ponedeljek, 27. 6. 2016

FACE 2016

V Ljubljani bo od 30. junija do 2. julija 2016 potekalo evropsko srečanje ekip prve pomoči nacionalnih društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca FACE 2016.

Organizator prireditve, katere osnovni namen je skrb za poslanstvo, razvoj in zavedanje pomena prve pomoči, je Rdeči križ Slovenije v sodelovanju z Upravo RS za zaščito in reševanje ter Mestno občino Ljubljana.

Na srečanju bo sodelovalo več kot 550 udeležencev – članov ekip prve pomoči, sodnikov, maskerjev poškodb, imitatorjev poškodb (poškodovancev) in statistov ter številni prostovoljci. Ekipe prve pomoči bodo svoje znanje in veščine nudenja prve pomoči prikazale na 10 različnih delovnih mestih v središču Ljubljane, na katerih bodo simulirane različne nesreče, z realno prikazanimi poškodbami.
Za naslov evropskega prvaka, ki ga je lani v Bukarešti osvojila ekipa RKS OZ Grosuplje, se bo v Ljubljani potegovalo 20 ekip prve pomoči Rdečega križa in Rdečega polmeseca iz 18 držav, in sicer iz Albanije, Avstrije, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Hrvaške, Irske, Italije, Kazahstana, Kirgizistana, Latvije (2 ekipi), Makedonije, Nemčije, Norveške, Poljske, Romunije (2 ekipi), Slovaške, Srbije in Švice.
Izven konkurence bosta sodelovali tudi dve slovenski ekipi prve pomoči: ekipa Mestne občine Ptuj, ki je leta 2015 zmagala na državnem preverjanju usposobljenosti ekip prve pomoči in bo po pravilih mednarodnega komiteja FACE na evropskem preverjanju sodelovala prihodnje leto, in ekipa prve pomoči RKS OZ Novo mesto, ki je na letošnjih regijskih preverjanjih osvojila največ točk.

Na desetih delovnih točkah, ki bodo povečini v središču Ljubljane, se bodo v soboto, 2. julija 2016, ekipe prve pomoči pomerile v znanju prve pomoči in iznajdljivosti. Strokovni center RKS  za prvo pomoč je za tekmovanje pripravil 10 različnih ter strokovno in situacijsko zahtevnih scenarijev, ki bodo tekmovalnim ekipam v izziv, gledalcem pa v zabavo. S krožnim pomikanjem po delovnih in zabavnih točkah ter počivališčih bodo vse sodelujoče ekipe dokazale svoje znanje v vnaprej pripravljenih situacijah, v katerih bo potrebna njihova pomoč, ob tem pa spoznavale znamenitosti Ljubljane in Slovenije. Na delovnih točkah bodo naučeni imitatorji poškodb s statisti odigrali različne zgodbe in v sodelovanju z različnimi službami (gasilci, policija, službe CZ) ponazorili realno situacijo, v kateri ekipa laikov z znanjem prve pomoči pomaga in tudi rešuje življenja. Tako bo gledalcem omogočen vpogled v delo ekip prve pomoči in njihovo umeščenost v sistem reševanja.

V okviru FACE 2016  bodo na Kongresnem trgu predstavili tudi nekatere od ključnih zmogljivosti Civilne zaščite ter njihovo usposobljenost. Med drugim bodo predstavili mobilno črpalko MB Aroks, ki je namenjena črpanju večjih količin vode ob poplavah in drugih nesrečah, če pride do zalitja z vodo.   Državna enota Civilne zaščite za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi bo predstavila del opreme za ravnanje z neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi ter dve specializirani vozili za njihov prevoz,  razstavljeni bodo eksponati teh neeksplodiranih ostalin prve in druge svetovne vojne. Na ogled bo prikolica za množične nesreče Civilne zaščite Mestne občine Ljubljana, v kateri je oprema za najnujnejšo oskrbo, za triažo okoli 20 ponesrečenih ljudi ter njihovo poveljniško vozilo.
Opremo in tudi izurjenost  bodo predstavile tudi različne reševalne službe, in sicer Gorska reševalna služba, Jamarska reševalna služba in Podvodna reševalna služba. Reševalce na štirih tačkah, izurjene za iskanje pogrešanih oseb in za zasute v ruševinah in plazovih, bodo pripeljali vodniki reševalnih psov  Kinološke zveze Slovenije in Zveze vodnikov reševalnih psov Slovenije. Vzpostavitev radijskih zvez, ki so ob hudih naravnih ujmah lahko tudi edine zveze,  bodo demonstrirali člani Zveze radioamaterjev Slovenije. Prostovoljci Rdečega križa Slovenije, člani Zveze tabornikov Slovenije in Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov, ki se  urijo predvsem za postavitev začasnih bivališč za ogrožene prebivalce ob nesrečah, se bodo predstavili z demonstracijo svojih veščin. 
Na srečanju bosta sodelovala tudi mobilna enota za meteorologijo in hidrologijo ARSO, ki bo predstavila vozilo z opremo za zbiranje dodatnih  informacij za hidrološko in meteorološko službo ter  ekološki laboratorij z mobilno enoto (ELME) Instituta Jožef Stefan, ki se bo predstavil s premičnim radiološkim in kemijskim laboratorijem. Prikazali bodo ročno merilno opremo in opremo za analize na terenu.

Podrobnosti o FACE 2016 so objavljene na spletni strani srečanja.

150 let Rdečega križa Slovenije

FACE 2016 poteka tudi v okviru praznovanja 150. obletnice delovanja Rdečega križa na Slovenskem, ki jo bodo obeležili s slavnostno akademijo v Cankarjevem domu ter s fotografsko razstavo Rdeči križ na Slovenskem skozi čas, ki bo v galeriji na prostem v Jakopičevem drevoredu na ogled od 29. junija do 29. julija 2016.
Razstava 120 panojev fotografij prepleta zgodovino s sodobnim časom in prikazuje zgodbo o najbolj ranljivih in skrbi zanje. Zgodbo o požrtvovalnosti, preudarnosti, ponižnosti, solidarnosti in modrosti. Zgodbo o ljudeh, ki so večji od samih sebe. Zgodbo o organizaciji, ki se kot del velikega Mednarodnega gibanja Rdečega križa in Rdečega polmeseca ponaša s štirimi Nobelovimi nagradami za mir.