četrtek, 27. 11. 2014

Ljubljana na srečanju EUROCITES delovne skupine za področje brezdomstva

Predstavnika Mestne občine Ljubljana sta se 25. in 26. novembra 2014 udeležila srečanja EUROCITES delovne skupine za področje brezdomstva v Bruslju.

Po prvem letnem srečanju EUROCITES delovne skupine za področje brezdomstva, ki je bilo organizirano junija v Newcastlu, sta se direktor Javnega stanovanjskega sklada MOL Sašo Rink in predstavnica Oddelka za zdravje in socialno varstvo MOL Alenka Žagar udeležila drugega srečanja te skupine, ki je tokrat potekalo 25. in 26. novembra 2014 v Bruslju.

Glavna tema srečanja je bila preventiva brezdomstva in preprečevanje deložacij. V osrednjem sklopu je bil poleg primerov iz Londona in Newcastla predstavljen tudi primer dobre prakse iz Ljubljane. Sašo Rink, direktor Javnega stanovanjskega sklada MOL, je navzočim predstavil kako v Ljubljani pri zagotavljanju neprofitnih najemnih stanovanj in nujnih bivalnih enot skrbimo za preprečevanje deložacij ter s tem najhujših stisk in brezdomstva.

Nato se je z navzočimi srečala predstavnica Evropske Komisije za področje socialne vključenosti in zmanjševanja revščine, kjer želijo s svojimi nadaljnjimi ukrepi v večji meri kot do sedaj neposredno spodbuditi lokalno raven oziroma mesta. V nadaljevanju so bili predstavniki mest seznanjeni z razpoložljivimi in možnimi viri financiranja iz evropskih sredstev za izmenjavo dobrih praks, raziskovanje ter druge projekte s področja socialne vključenosti/ brezdomstva.

Drugi dan je srečanje potekalo hkrati z EUROCITIES delovno skupino za vključevanje Romov, kjer so predstavniki mest izmenjali izkušnje z Romsko populacijo in migranti na treh ključnih področjih: nastanitve, delo in socialna varnost, zdravje in zdravstveno varstvo, javni red in varnostne politike.

Srečanja EUROCITIES delovne skupine za področje brezdomstva v Bruslju so se poleg predstavnic in predstavnikov mreže EUROCITIES in združenja FEANTSA (European Federation of National Organisations working with the Homeless) udeležili tudi predstavniki Barcelone, Brne, Essna, Dunaja, Bremna, Gothenburga, Londona, Newcastla, Osla, Stockholma, Utrechta in Ljubljane.

Mrežo EUROCITIES so leta 1986 ustanovili župani šestih velikih evropskih mest: Barcelone, Birminghama, Frankfurta, Lyona, Milana in Rotterdama, danes pa je vanjo vključenih več kot 130 največjih evropskih mest ter 40 partnerskih mest, v katerih živi 130 milijonov ljudi.

Mreža EUROCITIES predstavlja kanal za komuniciranje z evropskimi ustanovami in jo priznavajo kot pomembno partnerico v evropski skupnosti. V okviru EUROCITES deluje šest tematskih forumov ter številne delovne skupine in projekti, kar vključenim mestom ponuja široke možnosti za izmenjavo izkušenj, znanj in idej za ustvarjanje prijaznih in vključujočih rešitev v urbanih okoljih.

Ljubljana je članica organizacije EUROCITIES od leta 1995.