ponedeljek, 2. 5. 2016

Brezplačne vožnje z Urbanom

1. maja 2016 je začel testno voziti električni vlakec Urban. Testne vožnje so brezplačne, potekajo od Stritarjeve ulice do Ljubljanskega gradu, trajale bodo predvidoma do konca maja.

Električni vlakec Urban vozi vsak dan, vstopna postaja je pri Mestni hiši, od koder na Ljubljanski grad odpelje ob 12., 13., 14., 16., 17. in ob 18. uri. Odhodi z Ljubljanskega gradu pa so ob 12.20, 13.20, 14.20, 16.20, 17.20 in ob 18.30 uri.

Obdobje brezplačnih voženj z Urbanom je del uvajalnega obdobja pred začetkom rednega obratovanja, zato so možne spremembe urnikov ter trasa voženj. O spremembah bomo sproti obveščali na spletni strani www.lpp.si.

Uvedba električnega vlakca je del trajnostne strategije Mestne občine Ljubljana in Ljubljanskega potniškega prometa (LPP), ki vključuje posodobitev voznega parka LPP tudi z vozili na elektriko, ki bodo obratovala predvsem v središču Ljubljane.
Tehnološko napreden vlakec Urban je sestavljen iz vlečnega vozila in do treh vagonov, ki skupaj merijo 19 m. Vagoni so v zimskem času zaprti in ogrevani, poleti pa se okna odprejo. Vagoni z lesenimi stoli so opremljeni po vzoru mestnih avtobusov in v skladu s trajnostno usmerjenostjo Ljubljane – Zelene prestolnice Evrope 2016.
Električni vlakec je opremljen tudi z video in avdio opremo, na katero se lahko po potrebi priključi tudi mikrofon turističnega vodnika. Streha vozila je opremljena z 12 fotovoltaičnimi paneli, ki vlakcu pri vožnji pomagajo vzdrževati električno energijo. Električni motor vozila deluje po principu dvostopenjske rekuperacije, ki pri zaviranju z motorjem, predvsem pri vožnji navzdol, polni baterijske celice. Najvišja hitrost, ki jo vlakec dosega, je 25 km/h.

Električni vlakec Urban, ki je nastajal pod taktirko LPP in slovenskega strokovnjaka na področju elektromobilnosti, Mira Zoriča iz podjetja STOJA, inovacije in proizvodnja d.o.o., je svojo belo-zeleno podobo pridobil v sodelovanju z oblikovalko Majo Licul in podžupanom prof. Janezom Koželjem. Ta podoba bo v prihodnje prepoznavno označevala vozni park vseh električnih vozil LPP.

Okolju prijazno vozilo z ničnimi izpusti bo s krožno linijo povezalo tudi glavne mestne znamenitosti tako v mestnem središču kot izven njega. Tako bo imelo za posledico povečanje turističnega ovrednotenja nekoliko bolj umaknjenih območij in pripomoglo k razvoju Ljubljane kot trajnostne turistične destinacije.