torek, 4. 10. 2011

Mednarodna delavnica TPL

V organizaciji Tehnološkega parka Ljubljana je v ponedeljek, 3. oktobra 2011, v Ljubljani potekala mednarodna delavnica z naslovom "Driving forces for R&D and innovative companies’ international mobility".

Teme mednarodne delavnice, katere so se udeležili predstavniki evropskih tehnoloških in znanstvenih parkov, predstavniki slovenskih ministrstev in predstavniki domačega podpornega okolja so bile:

- Katere vrste storitev, in pod kakšnimi pogoji se lahko ponudi podjetjem v tujini v partnerstvu z znanstvenimi in tehnološkimi parki?

- Programi mreženja za izbrane skupine inovativnih podjetij, ki jih omogočajo različne "business-to-business" platforme

- Kako vzpostaviti delovne odnose z vladnimi institucijami v podporo globalizacije podjetij (poslovna diplomacija, različni vladni programi za spodbujanje internacionalizacije podjetij).

Iztok Lesjak, direktor Tehnološkega parka Ljubljana, ki je predseduje Evropski sekciji Svetovnega združenja znanstvenih parkov - International Association of Science Parks (ISAP) je uvodoma predstavil nove storitve Tehnološkega parka Ljubljana s poudarkom na Start: up Slovenija in nadaljevanje tega z novo storitvijo oziroma blagovno znamko GoGlobal Slovenija, ki ga izvaja v strateškem partnerstvu s Tovarno Podjemov. Program vključuje celovit sistem podpore, ki nastaja na temelju globalne partnerske mreže znanstveno-tehnoloških parkov vključenih v mrežo IASP. V okviru programa bodo podjetnikom na globalnih partnerskih lokacijah ponujene možnosti ugodnega koriščenja poslovne infrastrukture (pisarna, seminarski prostori, administrativna in IT podpora), koriščenje ugleda odličnih partnerskih organizacij pri navezovanju stikov, zagotavljanje vstopnic za lokalne programe in dogodke, organizacija predstavitev pred potencialnimi investitorji oziroma strateškimi partnerji, osebno svetovanje lokalnega strokovnjaka oziroma coaching izkušenega podjetnika in ne nazadnje tudi povezovanje in dogovarjanje s potencialnimi kupci. Poseben poudarek je dan sodelovanju s ključnimi razvojnimi regijami sveta: ZDA, Kitajsko, Brazilijo, Indijo, Rusijo, inovativnimi razvojnimi regijami Evropske unije in Izraelom.

Ob tem je Juan Antonio Bertolin, direktor Science and Technology Park of the University Jaume I of Castellon. poudaril: "Sodelovanje med tehnološkimi parki in inkubatorji odpira nove možnosti za mednarodno sodelovanje med rezidenti podjetji na eni strani in na drugi strani izmenjave znanja in najboljših praks med parki".

Zaključki mednarodne delavnice "Driving forces for R&D and innovative companies’ international mobility", ki bodo tehnološkim parkom in inkubatorjem služile kot smernice za spodbude in razvoj storitev za podporo pri internacionalizaciji, so:

  • Tehnološki parki in inkubatorji naj nudijo storitve z dodano vrednostjo, osnovne storitve pa naj nudijo agencije in organizacije za tuje investicije. Podjetja morajo sofinancirati uporabljene storitve.
  • Podjetja potrebujejo povezovanje in globalno usmerjenost, če želijo uspeti.
  • Potrebno je imeti nekaj dobrih praks, da k internacionalizaciji spodbudiš ostala podjetja.
  • Naloga tehnoloških parkov in inkubatorjev je podrobno poznati svoja podjetja članice.
  • Pri vstopu na tuje trge je potrebno razmišljati o navadah tamkajšnjih kupcev.
  • Za mednarodno povezovanje podjetij je potrebno imeti kredibilnost in zaupanje obeh strani

Svetovno združenje znanstvenih parkov - IASP s svojimi člani pospešuje konkurenčnost podjetij in prispeva k svetovnemu gospodarskemu razvoju s pomočjo inovacij, podjetništva ter prenosa znanja in tehnologij. Tehnološki park Ljubljana je dvoletno predsedovanje Evropski sekciji Svetovnega združenja znanstvenih parkov IASP prevzel junija 2010.

Tehnološki park Ljubljana