sreda, 4. 10. 2023

Bobri pomagajo lepšati svet za vse

Organizatorji 15. ljubljanskega festivala kulturno-umetnostne vzgoje Bobri, ki je potekal marca 2023, so si v sklopu teme drugi in jaz kot enega izmed ciljev zastavili intervencijo v javni prostor, pri kateri bi sodelovali tudi otroci ter mladi. Skupaj so ustvarili poslikavo zidu na klančini do otroškega oddelka Zdravstvenega doma Ljubljana – enota Bežigrad na Kržičevi ulici 10.

Poslikava je delo dijakov in mentorjev Srednje šole za oblikovanje in fotografijo Ljubljana ter otrok in vzgojiteljic vrtca Mladi rod, ki se nam bodo na odprtju tudi pridružili ter pripravili manjše presenečenje.

Medgeneracijsko sodelovanje ima dodatno vrednost

Izjava vzgojiteljice Špele Ostrež:

»Medgeneracijsko sodelovanje ima dodano vrednost. V tem projektu je interakcija med otroki in dijaki potekala drugače kot vsak dan v vrtcu. Otroci so bili motivirani, radovedni, kar je povečalo njihovo koncentracijo in ustvarjalnost. Jasno so izražali, kaj jih zanima, kaj jih veseli in kaj jih ne pritegne.
S pomočjo projekta smo otrokom želeli predstaviti misel, da s skupno pomočjo, angažiranostjo, povezovanjem in lastno dejavnostjo lahko prispevajo k lepšemu, prijetnejšemu bivanju v družbeni skupnosti in soustvarjajo prijetnejše okolje.

Otroci so se izkazali z idejami iz svojega domišljijskega sveta, v katerem bi se lepo počutili tudi odrasli. Dijaki pa so z oblikovanjem in poslikavo njihove ideje uresničili. Verjamem, da smo v tem projektu vsi dobili veliko izkušenj. Med drugim smo spoznali, da ne gre vse vedno po načrtih odraslih in da so ideje otrok lahko zelo zanimive in dobrodošle. Kljub dogovarjanju, prilagajanju različnemu tempu in urniku je bilo naše medgeneracijsko sodelovanje poučno za vse nas in podobnih izkušenj bi si želeli tudi v prihodnje.«

Poslikava 3

Pobudniki poslikave so bili mladi obiskovalci ZD Bežigrad

Izjava pediatrinje Alenke Rus:

»V marcu leta 2020 se je dejavnost otroškega zdravstvenega varstva po dveh letih gostovanja v enoti Center ZDL vrnila v popolnoma novo stavbo prizidka k obstoječi stavbi enote Bežigrad. Vsi, ki smo poznali prejšnje prostore, tako zaposleni kot naši uporabniki, smo bili navdušeni nad prostornostjo in svetlostjo novih prostorov. Takoj po tistem pa je nastopilo obdobje covida, ko smo se vsi bolj ukvarjali z novo organizacijo dela. V tem času so bili naši otroci in njihovi spremljevalci prisiljeni, da so občasno počakali na ploščadi pred vhodoma. Tako so lahko bolj podrobno opazovali klančino in dostop do ambulant. Prav z njihove strani je prišla pobuda, da bi bilo visoke betonske stene smiselno narediti prijaznejše za otroke, ki so ob obisku zdravnika že tako ali tako praviloma v stiski. Pobudo sem kot običajna meščanka Ljubljane prenesla najprej na MOL, pri usmeritvi mi je pomagala ga. Alenka Korenjak (izkoristila sem naključno poznanstvo iz ambulante), ki je bila tudi vez z Bobri. Kot vodja predšolske dejavnosti sem enako pobudo posredovala še vodstvu enote Bežigrad, ki je pomagalo pri posredovanju na upravi ZDL. Nadaljevanje je znano; s strani različnih deležnikov je bilo vloženega veliko truda, končna podoba je odlična, sijajno sprejeta s strani naših malčkov in njihovih staršev. Iskrena hvala vsem in vsakemu posebej.«

Dobro zasnovani javni prostori dokazano zmanjšujejo stres

Izjava arhitektke Alenke Korenjak:

»Poslikava dostopa do ambulant Zdravstvenega varstva predšolskih otrok ZD Bežigrad je super projekt z več zornih kotov:
Sodelovanje predšolskih otrok s srednješolci je bilo navdihujoče tako za mlajše otroke, ki so smeli obiskati 'ta velike' v čisto zaresni šoli in bili tudi čisto zares slišani; kot tudi za mladostnike, ki imajo ravno v tem obdobju redko priložnost sodelovati in se učiti od mlajših. Prav ta vzajemnost je prinesla inovativne in sveže ideje. Grafično izredno kakovostna in tehnično dovršena ilustracija slika pravljični svet, kakor se plete v glavah najmlajših.
Dobro zasnovani javni prostori okrog zdravstvenih ustanov dokazano zmanjšujejo stres ob obisku zdravnika. Malčki se zdravnikov bojijo, ob obisku se ponavadi ne počutijo dobro. Pravljični svet, ob katerem vstopajo v zdravstveni dom, jih poveže z domišljijo in jih odvrne od strahu.
Poleg tega pa poslikava kaže na to, da lahko tudi kot posamezniki, če se povežemo, vplivamo na podobo mesta. Že z majhnimi koraki lahko občutno izboljšamo naše skupne odprte prostore.«

Projekt sta finančno podprla zavarovalnica Vzajemna in Rotary Club Ljubljana. Pri snovanju je z nasveti in podporo sodelovala Alenka Korenjak iz Urbanističnega studia Prostorož.

Preberite tudi: