torek, 13. 7. 2010

Ljubljana, pametno mesto

V Mestni občini Ljubljana že več let spremljamo Energetsko bilanco MOL.

V Mestni občini Ljubljana že več let spremljamo Energetsko bilanco MOL. V okviru priprave Lokalnega energetskega koncepta za MOL in izpolnjevanja Zaveze županov 2020 smo v preteklih letih pripravili analizo stanja glede energetske učinkovitosti in rabe različnih energentov na področju stavb v lasti MOL, javnih zavodov ter podjetij v okviru MOL, industrije in poslovnih subjektov ter javnega transporta (MOL) in prevoznih sredstev podjetij v okviru Javnega Holdinga Ljubljana in MOL.

Po zaključenih popisih in analizah bo Lokalni energetski koncept predvidel tudi ukrepe za izboljšanje stanja glede energetske učinkovitosti in možnosti rabe obnovljivih virov energije.

V sklopu projekta »Ljubljana, pametno mesto« je podjetje Siemens, kot pobudnik in pripravljavec omenjenega projekta, na osnovi velikosti objektov in v dogovoru s predstavniki MOL, izvedel analizo možnih prihrankov na dveh ljubljanskih osnovnih šolah, ki je pokazala, da imajo javni zavodi še precej rezerve pri svojih izdatkih za energijo.

V sklopu prizadevanj Mestne občine Ljubljana, da v svojih objektih zmanjša izdatke za energijo in emisije toplogrednih plinov, je tako strokovna ekipa Siemensa opravila energetska pregleda na OŠ dr. Vita Kraigherja in OŠ Jožeta Moškriča. Analiza je pokazala, da bi lahko v omenjenih objektih prihranki za energijo znašali vsaj 30.000 EUR letno, investicija v potrebno opremo, s katero bi prihranke dosegli, pa bi se povrnila prej kot v petih letih. Z energetsko prenovo obeh šol bi se zmanjšale tudi emisije CO2, in sicer vsaj za 166 ton letno.

Navedena objekta sta bila izbrana na osnovi analize stanja, ki jo je v sodelovanju z ZRMK pripravila Mestna občina Ljubljana po kriteriju velikosti in rabe energije. S strani Siemensa scenariji, po katerih naj bi obe šoli dosegli predvidene prihranke, temeljijo predvsem na investicijah v opremo na področju avtomatizacije stavbe in ne investicij v samo lupino stavbe. Ob tem dodajmo, da dolgoročni plan MOL predvideva tudi investicije v energetsko varčno prenovo stavb.

Priporočeni ukrepi, s katerimi bi lahko dosegali prihranke, so predvsem vgradnja ustreznih sistemov za spremljanje in nadzor energije, vgradnja novih zanesljivih nadzornih sistemov za vse potrebne dele energetskih sistemov stavb, izboljšanje sistema osvetlitve ter v primeru OŠ Jožeta Moškriča tudi zamenjava obstoječe energetske opreme.

MOL bo začela v skladu s predvidevanji, ki jih je analiza le potrdila, izvajati nekatere ukrepe. Med drugim bo v tistih stavbah, ki kažejo velik potencial prihrankov, natančno spremljala porabo energentov in stanje relevantnih parametrov (temperatura, svetloba), na podlagi česar bo mogoče učinkovito načrtovati investicije v energetske prenove ter zagotoviti ustrezna sredstva za financiranje.

To so le nekateri elementi projekta Ljubljana, pametno mesto, ki ga začenjamo v prvi polovici julija 2010. Njegov namen je združiti različne pobude in projekte MOL v smer večje okoljske učinkovitosti, predvsem pa delovati na področju obveščanja in osveščanja meščanov. Izkušnje in raziskave namreč kažejo, da ukrepi mestnih oblasti niso dovolj za doseganje okoljskih ciljev, pač pa morajo biti okolju prijaznejša tudi dejanja prebivalcev mest in predvsem organizacij. Zato se bo avgusta 2010 začela tudi komunikacijska kampanja z naslovom Ljubljana, pametno mesto, katere namen je prebivalce Ljubljane prijazno seznaniti z okoljskimi posledicami njihovih vsakdanjih dejanj, jih spodbuditi k temu, da svoje dobre prakse delijo z drugimi ter jih obvestiti, katere pobude v smeri pametne prestolnice je Ljubljana doslej že udejanjila.

Komunikacijski del projekta financira Siemens kot del svoje regionalne pobude »Smart Cities«, ki sicer vzporedno teče tudi v nekaterih drugih mestih na Norveškem, Švedskem, Španiji in Rusiji.

Več o projektu na spletni strani www.ljubljanapametnomesto.si.