sreda, 14. 7. 2010

»Ljubljana, pametno mesto«

Kako se lahko borite proti onesnaževanju, skrbite za varčno porabo energije, posadite virtualno drevo? Odgovori se skrivajo v projektu »Ljubljana, pametno mesto«.

Dosedanje izkušnje kažejo, da ukrepi mestnih oblasti niso dovolj za doseganje okoljskih ciljev. Okolju prijaznejša morajo biti tudi dejanja prebivalcev mest in predvsem organizacij. S projektom »Ljubljana, pametno mesto« zato vas vabimo, da se nam pridružite in tudi sami, s svojimi dejanji poskrbite za čisti zrak, vodo, zemljo in pametno uporabo energije v našem mestu. Tako bomo namreč vsi živeli bolje.

Pridružite se nam lahko na spletnih straneh pametnega mesta, kjer so opisani načini, kako lahko z vsakdanjimi dejanji pripomoreš k uresničevanju skupnega cilja – čistega okolja in pametnega življenja v Ljubljani. Posadite lahko tudi svoje virtualno drevo!

V skrbi za okolje meščanke in meščani Ljubljane niso sami. Veliko smo že storili in še več bomo.

Ali ste vedeli, da smo povečali delež gospodinjstev, priključenih na napravo za obdelavo odpadne vode, kar na 95%? Ste vedeli, da bomo s prigradnjo plinske turbine z utilizatorjem ter zamenjavo obstoječe parne turbine v TE-TOL več kot podvojili proizvodnjo električne energije iz soproizvodnje, zmanjšali porabo premoga za več kot polovico ter tako zmanjšali emisije ogljikovega dioksida, dušikovih oksidov, žveplovega dioksida in prahu?

Tudi flota javnega transporta Ljubljane postaja vedno bolj zelena. Po mestnih progah vozi 34 novih, standardu EURO5 prilagojenih mestih avtobusov. Do leta 2013 pa bomo našo LPP flota nadgradili z 206 novimi nizkoemisijskimi avtobusi, ki so prijaznejši do okolja pa tudi do invalidov.

Za našo zemljo bomo skrbeli z Regijskim centrom za ravnanje z odpadki, ki bo procesiral odpadke kar 414.000 prebivalcev. Poleg zmanjšanja količin odpadkov za odlaganje in predelave odpadkov bo omogočal tudi pridobivanje sekundarnega goriva. Projekt bomo zaključili leta 2014.

Projekt »Ljubljana, pametno mesto« na enem mestu povzema aktivnosti, ki so usmerjene k boljši kakovosti življenja in boljšim urbanim storitvam z uporabo naprednih tehnologij in okoljsko sprejemljivih ukrepov. Na istem spletišču združujemo dva pogleda, oba enako pomembna za doseganje okoljskih ciljev: institucionalnih ukrepov mestnih oblasti in okoljsko prijaznega ravnanja posameznikov.

Komunikacijski del projekta financira Siemens kot del svoje regionalne pobude »Smart Cities«, ki sicer vzporedno teče tudi v nekaterih drugih mestih na Norveškem, Švedskem, Španiji in Rusiji.

Informacije o projektu Ljubljana, pametno mesto so zbrane na spletni strani www.ljubljanapametnomesto.si.