ponedeljek, 30. 1. 2012

Ljubljana na poti k mestu literature

Mestna občina Ljubljana je oddala kandidaturo za Unescov naslov "Ljubljana - mesto literature".

Po vsestransko uspelem Unescovem letu Ljubljane – svetovne prestolnice knjige 2010, ko sta bila knjiga in branje osrednji temi dogajanja in medijske pozornosti ne le v Ljubljani, ampak tudi v Sloveniji in v svetu, je decembra lani takratni župan Zoran Janković podpisal tudi kandidaturo Ljubljane za Unescov naslov Ljubljana – mesto literature, ki so jo pripravili na Oddelku za kulturo Mestne občine Ljubljana.

Program kandidature Ljubljano promovira kot prestolnico knjige tako na nacionalni kot na mednarodni ravni. Pri tem je osredotočen na zavest, da je knjiga predmet splošne omike in znanja, obenem pa se s pridobitvijo Unescovega naslova mesto literature Ljubljana zavezuje, da bo trajno skrbela za podporo razvoju področja knjige, napovedan je knjižni festival Praznik knjige, nadaljevanje vsakoletnega festivala Literature sveta, nadaljevanje projekta Knjiga in mesto in odprt bo tudi prostovoljni center za poučevanje branja in pisanja literature.

V letu 2010, ko je Ljubljana nosila Unescov naslov svetovna prestolnica knjige, se je potrdilo, da ima knjiga v Ljubljani svoj dom in svoje bralce. Festival Literature sveta je v Ljubljano pripeljal svetovno znane in aktualne avtorje, z različnimi prijemi in pristopi promoviral literaturo ter dosegel velik odmev v javnosti.
Z novim knjižnim festivalom Praznik knjige, ki naj bi trajal predvidoma mesec dni (pozna pomlad oziroma zgodnje poletje 2013), pa namerava Ljubljana povezati številne akterje na področju knjižne kulture in z dogodki, zlasti na odprtih javnih površinah, poskrbeti za razpoznaven knjižni utrip prestolnice.
Dediščina programskega sklopa Knjiga in mesto, dela programa Ljubljana – svetovna prestolnica knjige 2010, bo tako lahko trajneje živela tudi naprej in po vsej državi.
Z ustanovitvijo centra za pomoč učencem pri pisnem izražanju in za pomoč učiteljem, ki bi učence radi navdušili nad besedno umetnostjo po vzoru projekta 826, ki ga je ustanovila skupina književnikov iz San Francisca, bodo v Ljubljani odprta vrata vsem, ki bodo želeli sodelovati v njegovem družbeno koristnem delovanju za mlade in se zavedajo pomena estetske komunikacije osnovnošolskih otrok in tudi starejših. V centru bodo delovali prostovoljci, nosilno vlogo bosta imela časopis za umetnost, kulturo in družbo Pogledi, ki je začel izhajati 7. aprila 2010 v okviru projekta Ljubljana – svetovna prestolnica knjige 2010, in mestni javni zavod Mladi zmaji, ki deluje kot center za prostočasne dejavnosti za mlade in otroke. K sodelovanju bosta povabljena Društvo slovenskih pisateljev in Ministrstvo za šolstvo RS.

V Mestni občini Ljubljana bomo k sooblikovanju in izvedbi programov, ki smo jih prijavili v kandidaturi za pridobitev trajnega Unescovega naslova mesto literature povabili vsa stanovska društva, ki delujejo na področju knjige v Sloveniji.

Pesnik Veno Taufer, predsednik Društva slovenskih pisateljev je v spremnem besedilu h kandidaturi zapisal:
» Leta 2010, ko so pisatelji in pesniki z vsega sveta prihajali v Ljubljano, v tem letu svetovne prestolnice knjige, sem nemalokrat pomislil na tragične usode mnogih slovenskih pesnikov, mož peres, ki so svoja življenja in delo posvečali ne le svojemu preživetju, marveč tudi preživetju naroda, njegovega jezika in duha, ki je premnoge ljubezni in krute usode akumuliral v tem jeziku, zgodbah, pesmih. Na nekaterih ulicah, ob nekaterih starih srednjeveških hišah, renesančnih palačah, baročnih stavbah, ob reki, ko sem stopal med mnogimi pomembnimi, znanimi pisci in njihovimi tujimi govoricami,sem pomislil nanje, ki so umirali mladi za jetiko, mnogi izčrpani, nepriznani, a zaljubljeni v svojo umetniško poklicanost: glejte, dočakali ste, lahko ste ponosni na svoje vizije, postajajo svetovne vizije pesniškega bratstva. Tudi iz kakšnega čisto banalnega ali s trpljenjem zaznamovanega dogodka , če se ga dotakne pesniška misel, pesniška solidarnost, vizionarnost, lahko to naredi nov človeški čudež.«


Naslov "mesto literature" Unesco podeljuje v okviru svoje Mreže ustvarjalnih mest, doslej pa so ga  prejeli: Edinburg (leta 2004), Melbourne in Iowa( 2008), Dublin (2010) in Reykjavik (2011).

O ljubljanski kandidaturi bodo na Unescu presojali maja letos, za ta trajni Unescov naslov pa lahko kandidira več mest hkrati.