sreda, 21. 6. 2023

Ljubljanski ledenik: inovativna pobuda za spopadanje z vročinskimi valovi

Predstavljamo vam projekt Ljubljanski ledenik, ki smo ga pripravili v sodelovanju z Inštitutom za zdravje in okolje in katerega namen je ozaveščanje javnosti o problematiki vročinskih valov.

Podnebne spremembe so tu in naučiti se moramo živeti z njimi. V Ljubljani izvajamo številne ukrepe za blaženje posledic podnebnih sprememb, veliko pozornosti pa namenjamo tudi ozaveščanju meščank in meščanov glede spopadanja z njihovimi posledicami.
Ob prihodu poletja in vročinskih valov je nujno, da upoštevamo preventivne ukrepe za ohranjanje zdravja in dobrega počutja, zato smo ob okviru projekta po mestu namestili plakate s sporočili, ki opozarjajo na preventivne ukrepe in ustrezna ravnanja v času vročine.

Ledenik 1

Na plakate, ki jih lahko najdete tudi s pomočjo zemljevida na spletni strani projekta, smo umestili QR kodo, preko katere bo mogoče dostopati do vsebin, povezanih z zaščito in preventivnimi ukrepi med vročinskimi valovi. Poleg tega bodo plakati mimoidoče usmerjali k lokacijam v mestu, ki nudijo senco in hlad ter so opremljene s pitniki, kjer se lahko odžejamo s kakovostno pitno vodo. Vsak posameznik bo lahko svoje znanje o vročinskem stresu in preventivi preveril s spletnim kvizom.
Nataša Jazbinšek Seršen, vodja Oddelka za varstvo okolja na Mestni občini Ljubljana izpostavlja, da si na Mestni občini Ljubljana vseskozi prizadevamo za visoko kakovost življenja meščank in meščanov. »V vročih poletnih mesecih poudarjamo pomen zelenih površin, ki jih je v mestu veliko in jih še širimo, zasajamo nova drevesa, ozelenjujemo avtobusne nadstrešnice (letos smo jih ozelenili kar 15), širimo območje za pešce, ki bo kmalu obsegalo že 19 ha… Ker se tudi v Ljubljani soočamo z vročinskimi valovi, ki prinašajo tveganja posebej za skupine, kot so starejši, kronični bolniki in dojenčki, so preventivne, ozaveščevalne akcije, kot je Ljubljanski ledenik, zelo pomembne in z veseljem sodelujemo pri njihovi izvedbi.«
Tomaž Gorenc, direktor Inštituta za zdravje in okolje poudarja, da si s projektom Ljubljanski ledenik prizadevajo ozaveščati in spodbujati izvajanje preventivnih ukrepov v času vročine ter izboljšati kakovost življenja v vse bolj vročem okolju, še posebej med ranljivejšimi skupinami.

Projekt Ljubljanski ledenik poteka do oktobra 2023, sofinanciramo ga v okviru Javnega razpisa za sofinanciranje projektov nevladnih organizacij in neprofitnih organizacij v MOL za leto 2023 s področja varstva okolja.

Ljubljana med 100 podnebno nevtralnimi mesti

Ljubljana je bila izbrana kot eno od 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest. Na poziv Evropske komisije se je sicer prijavilo 377 mest.
Evropska komisija bo izbrana mesta spremljala in podpirala pri preobrazbi za doseganje podnebne nevtralnosti do leta 2030. Izbrana mesta bodo delovala kot eksperimentalna in inovacijska središča, ki bodo drugim evropskim mestom zgled za doseganje ogljične nevtralnosti, deležna bodo podpore in svetovanja, prednosti pri črpanju evropskih sredstev, sodelovanja v inovacijskih aktivnostih ter pilotnih in demonstracijskih projektih, povezovanja, izmenjav dobrih praks in visoke prepoznavnosti.

 

Preberite tudi: