Jožetu Ciuhi v slovo
Ob smrti častnega meščana Ljubljane, akademskega slikarja, pisatelja in univerzitetnega pedagoga Jožeta Ciuhe je v ponedeljek, 13. aprila 2015, v Mestni hiši potekala žalna seja Mestnega sveta MOL.
V atriju Mestne hiše je bila na dan žalne seje odprta žalna knjiga v spomin na častnega meščana Jožeta Ciuho.
Mestna občina Ljubljana je Jožetu Ciuhu naziv častni meščan glavnega mesta Ljubljane podelila lani, na slavnostni seji Mestnega sveta MOL, ki je potekala 9. maja 2014, na praznik Ljubljane.
V obrazložitvi imenovanja je zapisano:
»Mestna občina Ljubljana podeljuje naziv častni meščan glavnega mesta Ljubljane akademskemu slikarju, pisatelju in univerzitetnemu pedagogu Jožetu Ciuhi
v čast velikemu svetovljanu, ki je ustvarjalno razpet med Ljubljano, Pariz in otok Šipan, a pripaden domoljub, ki s samosvojo dialoško likovno govorico kot nadarjen risar, pronicljiv ilustrator, grafik, akvarelist, mozaicist, avtor tapiserij in obsežnega slikarskega opusa zaznamuje slovensko slikarstvo 20. stoletja z od vsega začetka prepoznavnim likovnim rokopisom. Ob likovnem ustvarjanju tudi s svojim literarnim opusom oznanja duhovno svobodo v iskanju resnice, naseljene v globini človeškega bitja. Z modrostjo, v katero je bil posvečen ob srečanju in študiju vzhodnih religij in kultur, in umetniškim mojstrstvom je navdihnil svoje številne učence doma in v svetu, da so odkrili svoje poslanstvo. S častnim članstvom v Ruski akademiji umetnosti, francoskim in avstrijskim državnim priznanjem ter široko odprtimi vrati uglednih svetovnih galerij in stalnih zbirk, kot sta med drugim dunajska Albertina in londonska Tate Gallery, ga je počastila mednarodna umetniška javnost, da je kot prvi živeči umetnik razstavljal v Van Goghovem muzeju v Amsterdamu in več kot tristokrat v galerijah po vsem svetu. Letos je ob svoji devetdesetletnici doživel odlično obiskano retrospektivno razstavo v Jakopičevi galeriji. Kot umetniški medij, kritični intelektualec, široko razgledan po književnem, kulturnem in duhovnem izročilu ter znanstvenih dosežkih človeštva in svetovni popotnik od Vzhoda do Zahoda, vodi dialog s svojim časom in svetovnimi likovnimi umetniki in pesniki z vedrino, prefinjeno liriko, humorjem, prizadetimi komentarji in družbeno satiro človeških slabosti z znamenitim »opičjim kraljestvom« in skrivnostnimi pismenkami iz sveta zakritega pomena. Umetninam namenja vlogo »ikonogramov človeške odtujenosti«, »pustolovščine v razvoju družbe in pustolovščine lastnega življenja«, zavesti o času in predvsem »odrešujoče svobodnosti« umetniške kreacije v labirintu časa. Ljubljana svetovljanu Jožetu Ciuhi s spoštovanjem in občudovanjem podeljuje naslov častnega meščana, ki širi ugled njen ugled v svetu.«
Jože Ciuha je svoja dela razstavljal v najelitnejših galerijah po vsem svetu. Aprila 2014 se je zaključila leto in pol trajajoča razstava Labirint časa v Galeriji Jakopič, ki je predstavljala vrhunce avtorjeve sedemdesetletne kariere. Z modrostjo, v katero je bil posvečen ob srečanju in študiju vzhodnih religij in kultur, je navdihnil svoje številne učence doma in v svetu. Za svoje delo je prejel številne nagrade, med drugim nagrado Prešernovega sklada leta 1967 in Jakopičevo nagrado leta 1981, za leposlovno knjigo za otroke je bil leta 1965 nagrajen z Levstikovo nagrado, lani pa je prejel nagrado za življenjsko delo na področju knjižne ilustracije.