torek, 19. 8. 2014

Dunajski kulturni salon v Trstu

V Mestni hiši je 19. avgusta 2014 potekala predstavitev Dunajskega kulturnega salona v Trstu »Salotto.Vienna«. Nekdanja ribja hala Salone degli Incanti bo do 14. septembra 2014 prostor srečevanja kulturnih ustvarjalcev Trsta in Dunaja, izmenjave izkušenj in umetniških užitkov.

Na povabilo mesta Trst so 1. avgusta letos v tem italijanskem mestu odprli dunajski kulturni salon Salotto.Vienna. Gre za umetniško poletje pod okriljem Muzeja uporabne umetnosti Dunaj (MAK), katerega namen je približati atmosfero t.i. Belle Epoque, obdobja lagodnega, brezskrbnega umetniškega življenja, ter ga prenesti v začetek tretjega tisočletja. Obiskovalci si lahko ob večerih do poznih nočnih ur ogledajo številne razstave, inštalacije, performanse, razpravljajo o umetnosti, zaplešejo ob raznoliki glasbi ali si ogledajo avstrijske kratke filme moderne dobe. V ospredje je postavljen dialog, želja po pogovoru in medsebojni izmenjavi.

Dunaj in Trst sta že od nekdaj povezana s skupno zgodovino, kulturo in arhitekturo. Čeprav odnos med mestoma ni bil vedno brez težav, so v Trstu prepričani, da je tovrstna kulturna in gospodarska izmenjava dobra priložnost za poglobitev pozitivnih odnosov in povezav v osrčju Evrope. »Zelo se nam zdi pomembno, da moderno umetnost v Trstu ponovno postavimo v ospredje, kajti inovativnost, raziskovanje in eksperiment so osnove za kulturni in tudi gospodarski razvoj,« meni župan Trsta Roberto Cosolini. »Idealno se mi zdi, da se je temu projektu pridružil Dunajski muzej uporabne umetnosti (MAK), ki udejanja interdisciplinarne umetniške projekte na najvišjem nivoju. Verjamemo v idejo, da lahko tovrstni projekti oživijo dobro prakso in povezavo z Dunajem. V letu, ko obeležujemo 100. obletnico tako tragičnega dogodka, kot je začetek prve svetovne vojne, bi radi postavili pozitivne mejnike in smernice, osredotočene na prihodnost in ne le na tragedije preteklih dni,« je še dodal Cosolini.

Pokroviteljstvo za kulturni salon je prevzel Dunajski muzej uporabne umetnosti (MAK), katerega direktor Christoph Thun-Hohenstein je ob odprtju povedal: »Dunajski kulturni salon v Trstu je izvrstna priložnost za predstavitev Dunaja z nove perspektive kot modernega ustvarjalnega mesta. Ob tem je MAK kot muzej z mednarodnim profilom prava izbira za izvajanje in podpiranje izmenjave med kulturniki in umetniki različnih zvrsti med obema državama. Nekdanja ribja hala ob pristanišču v Trstu, ki se vse pogosteje uporablja za umetniške projekte, predstavlja impresiven oder za predstavitev raznolikosti in kreativnega potenciala, ki ga v sebi nosi dunajska kulturna in umetniška scena.«

Ker je zasnovan kot salon iz časa dunajske moderne, je tudi ta različica kulturnega salona v Trstu navdihujoča povezava tradicije in sodobnosti, kar je tudi osnovno poslanstvo muzeja MAK. Kar je bil namen že salonov na Dunaju okrog leta 1900, kot npr. salon Berte Zuckerhandl, je tudi ta v Trstu platforma za zanimiva srečanja osebnosti iz najrazličnejših umetniških krajev.

Kustos in producent salona ter vodja ekipe artproject je Jürgen Weishäupl, sicer tudi dober poznavalec dunajske kulturne scene. Veseli ga, da so dunajski kulturniki zainteresirani za delo z mestom Trst in v njem. Razlog za to vidi v globoki kulturni povezanosti obeh mest. »Namesto da umetniška dela pokažemo v originalu, smo si zadali za cilj, da akterje različnih zvrsti dunajske kulturne scene povabimo, da moderne vibracije Dunaja s svojo prisotnostjo in posredovanjem v obliki del prenesejo na Trst in tudi v Trst. Scenografijo za salon smo zasnovali skupaj z ekipo in arhitekturnim birojem, ki ga vodi pobudnik kulturnega salona Giovanni Damiani. V ospredju je atmosfera salona, kjer se ljudje srečujejo, si izmenjujejo ideje in mnenja ter kjer lahko umetniki, performerji in vodje kulturnih in gospodarskih organizacij predstavijo svojo ustvarjalnost ter o tem tudi razpravljajo. Umetnost znova potrebuje združevanje, v ospredju katerega mora biti izmenjava na osebi ravni,« je prepričan Weishäupl.

Sodelujoče dunajske institucije, muzeji in galerije: 21erHaus, SR-Archiv österreichischer Popularmusik, ART for ART, Charim Galerie, eSeL.at, go-international – eine Initiative von WKO und bmwfw, Galerie Emanuel Layr, Galerie Krinzinger, Galerie Steinek, GRELLE FORELLE, Haus der Musik, ImPulsTanz, Kunsthalle Wien, Kunst Haus Wien – Museum Hundertwasser, KÖR – Kunst im Öffentlichen Raum Wien, Leopold Museum, mediaOpera, Metroverlag, mica – music austria, MQ – MuseumsQuartier, ORF RadioKulturhaus & Ö1, Österreichische Bundesgärten, Parabol Art Magazine, ROTER TEPPICH für junge Kunst, Skylifter, sound:frame, TQW – Tanzquartier Wien, Universität für Angewandte Kunst Wien, Verein Kunst & Welt, Wien Modern, Wien Products, Wiener Stadthalle in Wiener Wohnen.