ponedeljek, 24. 6. 2013

Kinobalon kot primer dobre prakse o stanju filmske vzgoje v EU

Mestna občina Ljubljana in Kinobalon v Kinodvoru sta primer dobre prakse v mednarodnih raziskavah o stanju filmske vzgoje v EU.

Slovenija je v letu 2011 sodelovala pri raziskavi o stanju filmske vzgoje v Evropi, ki jo je v pripravi novega sedemletnega programa EU namenjenega kulturnemu in ustvarjalnemu sektorju z naslovom Ustvarjalna Evropa naročila Evropska komisija, vodil pa Britanski filmski inštitut (BFI). Novi program bo namreč prvič omogočal tudi sofinanciranje filmsko-vzgojnih programov. Podatke je za Slovenijo zbiral in posredoval Slovenski filmski center, rezultati raziskave pa so objavljeni na naslednji povezavi.

Raziskava je kot primer dobre prakse izpostavila prav program filmske vzgoje za otroke in mlade Kinobalon v Kinodvoru ter pomen podpore Mestne občine Ljubljana tovrstnim programom, med sorodnimi programi pa še Vzgojno-izobraževalni program animiranega filma Slon v organizaciji Društva 2 Koluta in festival Videomanija v organizaciji Elektrotehniško - računalniške strokovne šole in gimnazije Ljubljana. Rezultati raziskave so osvetlili pomen zagotavljanja javnih sredstev za kakovostno in dostopno izvajanje kulturno-umetnostnih programov. Prav sodelovanje med Mestno občino Ljubljana in javnim zavodom Kinodvor, ki ga je MOL ustanovila za kinematografsko dejavnost v javnem interesu, je bilo kot primer dobre prakse izpostavljeno že v poročilu Evropske unije o dostopnosti kulturno-vzgojnih programov (OMC - European Union Open Method of Coordination), ki ga je za Slovenijo pripravilo tedanje Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport RS v letu 2012.

Britanski filmski inštitut za Evropsko komisijo v tem letu pripravlja tudi raziskavo o uporabi avdio-vizualnih vsebin v šolah in je k sodelovanju že povabil Kinodvor, ki ima pri svojem filmsko-vzgojnem programu veliko izkušenj in nenehen stik z izobraževalnimi ustanovami in tovrstnih praksah na šolah.

Oddelek za kulturo MOL