sreda, 20. 5. 2015

LJUBA na Ljubljanskem barju

Na območju Ljubljanskega barja poteka projekt »Ljudje za barje – ohranjanje biotske pestrosti na Ljubljanskem barju« - LJUBA.

Projekt je sofinanciran s sredstvi Programa Finančnega mehanizma Evropskega gospodarskega prostora (EGP) in bo potekal do konca aprila 2016. Projektni partnerji so Zavod RS za varstvo narave, Krajinski park Ljubljansko barje, KGZS – Zavod Ljubljana in Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Celotna vrednost znaša 554.274,20 EUR, od tega je 94,9 % sofinancirana s strani EGP.

Ljubljansko barje je eno od biotsko najpestrejših in najpomembnejših območij v Sloveniji. Skozi tisočletja je prisotnost človeka izoblikovala krajino in soustvarila pogoje za življenje dandanašnjim številnim redkim, ogroženim in zavarovanim živalskim in rastlinskim vrstam. Raziskave kažejo, da se je na Ljubljanskem barju stanje številnih vrst in njihovih habitatov v zadnjih desetletjih poslabšalo, predvsem zaradi sprememb v kmetijski rabi. S projektom LJUBA želijo prispevati k izboljšanju stanja treh Natura 2000 kvalifikacijskih habitatnih tipov (mokrotni travniki z modro stožko, vlažni mezotrofni travniki z lisičjim repom in zdravilno strašnico, nizko barje) in štirih Natura 2000 kvalifikacijskih vrst (Loeselova grezovka, barjanski okarček, strašničin mravljiščar, travniški postavnež) na območju Ljubljanskega barja.
Javnosti bodo predstavili pomembno in odgovorno vlogo kmetijstva za ohranjanje biotske pestrosti na Ljubljanskem barju ter skušali čim več nosilcev kmetijskih gospodarstev usmeriti k naravi prijaznim kmetijskim praksam, tudi s pomočjo izboljšanega sodelovanja med kmetijsko in naravovarstveno stroko na tem območju. Na izbranih zemljiščih, med katerimi bodo tudi zemljišča v lasti MOL, bodo preizkušali različne metode odstranjevanja invazivne tujerodne rastlinske vrste kanadske in orjaške zlate rozge ter skupaj s prostovoljci odstranili lesno zarast v dolini Strajanovega brega, kjer je še zadnji ostanek nizkega barja na Ljubljanskem barju. V prihodnjih mesecih bodo izvedli več srečanj in individualnih pogovorov z upravljalci kmetijskih zemljišč na Ljubljanskem barju o primernih načinih upravljanja travišči, ki bi bili prijazni do metuljev, ptic in ostalih vrst ter njihovih življenjskih okolij in bi hkrati omogočili dolgoročno ohranjanje ravnotežja v naravi ter ustrezne kvalitete življenja na območju Ljubljanskega barja.

Podrobnejši podatki o projektu so objavljeni tukaj.