torek, 8. 12. 2009

Center sodobnih umetnosti - Rog

V atriju Mestne hiše je do petka, 8. januarja 2010, na ogled razstava, s katero MOL predstavlja novi Center sodobnih umetnosti – Rog.

Razstava je odprta vsak dan med 8. in 18. uro.

Mestna občina Ljubljana se je v letu 2007 intenzivno posvetila projektu ureditve območja nekdanje tovarne Rog. Od leta 1991, ko je bila v objektu opuščena proizvodnja, do leta 2002, ko je Mestna občina Ljubljana kupila objekt, so potekala razmišljanja in razprave o prihodnosti tega območja. Vse razprave pa so se končale s priporočilom, da naj bo območje pretežno namenjeno javnim kulturnim programom.

Območje je v novem osnutku občinskega podrobnega načrta opredeljeno kot prostor s stanovanjsko poslovno dejavnostjo in kulturnim programom v stavbi nekdanje tovarne. Nov namen tovarne Rog kot prostora za kulturne potrebe mesta predstavlja edinstveno priložnost za predrugačenje pogleda na ta del mesta, ki je povsem degradiran. Z novimi vsebinami bo revitaliziran vzhodni del mestnega centra, obenem pa bo zaokrožena smiselna povezava med starim mestnim jedrom Ljubljana, Rogom, Metelkovo, Potniškim centrom in Prešernovo ulico.

V zadnjih dveh letih je MOL intenzivno pridobivala dokumentacijo za izgradnjo in obnovo območja, na osnovi javnega urbanistično arhitekturnega natečaja za ureditev območja tovarne Rog. Dokumentacija se pripravlja na osnovi prvo nagrajenega projekta studia MX-SI iz Barcelone.. Projekt iz pripravljalne faze prehaja v izvedbeno, zato smo ob tej priložnosti pripravili tudi predstavitev projekta.

Izgradnja in obnova bo potekala na osnovi javno-zasebnega partnerstva, pri čemer javni partner – Mestna občina Ljubljana za realizacijo projekta zagotovi:

  • zazidljivo zemljišče na območju nekdanje tovarne Rog;
  • izdelavo občinskega podrobnega prostorskega načrta;
  • izvedbo urbanistično arhitekturnega natečaja;
  • ekološko sanacijo celotnega območja skupaj z rušitvijo objektov;
  • izdelavo geotehnične in hidrološke raziskave in poročila za celotno območje;
  • preiskavo materialno tehničnega stanja in statično analizo objekta nekdanje tovarne Rog;
  • izdelavo IP, PGD, PZI dokumentacije za kompleks Centra sodobnih umetnosti - Rog skupaj z delom garaž pod centrom;
  • študijo celotne garaže glede mobilnosti, prezračevanja ter požarne varnosti.

Mestna občina Ljubljana je večino navedenega že zagotovila, v letu 2010 pa bo izvedla še ekološko sanacijo celotnega območja, skupaj z rušitvijo objektov ter izdelavo PGD in PZI dokumentacije za kompleks Centra sodobnih umetnosti – Rog, skupaj z delom garaž pod centrom. V letu 2010 je predvidena pridobitev zasebnega partnerja, ki bo na osnovi javno naročniškega razmerja zagotovil izgradnjo celotnega območja in obnovo nekdanje tovarne Rog.

 

 Površine - skupaj

Površina skupaj v m² Površina po delih v m² Delež
 Javni del
 9.995
 
 19,31%
  - nadzemni del    8.260  15,96%
 - parkirišča    1.735  3,35%
 Zasebni del
 41.756
 
 80,69%
  - hotel    5.800  11,21%
 - stanovanjski del    8.085  15,62%
 - parkirišča za hotel, obiskovalce in stanovanja    16.935  32,72%
 - poslovni del s parkirišči    9.436  18,23%
 - trgovine, bari, restavracije    1.500  2,90%
 Skupaj
 51.751
 
 100,00%

Razstava je namenjena tudi predstavitvi vsebinske zasnove Centra sodobnih umetnosti – Rog. Javna predstavitev projekta je predvidena 16. 12. 2009 ob 10. uri v Mestnem muzeju Ljubljana, kjer bomo odprli javno razpravo.

Vsebinsko je projekt razdeljen na javni in zasebni del. Javni del zajema prostore, namenjene kreativnim industrijam in vizualnim umetnostim, razstavne prostore ter pripadajoče podzemne garaže. Zasebni del projekta zajema stanovanjski, hotelski in poslovni del ter pripadajoče podzemne garaže.

Center sodobnih umetnosti – Rog bo vzpodbujal in oblikoval programe, projekte in dogodke, ki bodo v javnem interesu ter bodo v celoti usmerjeni na področja vizualnih umetnosti. Upravljanje kompleksa se bo izvajalo ločeno za javni in zasebni del posebej, a bo vendarle upoštevalo celovitost tako arhitekturne kot programsko-vsebinske zasnove Roga. Mestna občina Ljubljana bo zato iskala takšnega zasebnega partnerja za izvedbo projekta, s katerim bo mogoče doseči sinergijo programov in aktivnosti, ki se bodo izvajale v zasebnem delu kompleksa.

Pomen "Centra sodobnih umetnosti – Rog" za razvoj Ljubljane

Ljubljana bo s Centrom začela v praksi udejanjati koncept ustvarjalnega mesta kot lastni razvojni model, Center sodobnih umetnosti – Rog bo: 

  • novo ustvarjalno, umetniško in socialno žarišče prestolnice - razstavišča, večnamenske dvorane, umetniški ateljeji in drugi sodobno opremljeni prostori;
  • ustvarjalno in distribucijsko jedro na področju vizualnih umetnosti, ki bo s svojo programsko zasnovo in razstavno dejavnostjo povezoval produkcijo, distribucijo in promocijo teh dejavnosti, in sicer na podlagi izvajanja raziskovalne dejavnosti, inovativnih ustvarjalnih procesov, pedagoških dejavnosti ter na podlagi uporabe novih tehnologij;
  • poleg izvajanja velikih in ambicioznih razstavnih projektov usmerjen v oblikovanje novih produktov, ki bodo plod delovanja kreativnih industrij, zlasti na področju oblikovanja, arhitekture in novih medijev;
  • omogočil razvoj javno-zasebnega partnerstva na področju kreativnih industrij in spodbujal sinergijo med umetniškim poljem ter industrijami;
  • Ljubljano bo z mednarodno usmerjenostjo svojih programov umestil v mrežo primerljivih evropskih centrov.