torek, 5. 11. 2013

EU TRACE NET

V projektu EU TRACE NET - Evropska mreža tradicionalne keramike za trajnostno in vključujočo rast - sodeluje tudi Mestna občina Ljubljana.

Projekt EU Trace Net povezuje 21 evropskih mest, ki imajo močno tradicijo v keramiki in lončarstvu. Teh 21 mest predstavlja 5 evropskih držav: Italijo, Poljsko, Francijo, Hrvaško in Slovenijo. Mestno občino Ljubljana v projektu zastopa Društvo keramikov in lončarjev Slovenije.

Partnerstvo vodi neprofitna Italijanska organizacija Focus Europe, ki predstavlja okoli 120 evropskih občin. Skrbi za razumevanje in implementacijo evropskih politik in strategij. Z njihovo pomočjo EU Trace mreža povezuje krajane, lokalne uprave, strokovnjake in predstavnike civilne družbe v razpravah o evropskih strategijah (Lizbonska strategija, Evropa 2020) in najboljših načinih za razvoj družbeno kulturnih možnosti in ekonomskega potenciala, ki ga ima področje keramike za različne lokalne interesne skupine v smislu povečanja produkcije, zaposljivosti in zaposlitve, trajnostnega turizma in pretoka turistov, socialne kohezije, revitalizacije lokalne identitete, spodbujanja aktivnega staranja, in kulturnega sodelovanja v širšem pomenu besede.

Prva izmed štirih konferenc tega projekta je sredi oktobra potekala v mestu Civita Castellana, priznanem mestu keramike.  Osrednja tema konference je bila Keramika, tradicija in evropsko kulturno povezovanje, na njej so se predstavili partnerji projekta s poudarkom na zgodovini tradicionalne keramike v vsakem od mest, predstavljena je bila tudi vsebina projekta in organizacije Focus Europe. Med drugim so govorili tudi o zaščiti, spodbudi in razvoju tradicije keramike ter tudi o možnostih za nove projekte in nove povezave.

Ljubljana je na konferenci predstavila zgodovino keramike in današnje stanje na tem področju pri nas. Udeleženci so predstavili tudi društvo Keramikov in lončarjev Slovenije ter nekaj njegovih uspešnih projektov.

Predvidene teme za naslednje tri konference tega projekta so: Keramika in ekonomska rast - zaposlitev in profesionalna kvalifikacija; Keramika, lokalne identitete in trajnostni turizem ter Keramika za aktivno staranje in solidarnost med generacijami.

Zgodovina keramike v Sloveniji

V Sloveniji imamo dolgo tradicijo keramike in lončarstva. Ob nahajališčih gline so se razvila lončarska središča, kasneje tudi zadruge in delavnice oz. tovarne keramike. Lončarstvo je po drugi svetovni vojni močno upadlo. Zaradi takratne situacije vse več lončarjev ni nadaljevalo družinske tradicije, ampak so se raje zaposlili v tovarnah ali pisarnah. Tovarne keramike so v zgodovini odpirale in zapirale vrata glede na povpraševanje in gospodarsko situacijo. Danes je na tem področju le še spomin in nekaj poskusov nadaljevanja oz. obuditve.

Zaradi različnih kulturnih vplivov najdemo pri nas zelo raznoliko tako tradicionalno kot sodobno keramiko. V osemdesetih in devetdesetih letih prejšnjega stoletja se je počasi začelo več dogajanja na področju keramike. Vzbudila se je potreba po vrednotenju področja lončarstva in keramike in prišle so tudi nekatere spodbude iz obrtne zbornice. Vendar pri nas keramiki in lončarstvu na akademskem in strokovnem nivoju še vedno manjka primerna šola in pozicija v družbeni zavesti.

Društvo keramikov in lončarjev Slovenije

Društvo keramikov in lončarjev Slovenije je zaživelo sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja v želji po kakovostnem razvoju in predstavitvi keramike in lončarstva na slovenskih tleh. Promocija dejavnosti, izobraževanja, izmenjava izkušenj ter medsebojno povezovanje so tudi danes osnovni cilji društva. Potrebo po združevanju keramikov je potrdilo številno članstvo, ki danes združuje 150 članov; tradicionalne lončarje in oblikovalce unikatne keramike iz vse Slovenije ter tudi zamejstva. Vse več članov prejema nagrade za svoja dela tudi v Evropi in po svetu.
Omenjeno društvo sicer že deset let zapored v atriju Mestne hiše pripravlja pregledno razstavo Keramika v Magistratu in delavnice za obiskovalce.