četrtek, 28. 9. 2023

6. Festival uporabe invazivnih tujerodnih rastlin

V sredo, 4. oktobra 2023, med 10. in 17. uro na Stritarjevi ulici prirejamo že 6. Festival uporabe invazivnih tujerodnih rastlin.

Obiskovalci festivala bodo poleg osnovnih informacij o invazivnih tujerodnih rastlinah lahko med drugim spoznali, kako iz rastlin izdelati papir, si ogledali različne zanimive papirne izdelke, kot je igra spomin ter spoznali uporabo invazivnih tujerodnih rastlin kot vira hrane.

Kako iz rastlin izdelati papir? Foto: N. Rovan
Kako iz rastlin izdelati papir? Foto: N. Rovan

    

Kdo vse bo sodeloval in kaj vse boste izvedeli?    

Obiskovalcem festivala bomo predstavili:

  • osnovne in praktične informacije o invazivnih tujerodnih rastlinah. Na stojnici bo ves čas prisoten botanik Oddelka za biologijo, Biotehniške fakultete UL, ki bo meščanom in meščankam odgovarjal na vprašanja v zvezi s prepoznavanjem vrst, svetoval o ustreznih načinih preprečevanja razširjanja in odstranjevanja ter odlaganja odstranjenih rastlin.
  • aktivnosti preprečevanja širjenja in odstranjevanja invazivnih tujerodnih rastlin v KP Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib;
  • zbiranje podatkov o invazivnih tujerodnih vrstah v informacijskem sistemu Invazivke, ki ga je razvil Gozdarski inštitut Slovenije. Obiskovalcem bomo predstavili delovanje spletne in mobilne različice aplikacije in prikazali orodja, ki so lahko v pomoč pri prepoznavi invazivnih tujerodnih vrst. Delili bodo informativne zloženke in letake o invazivnih tujerodnih vrstah v gozdovih. Predstavili oz. prikazali bodo izbor tujerodnih rastlin in tujerodnih karantenskih škodljivih organizmov.
  • Zavod Republike Slovenije za varstvo narave bo predstavil projekta LIFE OrnamentalIAS, ki se osredotoča na problematiko invazivnih tujerodnih vrst, predvsem na okrasne rastline in predstavitev vsebin projekta LIFE NArcIS - naravovarstveni informacijski sistem, s poudarkom na vsebinah za invazivne tujerodne vrste.
  • PAPLAB, papirno delavnico za ročno izdelavo papirja JP VOKA SNAGA;
  • strojno izdelavo papirja v Inštitutu za celulozo in papir ter papirne izdelke, npr. igra spomin, ustvarjanje s papirjem (origami);
  • papirne izdelke društva TRAJNA, ki so bili razviti v okviru projekta APPLAUSE (herbarij, lončki iz pulpe invazivnih rastlin, sita, gnezdilnice ...) ter nove izdelke, razvite v okviru produkcijskega prostora Krater (čajni komplet, Krater box);
  • plakate, natisnjene z lesenimi črkami iz invazivnih tujerodnih rastlin studia TipoRenesansa;
  • tekstilije Naravoslovnotehniške fakultete UL, barvane in tiskane z barvili iz invazivnih tujerodnih rastlin in embalažo, narejeno iz invazivnih tujerodnih rastlin;
  • vzorce lesa invazivnih tujerodnih drevesnih vrst in iz njih narejene izdelke Oddelka za lesarstvo, Biotehniške fakultete UL;
  • predstavitev invazivnih tujerodnih rastlin kot vir hrane, Kemijski inštitut.

S festivalom ozaveščamo o škodljivosti invazivnih tujerodnih rastlin. Foto: MOL

Ljubljana s Festivalom uporabe invazivnih tujerodnih rastlin ozavešča in izobražuje o škodljivosti invazivnih tujerodnih rastlin ter o njihovi možni uporabi.

Sodelovanje s sosednjimi občinami

V Mestni hiši bomo predstavnikom sosednjih občin ob 11. uri pripravili predavanje Invazivne tujerodne vrste – kako jih prepoznamo in kako ukrepamo?, na katerem jih bomo seznanili z izkušnjami MOL pri reševanju problematike z invazivnimi tujerodnimi rastlinami ter jim posamezne vrste in ukrepe z njimi tudi predstavili.

O projektu APPLAUSE

Banner projekta Applause. Vir: arhiv MOL

Invazivne tujerodne rastline so v svetovnem merilu že nekaj desetletij prepoznane kot eden najpomembnejših razlogov za upadanje biotske pestrosti. Povzročajo lahko tudi gospodarsko in okoljsko škodo, nekatere so škodljive za zdravje ljudi, saj lahko povzročajo alergije, kožne reakcije in vnetja. Podobno kot druga mesta se tudi Ljubljana sooča s problematiko širjenja invazivnih tujerodnih rastlin. Že od leta 2014 izvajamo družbeno odgovorno kampanjo Rokavice gor!, ki je namenjena izobraževanju meščank in meščanov o škodljivosti invazivnih tujerodnih vrst. Med letoma 2017 in 2020 smo sodelovali tudi v evropskem projektu APPLAUSE, v okviru katerega smo razvili kar 65 načinov predelave biomase invazivnih tujerodnih rastlin v uporabnega izdelke in vhodne surovine za industrijo.

Preberite tudi: