Cepljenje za vse
Na Mestni občini Ljubljana je pridružujemo svetovnemu in evropskemu tednu cepljenja, s katerima poudarjamo, da je cepljenje eden izmed najpomembnejših, varnih in učinkovitih zdravstvenih ukrepov za preprečevanje in obvladovanje nalezljivih bolezni in je ključno za ohranjanje zdravja vseh generacij.
Cepiva nam v vseh življenjskih obdobjih nudijo zaščito pred nalezljivimi boleznimi in njihovimi posledicami, tudi pred smrtjo in invalidnostjo. S cepljenjem zaščitimo sebe in posredno tudi tiste, ki se iz različnih razlogov ne smejo cepiti. Temu pravimo kolektivna imunost. Opustitev obveznega cepljenja bi pomenila veliko zdravstveno tveganje, saj bi lahko upad precepljenosti (deleža cepljenih) pod kritično mejo privedel do ponovnega pojava nalezljivih bolezni in epidemij.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) vsako leto pripravi analizo izvajanja cepljenja, s pomočjo katere ugotavljajo precepljenost proti posameznim nalezljivim boleznim. Glede na Preliminarno poročilo o precepljenosti šolskih otrok v Sloveniji v šolskem letu 2023/24, ki ga je pripravil Center za nalezljive bolezni (deluje v okviru NIJZ), je v zdravstveni regiji Ljubljana delež večine cepljenj pod slovenskim povprečjem.
Cepimo se!
Na Mestni občini Ljubljana se zavedamo pomena cepljenja. Želimo si, da bi bila precepljenost čim višja, saj lahko le tako učinkovito zaščitimo sebe in druge pred nalezljivimi boleznimi, zato bomo v naslednjih dneh na naši spletni strani objavili niz kratkih opisov najpogostejših bolezni, proti katerim se lahko učinkovito zavarujemo, če se cepimo.
Svetovni in evropski teden cepljenja
Svetovni teden cepljenja poteka med 24. in 30. aprilom, evropski teden cepljenja pa med 27. aprilom in 3. majem. Slogan slednjega je »Cepljenje za vse je mogoče« (Immunization for All is Humanly Possible).