sreda, 20. 9. 2023

Druga sezona Pionirskega teatra se pričenja!

V petek, 22. septembra 2023, se pod umetniškim vodstvom Staše Prah, priznane dramaturginje, ki pušča globok pečat v gledališkem svetu, pričenja druga sezona Pionirskega teatra. Sezono bo ob 17.30 uri v dvorani Jenko na Miklošičevi 28 otvorila otroška predstava REGinKVAK, nastala po motivih zbirke Regec in Kvakec Arnolda Lobela.

REGinKVAK

Nič ni lepšega, kot pripraviti presenečenje za prijateljev rojstni dan. Razen če je tvoj najboljši prijatelj velika lena žaba, ki bo cel dan prespala! Kvakec uporabi vse žabje trike, da bi razveselil Regca, a brez pomoč gledalcev ne bo šlo.

Ljubka otroška predstava o žabji vztrajnosti in pravem prijateljstvu je namenjena otrokom od 2. leta dalje. 

Poslanstvo Pionirskega teatra 

Poslanstvo Pionirskega doma je poleg osnovne dejavnosti tudi nagovoriti mlade vrhunske profesionalne ustvarjalce, jih povezati in jim ponuditi prostor, kjer lahko raziskujejo, ustvarjajo ter svojo umetnost predstavijo gledalcem. Na programu, v lanskem letu ustanovljenega, Pionirskega teatra je bilo uspešno izvedenih 35 dogodkov, skoraj polovica je bila namenjena otroški publiki. Tudi v prihajajoči sezoni se bodo mesečno zvrstili 4 dogodki, od tega bosta za najmlajše vsaj dva.

Staša Prah, umetniški vodja druge sezone Pionirskega teatra

Staša Prah. Foto: Pionirski dom
Staša Prah. Foto: Pionirski dom

   

Pionirski teater tudi v svoji drugi sezoni na oder vabi kulturne ustvarjalce, nevladne organizacije, zavode in društva ter samozaposlene v kulturi. Za izbor predstav in umetniško vodstvo bo poskrbela Staša Prah. V Mariboru rojena umetnica je po končani Dramsko – gledališki gimnaziji v Novi Gorici nadaljevala študij dramaturgije na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani. V improvizacijskem gledališču je sodelovala 15 let, od tega 10 kot igralka ‒ improvizatorka, pozneje kot sodnica in moderatorka. Že 15 let sodeluje s Pionirskim domom – Centrom za kulturo mladih kot članica žirije na otroškem gledališkem festivalu Gledališke sanje in vodi delavnice za mentorje otroških gledaliških skupin. Je ena od štirih gledaliških trenerk v evropskih projektih Mlado gledališče (Young Theatre), Mlado gledališče v gibanju (Young theatre on the move) in Pesniki sodobnosti – Glasovi prihodnosti (Poets of today – Voices of tomorrow). Zelo močno se zaveda ključnih točk gledališkega življenja, ki so: skrb in čut za občinstvo – ustvarjanje za otroke, otroško v odraslih.

Kot dramaturginja je sodelovala pri dramskih uprizoritvah Škrat Kuzma dobi nagrado (SMG), Groznovilca in Posvetitev pomladi (LGL), Guliverjeva potovanja (SNG Maribor), Ko je otrok bil otrok (MGL), Madame Bovary (SNG Nova Gorica), Pes, noč in nož, Grozljiva lepota in Hamlet (SSG Trst), Človek, ki je okušal oblike (Flota), Alice v postelji, Jacques in njegov gospodar in Vse OK ( Drama Ljubljana), pri operah Granatno jabolko (SNG Maribor) in La Cecchina ali Nikogaršnja hči (SKGG), Lepotica in zver (SNG Opera in balet Ljubljana), pri baletu Moški z nožem (SNG Opera in balet Ljubljana), kot avtorica besedila in dramaturginja pa pri glasbeno gledališki predstavi Lepa Vida (Gledališče Koper in SSG Trst).

Žanrsko raznolik program, ki nagovarja široko množico

Staša Prah bo nadaljevala vizijo Pionirskega teatra - da se na odru Festivalne dvorane in Dvorane Jenko Na Miklošičevi 28 v Ljubljani združijo najrazličnejši vrhunski profesionalni ustvarjalci in se oblikuje pester ter žanrsko raznolik program, ki nagovarja široko množico. Na gledališkem sporedu bodo tako profesionalne produkcije samostojnih gledaliških ustvarjalcev, komedije, plesne predstave, koncerti, stand-up predstave, itd. Prevzem umetniškega krmila Pionirskega teatra je za dramaturginjo velika čast in priznanje. S Pionirskim domom sodeluje že mnogo let, verjame v idejo in jo podpira s svojo strokovnostjo ter srčnostjo. Meni, da je pri vodenju Pionirskega teatra najbolj plemenito, da bo umetnikom omogočila izvedbo nove ideje ali nadaljevanje posamezne odrske zgodbe.

Podrobnejše informacije najdete na spletnih straneh Pionirskega doma in Pionirskega teatra

Preberite tudi: