Časovni stroj na Ljubljanskem gradu
6 časovnih postaj, 6 kostumiranih karakterjev, grajski vodnik – več kot le običajen vodeni ogled Ljubljanskega gradu. »Časovni stroj« v okviru obeleževanja 2000 letnice Emone obiskovalce popelje skozi prelomna obdobja, ki so zaznamovala zgodovino Ljubljanskega gradu in razvoj mesta.
Obiskovalce bo na vsaki od »časovnih postaj« dočakala osebnost in jim predstavila »svoje« obdobje.
Po uvodnem pozdravu rimskega vojaka ali svečenice na mestu, kjer naj bi za časa rimske Emone stal opazovalni stolp, se dogajanje preseli pred grajski vhod. Tam jim svojo zgodbo predstavi pogumni vitez Jurij, ki je v času zgodnjega srednjega veka premagal strašnega zmaja, in tako Ljubljančane rešil te strašne nadloge; če viteza Jurija ne bo doma, bo to nalogo prevzela Marjetica … Kdo je v poznem srednjem veku najbolj zaslužen za to, da je na hribu nad mestom zrasla mogočna trdnjava? To izveste na dvorišču, kjer se boste srečali s samim cesarjem – Friderikom III. Habsburškim ali pa z njegovo ženo Eleonoro Heleno Portugalsko. Obdobje Ilirskih provinc nam najbolje izpričata Napoleonov vojak ali redovnica – bolničarka, ki ju lahko srečate pred Peterokotnim stolpom. 19. stoletje pomeni za Ljubljanski grad temačno obdobje, zato se preselimo v kaznilnico, kjer vam karbonar ali »navadna obsojenka« med drugim izdata tudi to, kakšen jedilnik jih je doletel v grajski kaznilnici. Na koncu vas bo na dvorišču pozdravil še mož, ki je zaslužen, da je grad danes v mestni lasti – župan Ivan Hribar ga je namreč leta 1905 odkupil od tedanjih državnih oblasti. Če bo preveč zaposlen, nas bo pozdravila njegova hčerka Zlatica …
Grad se je skozi stoletja spreminjal, spreminjale so se njegove vloge, zagotovo pa je ostal mestni simbol. Kakšne pa so bile vloge Grajskega griča in Ljubljanskega gradu skozi bogato grajsko zgodovino, odkrijte v dobri uri na več kot le običajnem vodenem ogledu. Kostumirani predstavniki vseh naštetih obdobij bodo ustvarili prav posebno razpoloženje, ki bo poučno in zabavno hkrati.
Pričakuje vas grajski »časovni stroj«!
Aprila in maja ga zaženejo vsako soboto in nedeljo on 11. in 15. uri, v poletnih mesecih pa se mu boste lahko pridružili vsak dan ob 11., 13., 17. in 19. uri.
Vse podrobnosti o Časovnem stroju si lahko ogledate tukaj.