ponedeljek, 27. 1. 2014

Festival Bobri 2014

Med 25. januarjem in 8. februarjem 2014 v Ljubljani poteka 6. festival kulturno – umetnostne vzgoje Bobri, ki znova prinaša pester brezplačni program.

Letošnji festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri vključuje vsa tista področja umetnosti, ki jih je že doslej: gledališče, glasbo, film, likovno umetnost in literaturo. V ospredju ostaja dejavno vključevanje mladih obiskovalcev v umetniško ustvarjanje in bogatenje njihovih kulturnih izkušenj, kar festival omogoča s številnimi kulturnimi in umetniškimi delavnicami za najmlajše, z dodatnim gradivom, priporočenimi vsebinami in drugimi dejavnostmi in informacijami. Prirediteljica festivala je Mestna občina Ljubljana, izvršni producent pa Slovensko mladinsko gledališče.

Letošnji Bobri so posvečeni dvema temama: filmu (Kinodvor bo s praznovanjem Leta kina obeležil devetdeset let kina na Kolodvorski ulici v Ljubljani, Slovenska kinoteka pa praznuje petdeset let) in rimski Emoni, ki leta 2014 praznuje dvatisočletnico. Prav zato tokrat bober s filmsko obarvanega plakata kuka oblečen v rimsko togo in z venčkom iz oljčnih vejic na glavi.

Festival so odprli v Slovenskem mladinskem gledališču s predstavo Škrat Kuzma dobi nagrado, ki jo je po pravljici Svetlane Makarovič na oder prenesel Matjaž Farič.

Za filmski program skrbi Kinodvor, muzejsko-galerijskega pripravljajo MGLC (Mednarodni grafični likovni center), MGML (Mestna galerija Ljubljana), Art center Pionirskega doma in Galerija Kresija; Mestna knjižnica Ljubljana skrbi za bobrovski program v svojih enotah, pri čemer se povezuje s Trubarjevo hišo literature in z Galerijo Kresija, Ljubljanski grad organizira pestro bobrovanje na gradu, program pa so prispevali tudi Pionirski dom – Center za kulturo mladih, ljubljanska gledališča in drugi zavodi. Festivalu se letos prvič pridružujeta Družinski center na Mali ulici in Slovenski gledališki muzej.

Festival se bo že tradicionalno končal s koncertom v Centru urbane kulture Kino Šiška. Letos nas bo razveselila Neca Falk z glasbenim projektom Maček Muri in Muca Maca, ki sodi med največje bisere slovenske glasbene produkcije za otroke in tudi za odrasle, dogodek pa bo obogatil še animirani film Maček Muri (produkcija Invida).

Film na Bobrih

Leto kina je priložnost za vnovičen razmislek o današnji vlogi in pomenu kina, zato bodo otroci in mladi med celotnim festivalom lahko spoznavali njegovo delovanje, pokukali v začetke gibljivih podob in si ogledali kakšno od filmskih klasik. Tako bo v času Bobrov v Kinodvorovi galeriji odprta razstava Moj kino, ki bo otrokom približala zgodovino in delovanje kina. Na njej se bodo mali bobri lahko seznanili s tem, kako deluje kino, kdo dela v njem, kako težak je filmski projektor, in s tem, kako je mogoče postati kinooperater.

Kinodvor bo za festival pripravil tudi dodaten filmski program in ga povezal s Kinobalonom, ki družinam in šolskim skupinam vse leto prinaša izbor kakovostnih animiranih, dokumentarnih in igranih filmov za različne starostne skupine. Pripravljajo še filmske in druge ustvarjalne delavnice, za šolske skupine tudi pogovore. Na spletni strani so brezplačno dostopna pedagoška gradiva in knjižice za otroke, ki izidejo ob posameznih filmih.

Filmsko komponento umetnosti bodo poskušali v svojih programskih sklopih poudariti tudi drugi pripravljavci programa. V Pionirskem domu bodo prikazali nagrajene in druge izbrane filme s prejšnjih festivalov ZOOM. Z animiranim filmom se bodo lahko otroci seznanili v Mestni galeriji Ljubljana, in sicer na delavnici kolaža in animacije v sklopu vzgojno-izobraževalnega programa animiranega filma Slon, nastanku animiranega filma pa bo posvečena tudi delavnica v Trubarjevi hiši literature, na kateri bodo udeleženci spoznali še, kako sta povezana strip in animacija.

V Mestni knjižnici Ljubljana pripravljajo pester izbor filmov, ki si jih bodo otroci lahko ogledali med festivalom. Pripravili pa so tudi pakete tematsko povezanih knjige in filma, ki si jih bo mogoče izposoditi za daljše obdobje kot sicer.

Gledališko-glasbeni program bo letos male bobre razveselil s kar nekaj predstavami in koncerti. Med njimi bosta dve prav na Bobrih doživeli premiero: Juri Muri v Afriki pleše (PTL Ljubljana) in Cepetepetanc (Hanna's atelje sonoričnih umetnosti). Omenimo še predstave Luna na cesti (SMG), Pogumna Molly (Mini teater), Miška kaško kuhala in druge otroške prstne igre (Lutkovno gledališče Zapik), Alica v Čudežni deželi (LGL Ljubljana in LGL Maribor), Turlututu (LGL Ljubljana; Ljubljano bo obiskal tudi avtor Turlututuja Hervé Tullet, ki bo na bobrih vodil kar nekaj zanimivih delavnic). To pa še zdaleč ni vse …

Nekatere od uprizoritev bodo malce filmsko obarvane, saj bodo v predstavah Martin Krpan (SNG Drama Ljubljana in SNG Drama Maribor), Pojoči grad (Forum Ljubljana), Pozor, hud ples! (Zavod EnKnap) na odru pomembno vlogo odigrale filmske projekcije.

Emona na Bobrih

V Mestni galeriji in Mestnem muzeju, Art centru Pionirskega doma in na Ljubljanskem gradu bodo program posvetili predvsem Emoni in praznovanju njene dvatisočletnice.
Tako bo v njihovih prostorih potekala vrsta ustvarjalnih delavnic, na katerih se bodo otroci seznanili z nastankom Emone oziroma s poglavitnimi značilnostmi rimskega mesta, z vsakdanjim življenjem Rimljanov, v grajskih zidovih Ljubljanskega gradu bodo iskali ostanke Emone, si ogledali vodnjak, ki naj bi prav tako izviral iz časa Rimljanov, ter na delavnicah izdelali skoraj čisto prave »rimske« predmete. V Družinskem centru na Mali ulici bodo prebirali pravljice o Emoni.

Več o festivalu

Prijazen spremljevalec festivala Bobri je obsežna programska knjižica, ki so jo pripravili v Slovenskem mladinskem gledališču, starši in otroci pa jo z veseljem hranijo vse leto, saj je postala priljubljen vodič po prireditvah za najmlajše tudi po koncu festivalskih dni. V Kinodvoru pa so znova pripravili odličen delovni zvezek Bobrov dnevnik, ki se bo tokrat najbolj posvetil prav filmu. Obe knjižici ponujata dodatne vsebine, s katerimi bi radi spodbudili kakovostno pripravo na festivalske prireditve, razmislek o videnem, razvijanje lastne ustvarjalnosti in odpiranje prostora domišljije. Otrokom sta brezplačno na voljo na vseh festivalskih prizoriščih.

Letošnje Bobre je pripravilo kar triinpetdeset kulturnih zavodov in skupin, ki ustvarjajo v Ljubljani, prireditve pa bodo potekale na štiriintridesetih prizoriščih v prestolnici, na katerih bodo otroci lahko obiskali sto petinsedemdeset prireditev (sedemdeset gledaliških in glasbenih predstav, osemnajst filmov in kar devetinšestdeset delavnic). Za festival je bilo na voljo 16.458 brezplačnih vstopnic.

Bobri pri najmlajših poleg kulturnega udejstvovanja in odkrivanja še neznanega na različnih kulturnih področjih s pomočjo delavnic, pogovorov, interakcije z občinstvom, dodatnega gradiva … spodbujajo predvsem ustvarjalnost in razvijanje lastne domišljije. Tako festival iz leta v leto ostaja zvest svojemu prvotnemu namenu, kulturno-umetnostni vzgoji in povezovanju številnih javnih zavodov ter organizacij, ki se ukvarjajo s kulturo za najmlajše.

Celoten program Bobrov si lahko ogledate na naslednji spletni povezavi.