petek, 24. 3. 2017

Festival Hiša strpnosti

V Mini teatru bo od 26. marca do 1. aprila 2017 potekal Festival Hiša strpnosti 2017, katerega namen je širiti idejo o strpnosti in pomenu spoštovanja, tako medsebojnega kot spoštovanja različnosti.

Festival Hiša strpnosti organizirata Mini teater in Judovski kulturni center Ljubljana, podpira ga tudi Mestna občina Ljubljana. Zamisel o festivalu se je razvila iz sodelovanja z nosilcem projekta Festival tolerancije (Festival strpnosti) iz Zagreba, ki se je kot festival judovskega filma začel leta 2007. Njegov namen je bilo izobraževanje o holokavstu, da bi tovrstne strahote pravočasno preprečili in se ne bi nikoli več ponovile. V Ljubljani je Festival strpnosti prvič potekal leta 2015.

Ljubljanski Festival Hiša strpnosti postaja pomemben kulturni dogodek, ki s številnimi filmskimi projekcijami, izobraževalnimi jutri, pogovori, koncerti in razstavami širi idejo o strpnosti in pomenu spoštovanja, tako medsebojnega kot spoštovanja različnosti. S skrbno izbranim umetniškim programom opozarja na probleme sodobne družbe in spodbuja k razmišljanju ter razpravam o strpnosti, izključevanju in sovraštvu do marginaliziranih skupin. Filmi, ki bodo na sporedu letošnjega Festivala Hiša strpnosti, so prejeli številna priznanja na najpomembnejših svetovnih festivalih ali so bili nominirani za najuglednejše nagrade.
Najpomembnejši del festivala je izobraževalni program za mlade; gre za izobraževalna jutra, ki odlične filme povezujejo z različnimi predavanji, ter za srečanja s preživelimi iz druge svetovne vojne. Namenjena so učencem višjih razredov osnovne šole, dijakom in študentom.
Glavni umetniški del festivala predstavlja filmski program, ki letos obsega devetnajst igranih, dokumentarnih in kratkih filmov z vsega sveta.
Festival predstavlja tudi dve razstavi. Fotografska razstava Šanghajski geto ponuja – skozi objektiv Arthurja Rothsteina – vpogled v življenje judovskih beguncev, ki so svoja življenja reševali tako, da so pobegnili na Kitajsko. Velika razstava uličnih plakatov o strpnosti avtorja in pobudnika Mirka Ilića pa je izjemen oblikovalski podvig, saj je pri ustvarjanju plakatov sodelovalo triindvajset svetovno znanih oblikovalcev, med drugimi znameniti Milton Glaser, avtor logotipa I <3 (love) New York. Plakati bodo med festivalom razstavljeni na Trgu francoske revolucije.
V sklopu festivala bo na sporedu tudi najnovejša gledališka predstava Mini teatra in Prešernovega gledališča Kranj Judovski pes, po njej pa še predstavitev knjige Bojana Zadravca Vladekova pot v neznano, ki govori o usodi judovske družine iz Murske Sobote.

Vse predstave v okviru festivala so brezplačne, program ter ostale podrobnosti o festivalu najdete na spletni strani Mini teatra.