petek, 23. 5. 2014

Fenološka opazovalnica v Tivoliju

V parku Tivoli, nad teniškimi igrišči, so 23. maja 2014 odprli na novo opremljeno fenološko opazovalnico. Opremljena je z informacijskimi tablami in označbami za drevesa, tudi z Braillovo pisavo.

Mestna občina Ljubljana in Agencija RS za okolje sta leta 2011 podpisali sporazum o sodelovanju pri vzdrževanju in promociji mednarodnega fenološkega parka. Je eden izmed parkov v mednarodni mreži, postavljenih na pobudo Svetovne meteorološke organizacije. Namen fenoloških parkov v Evropi je spremljanje fenološkega razvoja rastlin, ki imajo enako gensko osnovo, kar omogoča natančno proučevanje vplivov podnebnih dejavnikov na razvoj rastlin v različnih okoljih. V teh parkih uspevajo drevesa in grmi s posebno lastnostjo – vsi so potomci ene rastline, vzgojene v matičnem vrtu v Nemčiji.

Fenologija preučuje zakonitosti periodičnih faz v razvojnem ciklu rastlin in živali in ugotavlja njihovo odvisnost od dejavnikov okolja. Fenološka opazovanja imajo izjemen pomen pri proučevanju vplivov med atmosfero in biosfero ter so neprecenljiva tudi z vidika spremljanja in proučevanja podnebnih sprememb ter njihovega vpliva na razvoj rastlin. Fenologija tako pomembno pomaga pri odločitvah v kmetijstvu glede setve, varstva rastlin in namakanja. Na področju medicine omogoča napoved cvetenja alergenih rastlin, kar je še kako pomembno za ljudi, pri katerih alergije povzroča cvetni prah. Usklajenost fenoloških faz rastlin in živali vpliva na pestrost rastlinskega ter živalskega sveta, zato lahko s fenološkimi opazovanji spremljamo biotsko raznovrstnost.

Mednarodno fenološko opazovalnico je leta 1958 ustanovila Hidrometeorološka služba Republike Slovenije – zdaj Agencija RS za okolje.