Mednarodni dan boja proti otroškem raku - navdihniti ukrepanje
15. februarja obeležujemo mednarodni dan boja proti otroškem raku, ki letos poteka pod sloganom »Navdihniti ukrepanje«. V središču pozornosti je razkrivanje težav, ki jih prinese ta bolezen.
Ozaveščenost o otroškem raku pomembno vpliva na solidarnost in podporo, ki jo prejmejo bolni otroci in njihove družine. Z zgodnjo diagnozo in zdravljenjem pri nas ozdravi skoraj 80 % otrok. Ena izmed težav, ki je pogosto pozabljena in jo izpostavljajo tudi v društvu Junaki 3. nadstropja, so dolgoročne posledice in stranski učinki zdravljenja. Nekateri se pojavijo med zdravljenjem in kmalu po njem tudi izzvenijo, obstajajo pa tudi takšni, ki jih opazimo šele mesece ali leta po zdravljenju. Mednje spadajo težave z učenjem, spominom, z delovanjem hormonov, različne očesne in slušne okvare, slabotne kosti, bolečine v mišicah, poškodbe srca, težave z zobmi in čeljustjo ter druge.
Posledice so lahko zelo blage ali zelo hude in prizadenejo različne dele telesa. Ker je delež otrok, ki bolezen premagajo in dočakajo odraslo dobo, vse večji, se tem posledicam namenja več pozornosti. Spremljanje otrok po zdravljenju je pomembno tudi zaradi hitrega odkritja in obravnave poznih stranskih učinkov, s tem pa izboljšanja kakovosti življenja. Ozaveščanje o otroškem raku se tako ne dotika zgolj obdobja med diagnosticiranjem in zdravljenjem, vključevati mora tudi skrb po bolezni. Zaradi težke preizkušnje teh otrok jih imenujemo Junaki z veliko začetnico, oziroma Junaki 3. nadstropja, ker se zdravijo v omenjenem nadstropju Pediatrične klinike v Ljubljani.
Več o odkrivanju in zdravljenju otroškega raka lahko preberete na spletni strani Junakov 3. nadstropja. O njih smo pisali tudi v januarski številki glasila Ljubljana.
Dodajmo še, da je mednarodna organizacija pediatrične onkologije SIOP lani začela novo triletno kampanjo, ki naj bi predstavila izzive, s katerimi se soočajo otroci z rakom, njihovi starši ter zdravstveno osebje. Letošnja kampanja teče pod sloganom »Navdihniti ukrepanje«, pri čemer se osredotočajo predvsem na razkrivanje težav, ki jih prinese ta bolezen. V prihodnjih letih bodo na podlagi ugotovljenih izzivov zanje iskali rešitve.