Evropski teden mobilnosti
Prava smer je gibanje! 16. do 22. september 2012 - Evropski teden mobilnosti v Ljubljani.
Mestna občina Ljubljana bo od 16. do 22. septembra 2012 že 11. leto zapored sodelovala v Evropskem tednu mobilnosti (ETM), najbolj razširjeni kampanji za trajnostno mobilnost, katere osrednja letošnja tema je »Prava smer je gibanje!«.
Namen kampanje je spodbuditi uprave evropskih mest k uvajanju trajnostnih ukrepov na področju prometa, ter povabiti meščane k razmisleku in preizkusu drugačnega načina prevoza, ki pomeni alternativo vožnji z osebnim avtomobilom.
Teden brez avtomobila
Evropski teden mobilnosti se vsako leto zaključi 22. septembra z Dnevom brez avtomobila, ko imajo na cestah prednost pešci, kolesarji, vozila javnega prevoza in drugi okolju prijazni načini prevoza. V Ljubljani Dan brez avtomobila že drugo leto zapored razširjamo na Teden brez avtomobila.
Letos bo tako že drugič ves čas trajanja ETM (od 16. do 22. septembra 2012) za motorni promet zaprta Slovenska cesta na odseku med Šubičevo ulico in Gosposvetsko cesto. Na omenjenem odseku bo dovoljen le promet avtobusov mestnega potniškega prometa, kolesarjev, dostavi, intervencijskih vozil ter vozil z dovolilnicami MOL.
Promet ob zapori bodo vsak dan med 7. in 18. uro nadzirali in urejali policisti in mestni redarji.
Trajnostna ukrepa MOL ob ETM
Mestna občina Ljubljana v okviru ETM vsako leto predstavi trajnostne ukrepe. Letos uvajamo dva trajnostna ukrepa, in sicer:
- predstavitev brošure Mobilna Ljubljana, ki je bila izdana v okviru projekta CIVITAS Elan, ter
- uvedbo nove storitve na avtobusih mestnega potniškega prometa - prevoz na klic za osebe z oviranostmi. Gre za prenos informacij med naročnikom (osebo z oviranostjo) in LPP kot izvajalcem prevoza. Potnik pokliče prometno nadzorni center LPP na številko 01/58 22 425 ali 051/44 99 92, kjer poda zahtevo za prevoz z mestnim avtobusom na določen dan ob določeni uri. Takoj dobi povratno informacijo o možnostih prevoza ter posledično potrditev dogovorjenega prevoza. Prometno-nadzorni center LPP nato vozniku avtobusa posreduje informacije o vstopu potnika z oviranostjo na avtobus. Voznik je tako vnaprej seznanjen s potnikom, ki potrebuje pomoč in lahko ustrezno ukrepa v nepredvidenih situacijah, potnik pa potuje varneje. Pri projektu sodeluje tudi CIVITAS Elan.
Pri pripravi Evropskega tedna mobilnosti v Ljubljani sodelujejo oddelki in službe Mestne uprave Mestne občine Ljubljana, CIVITAS Elan, javna podjetja in zavodi v lasti Mestne občine Ljubljana, Policijska uprava Ljubljana, Informacijska pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji, Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji ter različna društva in organizacije.
Več informacij o ETM:
- MOB-i-LNICE – Info točke za kakovostno mobilnost v prostorih Turističnega informacijskega centra na Adamič-Lundrovem nabrežju 2 in Trgu Osvobodilne fronte 6 (Železniška postaja Ljubljana) ter Slovenskega turističnega informacijskega centra na Krekovem trgu 10.
- Spletna stran EU projekta CIVITAS ELAN www.civitasljubljana.si
Aktivnosti v času ETM po dnevih
Aktivnosti po dnevih v času Evropskega tedna mobilnosti in Tedna brez avtomobila (od 16. do 22. septembra 2012) v Ljubljani lahko preberete v priponki ali zgibanki spodaj.
Pregled aktivnosti MOL v okviru evropskega tedna mobilnosti in tedna brez avtomobila
Oddelek za varstvo okolja MOL: poleg rednih meritev stanja zraka, ki jih izvajajo v okviru okoljskega merilnega sistema (OMS) na križišču Tivolske in Vošnjakove ulice, bodo izvedli dodatno merilno kampanjo z mobilno merilno postajo pri Drami. Od 15. septembra do 15. novembra 2012 bodo merili naslednje parametre: SO2, NOX, PM10 in BTX.
Rezultate meritev.
Po koncu merilne kampanje pa bodo pripravili poročilo z interpretacijo rezultatov.
Med 16. in 22. septembrom bodo izvajali tudi dodatne meritve hrupa, s katerimi želijo potrditi učinek zmanjšanja hrupa v mestu zaradi zmanjšanja prometa. Merilna mesta bodo na križišču Tivolske in Vošnjakove ulice ter na različnih lokacijah v ožjem mestnem središču (22.9.2012).
Mestno redarstvo MOL bo izvajalo naslednje aktivnosti: nadzor enoslednih vozil na območjih za pešce, nadzor nad prevoznostjo kolesarskih stez in pločnikov ter nadziranje spoštovanja cestno prometnih predpisov. Na prireditvah, ki jih pripravljata Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu in JP LPT (dan odprtih vrat, 22. septembra 2012), bodo predstavljali službena vozila mestnega redarstva ter njihovo opremo (AED, radar, oprema za nadzor prometa).
Ljubljanski potniški promet (LPP) bo svoje aktivnosti izvajal pod skupnim naslovom »LPP INFO marjetice«. Osnovni namen akcije je potencialnim potnikom (predvsem voznikom osebnih vozil in občanom primestnih občin, kjer potekajo nove linije LPP), razdeliti sheme linij LPP in jih na ta način čim bolje seznaniti z mrežo linij LPP in z možnostmi intermodalnega potovanja; obstoječe potnike pa seznaniti z novostmi v mreži linij LPP.
V bližini poslovalnic Mercatorja in bencinskih servisov Petrola bo zasajenih 29 velikih rumeno zelenih marjetic, ki bodo opozarjale na to, da lahko v poslovalnici Mercatorja oziroma na bencinskem servisu Petrola dobite brezplačno shemo linij LPP. Deljenje shem linij LPP na bencinskih servisih Petrola v primestnih občinah poteka v sodelovanju z občinami: Brezovica, Domžale, Grosuplje, Ig, Logatec, Medvode, Trzin, Škofljica in Vodice. Sheme linij LPP se bodo delile tudi na Potniškem centru LPP, Slovenska 56, Bavarski dvor, in v obeh zgoraj navedenih Turistično informativnih centrih ter v Slovenskem turistično informacijskem centru.
Na shemi linij so vrisana prodajna mesta urbane (izbrane poslovalnice Mercatorja in izbrani bencinski servisi Petrola, ki so hkrati prodajna mesta vrednostne Urbane in mesta, kjer lahko napolnimo vrednostno ali terminsko kartico urbana), dodane so shema območij 1, 2 in 3 in tabela območij 1, 2 in 3, skica parkirišč podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice in obeh parkirišč P + R (Center Stožice in Dolgi most) z navedbo linij LPP, ki so v bližini ter skica zapore Slovenske ceste v času Evropskega tedna mobilnosti.
Spremljevalni aktivnosti LPP INFO marjetic sta dve »mobilni enoti LPP« v središču mesta ter pet tematskih »potujočih razstav LPP« na desetih avtobusih. Člani mobilnih enot zaposlenih LPP bodo delili sheme linij LPP ter potencialnim potnikom, sicer voznikom osebnih vozil, predstavljali prednosti vožnje z avtobusi mestnega potniškega prometa. Prednosti Ljubljanskega potniškega prometa bo ob tem predstavljalo še pet tematskih potujočih razstav LPP na desetih avtobusih, ki si jih bodo potniki lahko ogledali med vožnjo z avtobusom. Avtobusi z razstavnimi vsebinami na lepenkah bodo vozili od 17. septembra 2012 do predvidoma konca leta.
Teme potujočih razstav:
- Intermodalno na pot (Kako potovati z zložljivim kolesom na avtobusu)
- Prevoz na klic (Predstavitev storitve »Prevoz na klic« za osebe z oviranostmi)
- Metanbusi (Prednosti metanbusov)
- Varno na bus (Praktični nasveti za varno potovanje na avtobusu)
- Busbonton
Regionalna razvojna agencija Ljubljanske razvojne regije (RRA LUR) bo predstavljala Portal neprometnih vsebin – regijski projekt, sofinanciran z evropskimi nepovratnimi sredstvi, v katerem sodelujejo Mestna občina Ljubljana ter sedem primestnih občin. Predstavili bodo tudi posodobljeni spletni portal Gremo na pot!, ki bo nadgrajen z novimi peš ter kolesarskimi potmi v regiji.
Informacijska pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji in Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji: pred Hišo Evropske unije na Bregu 14 bo vsak dan med 10. in 18. uro informacijska stojnica, na kateri bodo predstavljali trajnostno mobilnost ter ukrepe Evropske unije na tem področju. Obiskovalci stojnice pred Hišo Evropske unije bodo lahko svoje znanje o trajnostni mobilnosti preverili tudi s sodelovanjem v nagradni igri »Kolo sreče«.
Turizem Ljubljana pripravlja različna brezplačna vodenja po Ljubljani; v MOB-i-LNICAH – Info točkah za kakovostno mobilnost, v obeh TIC-ih in STIC-u bodo delili promocijsko gradivo ter informacije o aktivnostih v okviru Evropskega tedna mobilnosti.