Bobri 2015
Bobri so prispeli v mesto! 7. ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje med 24. januarjem in 8. februarjem 2015 prinaša 184 predstav in vrsto delavnic, za katere so razdelili več kot 16 tisoč brezplačnih vstopnic.
Dodatne predstave na Bobrih!
Vstopnice za gledališke, glasbene, filmske in plesne predstave so, tako kot vsa leta doslej, pošle v nekaj urah. Zaradi velikega zanimanja predvsem za prireditve, namenjene najmlajšim, je Mestna občina Ljubljana omogočila dodatne štiri predstave: Kako ujeti zvezdo (v produkciji Mini teatra), ki je namenjena gledalcem od 3. leta starosti in bo na sporedu v petek, 30. 1., ob 18.15; Huda mravljica (v produkciji Zavoda EN-KNAP in Gledališča Koper), ki je namenjena obiskovalcem od 2. leta starosti in bo na sporedu v ponedeljek, 2. 2., ob 17.00; Luna na cesti (v produkciji Zavoda Bufeto in Slovenskega mladinskega gledališča), ki je namenjena obiskovalcem od 4. leta starosti in bo na sporedu v petek, 6. 2., ob 18.00; in predstavo Juri Muri v Afriki pleše (v produkciji Plesnega teatra Ljubljana), ki je namenjena obiskovalcem od 3. leta starosti in bo na sporedu v soboto, 7. 2., ob 11.00.
Vstopnice za naštete predstave bo mogoče prevzeti v sredo, 28. januarja 2015, med 16. in 19. uro v Festivalni dvorani na Vilharjevi 11. Morebitne preostale vstopnice bodo nato na voljo v Prodajni galeriji Slovenskega mladinskega gledališča na Trgu francoske revolucije 5; odprta je vsak delavnik od 12. do 17.30 ure, ob sobotah pa od 10. do 13. ure.
7. festival kulturno – umetnostne vzgoje Bobri
Ker bomo leta 2015 zaznamovali 150-letnico rojstva arhitekta Maksa Fabianija, ki je pustil močan pečat na urbanistični zasnovi sodobne Ljubljane, bosta osrednji temi 7. festivala kulturno-umetnostne vzgoje Bobri arhitektura in oblikovanje, tako da bo večina delavnic in dogodkov v muzejih, galerijah in knjižnicah posvečenih prav tema področjema. Tudi v ustanovah, kjer si bo moč ogledati gledališke, glasbene in plesne predstave ter filme, bomo posebno pozornost namenili vodilnima temama. Med festivalskimi dejavnostmi bodo v ospredju tiste, pri katerih otroci ne bodo le pasivni opazovalci, temveč bodo dogodek soustvarjali.
Odprtje festivala bo v Slovenskem mladinskem gledališču, kjer si bomo v soboto, 24. januarja, ob 16. uri ogledali dvestoto dvajseto ponovitev predstave Kekec, gibalne premetanke s tekstom; leta 2004 jo je po motivih povesti Josipa Vandota, ki jih je za gledališče priredila Draga Potočnjak, na oder postavil Branko Potočan. Predstavi bosta sledila druženje in arhitekturna delavnica, ki jo bodo pripravili v sodelovanju z Igrivo arhitekturo − Centrom arhitekture in na kateri bodo bobru zgradili hiško, ga povabili v njegovo domovanje in se z njim poveselili.
Za pester filmski program bosta tudi tokrat poskrbela Kinodvor in Slovenska kinoteka, kjer si bomo med drugim lahko ogledali kultni film Fritza Langa Metropolis, ki ga bo v živo spremljal harfist Eduard Raon. V času Bobrov bo v Kinodvorovi Galeriji tudi letos odprta razstava Moj Kino, ki bo otrokom približala zgodovino in pomen kina kot posebnega filmskega prostora.
V gledališko-glasbeno-plesnem programu bo spet na voljo pestra ponudba prireditev; nekaj jih bo posvečenih prav vodilnima temama, med njimi predstave Lublana (LGL Ljubljana), Hiša št. 3 (Hiša otrok in umetnosti), Strigalica (Papelito), Smetiščni orkester (Samo Kutin in Ana Kravanja), Koncert izvirnih inštrumentov (Zavod Federacija), Huda mravljica (Center kulture Španski borci), Račka, Smrt in tulipan (LGL Ljubljana). Z mladinsko opero Pastir se Bobrom letos prvič pridružuje SNG Opera in balet Ljubljana.
Delavnice in druge festivalske dejavnosti bodo posvečene predvsem arhitekturi in oblikovanju. Odvijale se bodo v Mestni knjižnici Ljubljana, Muzeju in galerijah mesta Ljubljana, Pionirskemu domu, na Ljubljanskem gradu, v Družinskem centru Mala ulica, v Gledališkem inštitutu, v Mednarodnem grafičnem likovnem centru, Muzej za arhitekturo in oblikovanje. Letos se festivalu pridružujejo še Muzej sodobne umetnosti, Etnografski muzej, RogLab, galerija Alkatraz, Ljudmila in drugi. Na delavnicah bomo spoznavali Plečnikovo in Vurnikovo zapuščino, značilnosti srednjeveškega mesta, arhitekturo današnje Ljubljane, gradili bomo hiše, se seznanili z modernimi tiskarskimi tehnikami, se srečali s sodobno umetnostjo, ustvarjali iz reciklažnega materiala, pa tudi z gibom, tipom in drugimi čutili raziskovali prostor in se sprehodili po zaodrjih in ostalih skritih kotičkih gledališč ... Raziskovali bomo tudi s svojimi brbončicami, saj se bomo posladkali z bobrovim čajem in keksi.
Vse dejavnosti bodo podrobno predstavljene v programski knjižici, ki so jo pripravili v Slovenskem mladinskem gledališču in ki je lahko še po koncu festivala priročen vodič po prireditvah za najmlajše. V Kinodvoru pa znova pripravljajo delovni zvezek Bobrov dnevnik, le da tokrat v nekoliko spremenjeni obliki, prilagojeni osrednjima temama, arhitekturi in oblikovanju.
Letošnje Bobre je pripravilo kar dvainšestdeset kulturnih zavodov in skupin, ki ustvarjajo v Ljubljani, prireditve pa bodo potekale na štiriinpetdesetih prizoriščih v prestolnici, na katerih bodo otroci lahko obiskali sto enainosemdeset prireditev (devetinpetdeset gledaliških, plesnih in glasbenih predstav, štirinajst filmov in kar sto osem delavnic). Za festival je na voljo 15.558 brezplačnih vstopnic.
Sklepna slovesnost festivala bo na kulturni praznik, v nedeljo, 8. februarja, v Centru urbane kulture Kino Šiška. Letošnji sklepni koncert bo nekaj prav posebnega, saj ga bomo ustvarili vsi skupaj. Kako, naj ostane še skrivnost.
Vse podrobnosti o Bobrih 2015 najdete tudi na spletni strani Slovenskega mladinskega gledališča.