubljanskega maratona, se je udeležilo rekordno število tekačev.

V soboto, 24., in nedeljo, 25. oktobra 2009, je v Ljubljani potekal že 14. Ljubljanski maraton.

Štartni strel maratona na 42 km je župan Zoran Janković izstreli v nedeljo, 25. 10. 2009, okoli 10.30 ure na Šubičevi cesti. Podelitev nagrad v absolutni kategoriji pa je potekala isti dan ob 13. uri na Trgu republike.

Najboljša na 14. Ljubljanskem maratonu v teku na 42 kilometrov je bila Kenijka Kilel Cheptonui (2:25,24), v moški konkurenci pa je zmagal njen rojak William Biama (2:10,15).

Drugo mesto je zasedla Ukrajinka Tatjana Filonjuk (2:26,55), zmagovalka ljubljanskega maratona leta 2007, tretje pa Etiopijka Kassa Selomie Getnet (2:31,15).

Organizatorji bi morali skoraj plačati 20.000 evrov za tek pod 2:10,00, saj je Biama omenjeno nagrado zamudil le za 11 sekund, drugouvrščeni Jaroslav Musinši iz Moldavije za 15, tretji William Kwambai Kipchumba iz Kenije pa za 52. Kljub temu si je Biama pritekel 16.000 evrov, Cheptonuijeva pa je dobila 13.000 evrov.

Neuradne rezultate 14. Ljubljanskega maratona lahko najdete na spletni strani Timing Ljubljana.

Udeleženci maratona so lahko izbirali med rekreativnim tekom, malim maratonom (21 km) in velikim maratonom (42 km). Svojstven pridih pa dajeta Ljubljanskemu maratonu tudi tek šolarjev na krajših progah in edinstven tek predšolskih otrok, ki prve korake v ciljni prostor maratona običajno pretečejo skupaj s svojimi starši.

Trasa maratona je bila letos pretežno ravninska, potekala pa je po ulicah in cestah v središču mesta, Viča, Bežigrada in Šiške. Start teka je na Šubičevi ulici (pred Parlamentom), cilj na Trgu Republike. Maratonci so tekli dva kroga po 21 km s tem, da je bil limit prvega kroga na 42 km 2 uri in 15 minut.