17. festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri
Od 15. do 29. marca 2025 bo na 58 lokacijah po Ljubljani potekal že 17. festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri. Brezplačne vstopnice za vse gledališke, plesne, glasbene, literarne in filmske prireditve bodo na voljo v soboto, 8. marca, ob 9. uri na spletni strani festivala.
Festival bo potekal pod sloganom Na krilih radovednosti, saj bi v svetu, ki ga vse bolj obvladujejo hitenje, pehanje za cilji in tekmovalnost, otroke in mlade radi spodbudili k radovednosti – k tistemu pristnemu občutku začudenja in navdušenja nad svetom ter spraševanju o njem.
Odprtje in zaključek festivala
Dogodivščine Zvitorepca, Trdonje in Lakotnika: Trije mušketirji. Foto: Bobri
Odprtje festivala bo 15. marca v Slovenskem mladinskem gledališču, in sicer z gledališko predstavo Dogodivščine Zvitorepca, Trdonje in Lakotnika: Trije mušketirji, ki jo je po znamenitem stripu Mikija Mustra na oder postavil režiser Matjaž Pograjc. Festival se bo že tradicionalno končal v Centru urbane kulture Kino Šiška s koncertom skupine Čompe, ki ga bodo gotovo vesele vse generacije.
Tako uvodni kot sklepni prireditvi bodo sledile delavnice, ki jih bodo vodile dolgoletne sodelavke Bobrov, mentorice iz Javnega zavoda Mala ulica.
180 dogodkov za več kot 14 tisoč obiskovalcev
Program je sestavljen tako iz prireditev (gledaliških, knjižnih, glasbenih, plesnih in filmskih), ki si jih je že moč ogledati na rednem programu gledališč, kinodvoran oziroma drugih zavodov, ki pripravljajo program za otroke in mlade, kakor tudi iz številnih novosti. Z mislijo na festival in njegovo temo so zasnovane tudi številne delavnice, vodstva in druge dejavnosti, ki bodo potekali v muzejih, galerijah in ostalih kulturnih kotičkih po Ljubljani, pa tudi na prostem.
Letos bo v Ljubljani več kot šestdeset producentov pripravilo sto osemdeset dogodkov, ki se jih bo lahko udeležilo več kot štirinajst tisoč obiskovalcev. Potekali bodo na oseminpetdesetih prizoriščih.
Kulturni dogodki za osebe s posebnimi potrebami
Utrinek iz projekcije filma Igrišča ne damo. Foto: Domen Pal, Kinodvor
Tudi letos je program sestavljen iz prireditev za starostno kar najširši del otroškega in mladostniškega občinstva. Najdejo se takšne, namenjene najmlajšim (celo tistim, ki še niso dopolnili enega leta), kot tudi take za najstnike. Posebno pozornost smo namenili izboljšanju dostopnosti kulturnih dogodkov za osebe s posebnimi potrebami in pri posameznih prireditvah označili, komu so dostopne.
V Kinodvoru bodo na projekciji filma Na polno! in Igrišča ne damo na voljo slušalke z zvočnim opisom za slepe in slabovidne. Projekcija Igrišča ne damo! bo opremljena tudi z opisnimi podnapisi za gluhe in naglušne.
V Slovenski kinoteki bo mladinska uspešnica Sreča na vrvici prilagojena z zvočnim opisom za slepe in slabovidne. S tem želimo omogočiti enakovredne filmske izkušnje vsem ljubiteljem filma.
V ta sklop sodi tudi letošnja gostujoča predstava O (die shOw) iz Nemčije. Koncept in koreografijo za vizualni performans, ki nas bo popeljal v domišljijski svet črk, besed in pomenov, so zasnovali Jan Kress, Julia Keren Turbahn in priznani slovenski ustvarjalec Jan Rozman. Pri snovanju so imeli v mislih gluhe in naglušne.
V Mestnem kinu Kinodvor imajo na sporedu tudi druge filme, ki so prilagojeni osebam s posebnimi potrebami. Več o trem si lahko preberete tukaj.
Izpostavljamo še
Čompe. Foto: Domen Pal, Bobri
V Kinodvoru bo na zadnji dan festivala, v soboto, 29. marca, premiera nemškega filma Ponisrček. V njem deklica s pomočjo konja premaguje medvrstniške zagate, skupaj pa se zoperstavita celo neusmiljenim konjskim tatovom.
V Centru urbane kulture Kino Šiška bomo lahko uživali v treh velikih koncertih za vse generacije. Z nami bodo člani glasbenih skupin Pantaloons in Čompe, prekaljeni glasbeni virtuozi Blaž Celarec, Nino de Gleria, Boštjan Gombač, Davor Herceg in Jelena Ždrale pa bodo v glasbeni produkciji (N)orkester zelo resno igrali (ne)resno glasbo.
K sodelovanju smo povabili tudi kar nekaj nevladnih producentov vseh umetniških zvrsti, ki so zelo pomemben del kulturno-umetnostne vzgoje v Sloveniji. Med njimi so: Hiša otrok in umetnosti, Pripovedno gledališče gospodične Bazilike, Gledališče Lalanit, Zavod Divja misel, Mini teater, KUD Transformator, Plesni Teater Ljubljana, Zavod Margareta Schwarzwald, KUD Moment, Zavod Homo Narrans, Zavod Škrateljc pa že omenjeni Čompe in Pantaloons.
Novosti 17. Bobrov
Ljubljano bo v času festivala Bobri oživila prav posebna dogodivščina! V mestnem središču smo pripravili razgibano raziskovalno pot, ki bo otroke in njihove družine spodbudila k odkrivanju skritih kotičkov mesta. Na različnih lokacijah bodo obiskovalce čakale zanimive naloge. Nekatere bodo zahtevale le razmislek, druge pa tudi nekaj gibanja in spretnosti.
Naloge bodo zapisane na lesenih tablicah z letošnjo podobo Bobrov, ki jih v mestu ne bo težko najti. Za še lažje raziskovanje bo na spletni strani festivala na voljo zemljevid z okvirnimi lokacijami namigov.
Letošnja posebnost festivala je prenovljeni Bobrov dnevnik, ki so ga pripravili v Kinodvoru. Na voljo bo na prizoriščih festivala in bo spodbujal ustvarjalnost ter refleksijo o doživetem, in to ne samo v času festivala, saj bodo otroci svoje vtise o kulturnih dogodkih in doživetjih lahko vanj zapisovali vse leto. Spletno različico Bobrovega dnevnika lahko prelistate tukaj.
V sklopu festivala Bobri bo potekal strokovni posvet Srečanje za pedagoške delavce, namenjen razpravi o izboru kakovostnih gledaliških, glasbenih, plesnih, literarnih in filmskih vsebin za mlado občinstvo. Strokovnjaki s področja kulture bodo predstavili kriterije za izbor vsebin, uporabne platforme ter spregovorili o vlogi festivalov pri oblikovanju dostopnega in kakovostnega programa za otroke. Razprava bo osvetlila tudi pomen ustrezne priprave otrok in mladih na ogled vsebin ter načine za poglobljeno refleksijo po dogodku. Sodelovali bodo Sandra Jenko (Slovenski gledališki inštitut), Tibor Mihelič Syed (Center urbane kulture Kino Šiška), Martina Peštaj (Radiotelevizija Slovenija) in Katja Preša (Vodnikova domačija Šiška), moderatorka pa bo Tadeja Pungerčar (Festival Bobri).
Posebno pozornost bomo namenili opremljanju programa s pedagoškimi gradivi, ki bodo učiteljem, vzgojiteljem in staršem v pomoč pri poglabljanju vsebin, predstavljenih na festivalu. Gradiva bodo zasnovana tako, da bodo spodbujala razmislek, ustvarjalnost in interaktivno učenje ter omogočala lažje povezovanje festivalskih vsebin s šolskim in vsakdanjim okoljem otrok. S tem si želimo otrokom omogočiti še bolj poglobljeno in celovito kulturno izkušnjo.
V priznanje kakovostni krajini radijskih iger v Sloveniji smo v sodelovanju z Radiotelevizijo Slovenija v program festivala vključili radijsko igro Zverinice, ki je nastala v mednarodni koprodukciji. Dostop do igre bo objavljen na spletni strani festivala.
Pester nabor dodatne literature
Dogodivščina v žepu Marte Bartolj. Vir: Bobri
V Mestni knjižnici Ljubljana, Pionirska – center za mladinsko književnost in knjižničarstvo so pripravili obsežen seznam kakovostnih knjig, ki tako ali drugače spregovorijo o tematiki letošnjih Bobrov. Dostopen je na spletni strani festivala.
Spodbujanje trajnostne mobilnosti
Festival Bobri bo tudi letos spodbujal skrb za okolje in trajnostne navade obiskovalcev. Organizatorji priporočajo, da se obiskovalci na dogodke, če je le mogoče, odpravijo z okolju prijaznimi prevoznimi sredstvi, kot so kolo, hoja ali javni mestni prevoz. S tem bi radi pripomogli k manjšemu vplivu na okolje ter prispevali k čistejšemu in prijaznejšemu mestu za vse.
Z uporabo trajnostnih načinov prevoza lahko obiskovalci prispevajo k zmanjšanju prometnih obremenitev ter izboljšanju kakovosti zraka v mestu.
Bobri na potepu
Bobri se bodo tudi letos potepali po Domžalah in Sežani. V Kulturnem domu Franca Bernika Domžale, Mestnem kinu Domžale, Galeriji Domžale, Slamnikarskem muzeju in Menačenkovi domačiji v Domžalah ter Kosovelovem domu v Sežani bodo pripravili nekaj lepih prireditev.
Prevzem brezplačnih vstopnic
Tudi letos bomo na festivalu Bobri omogočili spletni prevzem vstopnic in s tem večjo dostopnost.
Brezplačne vstopnice za vse gledališke, plesne, glasbene, literarne in filmske prireditve bodo na voljo od sobote, 8. marca, ob 9. uri na www.bobri.si.
Vsak odrasel obiskovalec bo lahko prevzel vstopnice za največ eno prireditev, in sicer ne več kot tri.
Za delavnice, razstave in druge vodene dejavnosti je potrebna prijava. Kontaktni podatki so navedeni na spletni strani festivala pri vsaki dejavnosti posebej.
Celoten program festivala si lahko ogledate na spletni strani festivala.