torek, 11. 10. 2016

Igriva arhitektura

Center arhitekture v sodelovanju z Muzejem sodobne umetnosti Metelkova že sedmo leto zapored pripravlja brezplačne delavnice za otroke na področju arhitekture in prostora »Igriva arhitektura«.

Delavnice so namenjene otrokom med 5. in 12. letom starosti, na njih pa jim bodo mladi arhitekti na sproščen in igriv način odpirali nove svetove ter jih skupaj z njimi gradili.

Program delavnic

Tkana hiša

Sobota, 15. oktober 2016, ob 16. uri, delavnico vodi arhitekt Uroš Rustja.
Hiše so lahko zidane iz opek ali sestavljene iz stebrov in streh. Lahko so steklene ali lesene, kamnite ali glinene. Ali hišo lahko stkemo iz niti? Spoznali bomo, kako so si v pradavnih časih ljudje hišo spletli iz vej in kako jo v daljnih deželah še danes stkejo iz preprog. Spletli bomo svojo »hišo« iz vrvi, ki jih bomo z nekaj preprostimi vozli povezali v streho, steno, gugalnico ali v katero od nešteto drugih stvari, ki oblikujejo prijeten bivalni prostor. Pod streho naše hiše se bomo skrili, za steno bomo pokukali, na gugalnici pa se bomo po napornem tkanju naše hiše iz vrvi spočili.

Most iz špagetov (brez omake)

Sobota, 19. november 2016, ob 16. uri, delavnico vodita arhitekta Anja Patekar in Jernej Borko.
Beton, les, jeklo in tudi steklo so gradiva, ki jih običajno povezujemo z gradnjo mostov, na naši delavnici pa bomo kot konstrukcijo uporabili okusnejši material – naredili bomo most iz špagetov (brez omake). V uvodu našega druženja bomo pregledali zgodovinski razvoj in osnovne zakonitosti konstrukcij – mostov, ki povezujejo celine, države in ljudi. To znanje bomo uporabili pri iskanju ideje o mostu, ki ga bomo izdelali iz špagetov.

Labirint

Sobota, 21. januar 2017, ob 16. uri, delavnico vodita arhitekta Primož Žitnik in Mina Hiršman.
V prvem delu delavnice se bomo seznanili z labirinti in njihovo zgodovino, jih reševali in risali, v drugem delu pa bomo skupaj zgradili in preizkusili pravi labirint. V delavnici bomo na primeru labirinta spoznavali prostor, njegove gradnike in omejitve, hkrati pa se bomo naučili, kako z dvodimenzionalne risbe idejo prenesemo v tridimenzionalni prostor.

Naredi stol

Sobota, 28. februar 2017, ob 16. uri, delavnico vodita arhitekta Klara Zalokar in Klemen Zupančič (Studio Moste).
Italijanski oblikovalec pohištva in arhitekt Enzo Mari je v 70. letih prejšnjega stoletja izdal brezplačno knjižico z naslovom »autoprogettazione?«. V njej je predstavil 19 kosov pohištva za vsakdanjo rabo ter zanje izdelal načrte in navodila za domačo izdelavo z osnovnim orodjem. Na delavnici si bomo ogledali predstavljene projekte in ozadje izdaje knjižice, nato pa po njegovih načrtih izdelali en kos pohištva – stolček »Sedia 1« v otroški velikosti. Sestavili ga bomo iz smrekovih deščic s pomočjo kladiva in žebljičkov. Tako bo na koncu delavnice vsak izmed nas domov odnesel »prav zaresen« kos pohištva. Delavnica zaradi uporabe orodij ni namenjena najmlajšim otrokom oziroma je v tem primeru zaželena prisotnost staršev.

Prostor domišljije

Sobota, 18. marec 2017, ob 16. uri, delavnico vodi arhitekt Ajdin Bajrović.
Za razvoj oblikovanja prostora in odkrivanje njegovih potencialov je vselej potrebno raziskovanje in preizkušanje zunaj meja znanega. Razmišljanja o prostoru, kjer pravila sledijo željam in vizijam ustvarjalcev, že od nekdaj predstavljajo neizčrpen vir navdiha na različnih področjih ustvarjanja. Po pregledu del, kjer so arhitekti presegali meje mogočega, bomo sami oblikovali prostor domišljije neskončnih razsežnosti.

Poznam ta prostor

Sobota, 22. april 2017, ob 16. uri, delavnico vodi arhitekt Matjaž Bolčina.
Umetnostni zgodovinar Fran Šijanec je dejal, da arhitektura ne more neposredno upodabljati življenja. Zato ji bomo za en dan posodili glas. S pomočjo fotografij znane in manj znane arhitekture in slik iz sveta umetnosti se bomo prelevili v pripovedovalce zgodb. Ob tem bomo ves čas pozorno spremljali vlogo arhitekture in ugotavljali, ali ta kakor koli vpliva na nastajanje zgodbe. Za konec bomo izbrane prostore iz naših zgodb prenesli tudi v makete.
 

Projekt Igriva arhitektura podpira Mestna občina Ljubljana.