sreda, 10. 5. 2017

Mednarodna konferenca o krožnem gospodarstvu

V Ljubljani bo 11. in 12. maja 2017 potekala mednarodna konferenca o krožnem gospodarstvu, ki ga organizira povezovalna platforma Circular Change.

Srečanje je zasnovano kot dvodnevno popotovanje prek treh ključnih vidikov krožne tranzicije: sistemskega (regulatornega), poslovnega (preobrazba poslovnih modelov v krožne) in kulturnega (prenova vrednot), ki ga povzema miselni koncept z naslovom Krožni tikotnik ("The Circular Triangle").

Pozicioniranje Slovenije kot države voditeljice v krožni tranziciji
Slovenija ima veliko razvojno priložnost za prehod v krožno gospodarstvo, s čimer se lahko pridruži vodilni skupini najbolj razvitih evropskih držav, ki na tem področju že dosegajo zavidljive rezultate. Ta priložnost izhaja iz njenih zgodovinskih, družbeno-ekonomskih, geostrateških in naravnih danosti. Še dodatno jo krepi iskanje odgovorov po vsem svetu na razmere globalne absolutne redkosti virov ob naraščajočem številu prebivalstva, ki že danes močno spreminja pogoje gospodarjenja v domala vseh gospodarskih panogah. Spodbujajo jo tudi usmeritve EU v krožno gospodarstvo, ki postaja ključni vidik evropske konkurenčnosti.

Prvi dan konference v Ljubljani bo udeležence nagovoril župan Zoran Janković, nato pa se bodo posvetili izzivom in zgledom preobrazbe poslovnih modelov v krožne. Osrednji govornik bo Christiaan Kraaijenhagen, za njim pa bodo nastopili še Matej Šuštarič z Instituta za celulozo in papir, Michele Posocco, predstavnik druzbe Favini, ki je ena najbolj inovativnih v panogi. Vzporednico preobrazbe papirne industrije, ki v Sloveniji poteka v koordinaciji Instituta za celulozo in papir v projektu CELKROG, bo zagotovo imela konstruktivno primerjavo z izjemnim zgledom tega italijanskega podjetja iz Trevisa.
Strokovnjakinja za preobrazbo poslovnih modelov v panogi visoke potrošnje Melanie Seier Larsen z BCGja bo izpostavila uspešne zglede izbranih globalnih podjetij. Markus Laubscher, ki je odgovoren za področje trajnostnega poslovanja v Philipsu, bo ponazoril krožno preobrazbo ene najbolj inovativnih korporacij v svetu.
Iain Gulland, CEO Zero Waste Scotland, bo uvedel vsebinski sklop, namenjen sistemskim vprašanjem krožnega prehoda regij in držav, ki se bo nadaljeval z delavnico, osredotočeno na izzive krožne tranzicije v Braziliji, Slovaški in Sloveniji.
Na četrtkovem AmChamovem zajtrku na Ljubljanskem Gradu bodo med drugim govorili o tem, kaj ostaja in gre naprej po letu, ko je Ljubljana nosila naziv Zelena prestolnica Evrope 2016. Ljubljana je med drugim lani postala tudi članica programa Circular Cities pri Fundaciji Ellen MacArthur.

Podrobnosti o konferenci – del bo potekal tudi v Mariboru - najdete na spletni strani www.circularchange.com.