petek, 11. 3. 2016

Ljubljana, Zelena prestolnica Evrope 2016

10. marca 216 je Mestna občina Ljubljana s celodnevnim dogajanjem slovesno obeležila naziv Zelena prestolnica Evrope 2016.

Dopoldne je v Stanovski dvorani na Ljubljanskem gradu potekal zajtrk »Odgovorni danes - solidarni s prihodnjimi generacijami.«, na katerem so sodelovali Đorđe Balašević, Tomo Križnar, Janez Škrabec, Emil Tedeschi in dr. Aleksander Zadel. Med drugim so izpostavili, da mora k boljšemu življenju in ohranjanju okolja prispevati vsak po svojih močeh.
Sledila je okrogla miza županov »Mesta prihodnosti. Kako biti rešitev in ne problem.«, na kateri so poleg župana Zorana Jankovića sodelovali še župani Beograda, Budimpešte, Istanbula in Sofije ter evropska komisarka za mobilnost in promet Violeta Bulc.
Sodelujoči so se strinjali, da politične odločitve na okoljskem področju niso pomembne, dokler ne odmevajo v življenju ljudi, župan Zoran Janković pa je ob tem izpostavil še, da je za spremembe treba pripraviti zelo dobre načrte, predvsem pa imeti pogum.
Dogajanje je vrhunec doseglo z večerno slovesno otvoritvijo Ljubljane, Zelene prestolnice Evrope 2016, v dvorani Stožice, na kateri so bili nanizani nekateri od mnogih okoljskih projektov zadnjih let. Slavnostni govorniki so bili predsednik vlade Republike Slovenije dr. Miro Cerar, evropski komisar za okolje, pomorske zadeve in ribištvo Karmenu Vella, evropska komisarka za mobilnost in promet Violeta Bulc ter župan Zoran Janković.
Dr. Miro Cerar je med drugim izpostavil, da je danes, ko so mnoga mesta vedno bolj onesnažena, Ljubljana še bolj čista in zelena, zato jo ponosno naslavljamo kot zeleno prestolnico Evrope.
Evropska komisarka Violeta Bulc je poudarila, da Ljubljana že vrsto let prevzema vodilno vlogo pri številnih inovativnih projektih, tudi na področju mobilnosti ter da je za zagotavljanje trajnostnega razvoja pomembno, da je zeleno mesto tudi pametno mesto, odprto za razcvet inovacij.
Evropski komisar za okolje, pomorske zadeve in ribištvo Karmenu Vella je med drugim povedal, da so vsi Evropejci ponosni na svoja mesta, le redki pa se lahko pohvalijo, da živijo v zeleni prestolnici. Dodal je, da generacije, ki prihajajo, pričakujejo in imajo tudi pravico do zdravega okolja, mi pa jim to dolgujemo.
Župan Zoran Janković pa je poudaril, da je zanj danes dan hvaležnosti in dan ponosa. Ob tem je posebej poudaril potrebo po solidarnosti, tako do sočloveka, kot do generacij, ki prihajajo, da jim bomo zapustili naravo enako ohranjeno, kot jo imamo mi. Dodal je, da bomo našim vnukom lahko rekli - da, dobili boste mesto, na katerega boste tudi vi ponosni in ga boste lahko razvijali. »Sem ponosen, da je Ljubljana zelena, čista, varna in ljubezniva. Ali preprosto rečeno - zame najlepše mesto na svetu," je svoj nagovor obiskovalcem otvoritvene slovesnosti zaključil župan.

V Ljubljani, Zeleni prestolnici Evrope 2016, smo po mnenju Evropske komisije naredili največ sprememb v kakovosti življenja v najkrajšem času. Že leta 2007 smo z oblikovanjem Vizije Ljubljana 2025 stopili na pot trajnostnega razvoja mesta, v okviru katerega sledimo zastavljenim ciljem – zagotoviti kakovostno življenje vsem našim meščankam in meščanom v zelenem, čistem, varnem, solidarnem in urejenem mestu. Naziv ima za Ljubljano velik pomen, saj nas uvršča na evropski in svetovni zemljevid trajnostnih mest, hkrati pa smo edina zelena prestolnica v osrednji in jugovzhodni Evropi.