petek, 3. 12. 2010

Mednarodni dan invalidov

Ob »Mednarodnem dnevu invalidov«, 3. decembru, predstavljamo aktivnosti MOL namenjene osebam z različnimi oblikami oviranosti.

Sodobni pogled na položaj oseb z oviranostmi temelji na konceptu neodvisnega življenja, zagotavljanju enakih možnosti, človekovih pravic in temeljnih svoboščin za vse ter boja proti diskriminaciji, predsodkom in stereotipom. To je tudi eno temeljnih vodil Oddelka za zdravje in socialno varstvo Mestne občine Ljubljana pri izvajanju različnih aktivnosti za osebe z različnimi oblikami oviranosti (gibalne, senzorne in intelektualne).

 

 

 

Osebna asistenca, informiranje in svetovanje ter druge oblike podpore

V Ljubljani je aktivna mreža organizacij, ki se združujejo v mestne in nacionalne zveze. Svojim članicam in članom nudijo različne storitve in programe, kot so: osebna asistenca, organizirana rekreativna vadba, prevozi, obiski in podpora na domu, osveščanje o pravicah in pomoč pri njihovem uveljavljanju, družabništvo, možnosti letovanja, itd. Njihovo delovanje in aktivizem vnašata nova teoretska in strokovna izhodišča. V ospredju je zagotavljanje pogojev za neodvisno življenje in pravic do vsakdanjega življenja pod enakimi pogoji, kot ga živijo ljudje brez oviranosti (npr. zagotavljanje dostopnosti grajenega okolja, izobraževanja, zaposlovanja, informacij in prevozov). Na Oddelku za zdravje in socialno varstvo vsako leto sofinanciramo vrsto omenjenih programov (seznam).

Listina »Občina po meri invalidov«

V okviru projekta Listina »Občina po meri invalidov« oziroma naših prizadevanj za krepitev aktivnosti osveščanja in informiranja javnosti o vsebinah s področja oviranosti, smo izdali brošuro z naslovom »Ljubljana, občina po meri invalidov – odpravljamo ovire«.

V Mestni občini Ljubljana smo konec leta 2009, na osnovi opravljenih nalog in izvedenih aktivnosti, že prejeli listino »Občina po meri invalidov«, ki jo podeljuje Zveza delovnih invalidov Slovenije. Po izvedeni analizi stanja in leta 2008 sprejetem Akcijskem načrtu za izenačevanje in uresničevanje enakih možnosti oseb z oviranostmi v Mestni občini Ljubljana za obdobje od 2008 do 2010 je trenutno v pripravi letno poročilo o izvajanju ukrepov akcijskega načrta v letu 2010.

Pravica do izbire družinskega pomočnika oz. pomočnice

Pravico do izbire družinskega pomočnika oz. pomočnice ima polnoletna oseba s težko motnjo v duševnem razvoju ali polnoletna težko gibalno ovirana oseba, ki potrebuje pomoč pri opravljanju vseh osnovnih življenjskih potreb, družinski pomočnik oz. pomočnica pa je lahko oseba z istim stalnim prebivališčem oz. eden od družinskih članov/-ic osebe z oviranostmi. Postopek za uveljavljanje pravice do izbire družinskega pomočnika oz. pomočnice vodijo na centrih za socialno delo, kjer tudi vložite vlogo. Na Oddelku za zdravje in socialno varstvo MOL v skladu z Zakonom o socialnem varstvu zagotavljamo sredstva za nadomestilo plače družinskega pomočnika oz. pomočnice.

Baza dostopnosti nekaterih objektov in storitev v Ljubljani

V letošnjem letu smo naročili raziskavo o dostopnosti 200 objektov v javni rabi v Ljubljani (npr. kulturni in športni objekti, knjižnice, enote Zdravstvenega doma Ljubljana, lekarne). Objekti, ki so bili vključeni v raziskavo, bodo poleg analize stanja z vidika dostopnosti za osebe z različnimi oblikami oviranosti (gibalne, senzorne in intelektualne) prejeli tudi splošne in konkretne smernice za izboljšanje dostopnosti tako objektov kot storitev, ki se v njih izvajajo (npr. ravnanje osebja s stranko z okvaro sluha). Rezultati o dostopnosti posameznih objektov, ki so bili vključeni v raziskavo, bodo v kratkem dostopni tudi na spletnih straneh MOL.

Oddelek za zdravje in socialno varstvo MOL