Fraktali Eve Petrič
V Kazematah Ljubljanskega gradu je na ogled razstava Eve Petrič FRAKTALI na 46°3′S 14°30′V: EMOlju-bljaNA.
Na koliko fraktalov bi se morala razleteti današnja Ljubljana, da bi se nastali fraktali lahko zlepili v enako sestavljanko, kot jo ponuja zlepljeni emonski vrč? Emonec je pil iz njega pred dvema tisočletjema. Od njega nas loči 70 rojstev, 70 porok, 70 pogrebov, 70 dedovanj.
Koliko Emonca je danes v nas po 70 generacijah, na koliko fraktalih Emona še obstaja v nas? Kako različni smo od Emonca in kako enaki smo mu? Če bi se razleteli, kakšni bi bili fraktali današnje Ljubljane?
Fraktali so vzorec, ki nastaja z lepljenjem razbitega vrča. Ta artefakt nam predstavlja našo rimsko dediščino – zelo bananlno, toda nikakor ne zanemarljivo. Od nje se v bistvu nismo kaj prida oddaljili: tudi danes uporabljamo podobne posode in kozarce. Uporabljamo vrče, kot jih potrpežljivo sestavljamo in lepimo iz končkov oddaljene preteklosti.
Kaj lepi nas, Ljubljančane? Iste zadeve kot Emonce? Kaj bo v muzejih ostalo za nami? Danes še vedno uporabljamo iste ceste, vodovod, kanalizacijo, uvajamo enak sistem talnega hlajenja… Ko se sprehajamo po strogem središču Ljubljane, se ta ne razteza kaj bistveno čez meje Emone… Ko zremo na nočno nebo, na Rimsko cesto nad nami, o njej ne vemo kaj bistveno več, kot je vedel Emonec.
Ko gledamo na zvezde Rimske ceste, gledamo v preteklost – zremo morda v čas Emone. Kakšen je pogled z Rimske ceste ta trenutek na nas? Nas Emonci z Rimske ceste v tem trenutku vidijo v prihodnosti?
V realnosti fraktalov obstajamo sočasno, v njej je Emona tu in zdaj, kot je tudi Ljubljana tu in zdaj. Ena je prežeta z drugo, ne le v fraktalih. Ko stopamo po tleh, stopamo po vrhu rimskega zidu, po mozaiku emonske hiše in po prehodih v zgodnje krščanskega središča. Nehote hodimo po dediščini rimske kulture, in prav zaradi nje – dediščina rimske Emone je podlaga tudi današnje Ljubljane.
Emona je v našem znanju, v našem obnašanju, naši ulični ureditvi, naših banalnih predmetih in v temeljnih principih mišljenja. Emona ni oddaljena dva tisoč let – še vedno je tu, med nami in v nas samih.
Razstava je na ogled do 3. decembra 2014, vstop prost!