torek, 28. 10. 2014

Dan spomina na mrtve

V okolici pokopališča Žale ob 1. novembru pričakujejo povečano število obiskovalcev. Parkiranje bo brezplačno, po pokopališču bo organiziran brezplačen prevoz z električnimi vozili, mestni avtobusi bodo vozili po spremenjenem voznem redu.

Parkiranje v okolici Žal

Ob 1. novembru, dnevu spomina na mrtve, bo parkiranje na urejenih parkiriščih v okolici pokopališča brezplačno.
Prometna ureditev na Tomačevski cesti letos ne bo spremenjena, zato ob omenjeni cesti parkiranje ne bo mogoče!

Parkirišča v bližini pokopališča Žale:
– pri cerkvi Sv. Križa
– ob Pokopališki ulici pri Plečnikovih Žalah
– pri Zavodu za rehabilitacijo
– parkirišče ob Koželjevi ulici
– nasproti upepeljevalnice
– ob Kranjčevi ulici
Parkirna hiša ŠRC Stožice

Voznike prosimo, naj parkirajo le na za to urejenih površinah in naj upoštevajo prometno signalizacijo ter navodila redarjev.

Praznični režim voznih redov mestnih avtobusov

Avtobusi mestnega potniškega prometa bodo v petek in soboto, 31. oktobra in 1. novembra 2014, vozili po posebnih voznih redih, prilagojenih povečanemu obisku pokopališča Žale.
Na linijah 2, 7 in 22 bo vozilo večje število avtobusov kot običajno. Liniji 19I in 19B bosta vozili po prirejenem nedeljskem voznem redu, dodatno pa bo uvedena linija 19, na kateri bodo avtobusi vozili po trasi Barje – Tomačevo. Vozili bodo tudi avtobusi na linijah 11B, 18, 21, 22 in 24, ki sicer ob praznikih ne vozijo. Vse ostale linije mestnih avtobusov bodo vozile po prirejenem sobotnem voznem redu. Za linije 1B, 3, 3G, 6B, Z8, 19Z in 27K bo veljal nedeljski vozni red.
V petek in soboto, 31. oktobra in 1. novembra 2014, bo zaradi večje pretočnosti potnikov samo na postajališču Žale mogoč vstop in izstop na vseh vratih avtobusov. Validacijo Urbane (plačilo prevoza) bodo potniki lahko izvedli neposredno pri kontrolorjih LPP, ki bodo stali pri vratih.

Na vseh linijah, ki vozijo mimo Žal (2, 7, 12, 19, 19B, 19I in 22), bodo od 28. oktobra do 3. novembra 2014 vozili nizkopodni, zgibni avtobusi.

Podrobnosti o voznih redih avtobusov LPP so objavljene na www.lpp.si.

Brezplačen prevoz po pokopališču Žale

Od 25. do 31. oktobra 2014, bodo med 9. in 17. uro po pokopališču Žale vozila tri vozila:
- Električni vozili Kavalir bosta krožili po pokopališču. Ustavite ju lahko kjerkoli in kadarkoli v tem času in popeljali vas bosta do izbrane lokacije na pokopališču Žale.
- Belo električno bo vozilo po voznem redu. Vsako polno uro bo s 1. postaje krenilo ob polni uri, z 8. postaje pa na pol ure.

Ustavljalo se bo na osmih postajališčih na starem in novem delu pokopališča Žale:

1. Pri cerkvi Sv. Križa pri glavnem vhodu na pokopališče Žale
2. v bližini Lipe sprave in italijanskega pokopališča
3. na križišču PST in glavne poti na pokopališču
4. na PST pri fontani »Kamen življenja«.
5. na križišču Poti med javorji in Poti med akacijami
6. na križišču Poti med javorji in Poti med gabri
7. pri vhodu na oddelek D7 in D9
8. pri zvončku Navček

Vsa postajališča bodo označena s tablami, poleg njih pa bodo postavljene klopi.

Vozila so namenjena predvsem prevozu invalidov in starejših oseb, ki težko hodijo. Vožnje z njimi so brezplačne in na lastno odgovornost.
1. novembra omenjena vozila ne bodo vozila.

Dobrodelna prodaja sveč

Otroci, pozabljeni žalovalci

Podjetje Žale, d.o.o., kot družbeno odgovorno podjetje, tudi letos organizira dobrodelno prodajo sveč, od 24. oktobra do vključno 2. novembra 2014 na dobrodelni stojnici pred cerkvijo Svetega Križa na Plečnikovih Žalah. Zbrana sredstva bodo tokrat podarjena Slovenskemu društvu HOSPIC, za program žalovanja otrok in mladostnikov.

V Slovenskem društvu hospic že od leta 1998 izvajajo program Žalovanje otrok in mladostnikov po izgubi bližnje osebe. Tudi otrok se na izgubo osebe, ki v njegovem življenju igra pomembno vlogo, odzove z žalovanjem. Tako kot pri odraslih, gre tudi pri otrocih za povsem naraven odziv na izgubo, vendar so otroci prevečkrat »pozabljeni žalovalci« in pogosto ne dobijo ustrezne sočutne podpore in razumevanja s strani odraslih.
Otroci in mladostniki žalujejo drugače kot odrasli, zato s programom omogočajo staršem ali skrbnikom, da bi razumeli posebnosti v njihovem žalovanju.

S program žalovanja otrok in mladostnikov si v Slovenskem društvu hospic prizadevajo s svojim pristopom ustvariti primerno okolje, ki bo žalujočega otroka in mladostnika usmerjalo k iskanju poti za naprej in mu bo pomagalo prebolevati izgubo.

Otrok ne moremo zavarovati pred izgubami, pomembno pa je, da vemo, kako jim pomagati in jim dovoliti, da gredo skozi bolečo izkušnjo ob sočutni podpori in sprejemanju vseh občutkov, ki jih begajo in jim povzročajo dodatne stiske. Za otroke in mladostnike je zelo pomembno, da lahko spregovorijo o svojih občutkih, doživljanjih, strahovih in čustvih in da jih lahko izrazijo na različne načine. Žalujoči otrok bo zmogel nadaljevati življenje brez osebe, ki mu je bila blizu le, če bo imel v svojem okolju potrebno sočutno podporo in razumevanje.

Christine Longaker : »Če otrok svoje nerešeno žalovanje prenese v odraslo dobo, je zelo možno, da bo v prihodnjih odnosih zelo težko ljubil in zaupal. Kasnejše izgube bodo postale sestavni del njegovega žalovanja. Mnogi odrasli, ki so v času otroštva ali kot najstniki izkusili smrt v družini, v svojem srcu še vedno nosijo breme nedokončanega žalovanja.«

V okviru programa izvajajo naslednje oblike podpore:
• individualne pogovore,
• tematsko kreativne delavnice,
• organiziranje tabora za levjesrčne,
• svetovanje in podpora staršem oz. skrbnikom,
• svetovanje strokovnim delavcem - v vrtcih, osnovnih šolah, srednjih šolah in drugih ustanovah, kjer se srečujejo z žalujočimi otroki in mladostniki.
• pogovori z vrstniki otroka, ki je doživel izgubo v vrtcih ter v razredih v šolah.